Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 12/2017 vyšlo
tiskem 6. 12. 2017. V elektronické verzi na webu od 5. 1. 2018. 

Téma: Měření, měřicí přístroje a technika; Zkušebnictví a diagnostika

Hlavní článek
Meranie točivých strojov s použitím metódy SFRA
Aplikační možnosti ultrakapacitorů a akumulátorů LiFePO4 v trolejbusové síti Dopravního podniku města Brna

Aktuality

Temelín dosáhl nejvyšší roční výroby Elektřinu, která by českým domácnostem vystačila na téměř 12 měsíců, vyrobila od začátku…

MONETA Money Bank se jako první firma v ČR rozhodla zcela přejít na elektromobily MONETA Money Bank se jako první společnost v České republice oficiálně rozhodla, že do…

ŠKODA AUTO bude od roku 2020 v Mladé Boleslavi vyrábět vozy s čistě elektrickým pohonem ŠKODA AUTO bude vozy s čistě elektrickým pohonem vyrábět v závodě v Mladé Boleslavi. Již…

Největší českou techniku povede i nadále stávající rektor Petr Štěpánek Akademický senát VUT v Brně na dnešním zasedání zvolil kandidáta na funkci rektora pro…

44. Krajský aktiv revizních techniků v Brně Moravský svaz elektrotechniků Vás zve 21. listopadu na 44. KART v Brně.

Soutěž o nejlepší realizovaný projekt KNX instalace Spolek KNX národní skupina České republiky, z. s. vyhlásil soutěž o nejlepší projekt…

Více aktualit

MC-rozváděč MODITEC

číslo 4/2003

Amper 2003

MC-rozváděč MODITEC
Typově zkoušený modulární systém oceloplechových skříní do 630 A, krytí IP55

Milan Jiříček, Ing. Vladimír Štekrt, Ph.D., MBA, HENSEL, s. r. o.

V poslední době se chce Česká republika co nejrychleji zařadit mezi vyspělé evropské země. Investoři vkládají své prostředky do výstavby nových výrobních hal a objektů. Ze strany těchto investorů je na dodavatelské firmy vyvíjen velký tlak na snížení investičních nákladů a zkrácení termínů výstavby. Proto se hodnota lidské práce při používání moderních způsobů řešení rozvodu elektrické energie stává důležitým faktorem.

Obr. 1.

Společnost Hensel s. r. o., přední výrobce a dodavatel elektroinstalační a rozváděcích systémů nízkého napětí, neustále rozšiřuje nabídku modulárních rozváděčových systémů. Progresivní novinkou se stal oceloplechový stavebnicový systém MODITEC.

Systém je určen pro provoz v sítích s napětím do 690 V a maximálním jmenovitým proudem do 630 A, do prostředí vyžadující vysoké krytí - až IP55/IP20. Ochrana proti nebezpečnému dotyku neživých částí je provedena v třídě ochrany I.

Rozváděč MODITEC v sobě spojuje klasické výhody oceloplechových rozváděčů a modulárního stavebnicového systému. Stále častěji se rozváděče MODITEC (obr. 1) používají jako hlavní nebo podružné rozváděče pro velké i malé stavby v průmyslu a zemědělství, v administrativních budovách, obchodních centrech, nemocnicích a školách. Výborné funkční vlastnosti jsou navíc podtrženy moderním vzhledem a dokonalým propojením plastových prvků s oceloplechovou stavebnicovou konstrukcí.

Rozváděč je vytvořen z ocelového plechu s vysokou pevností. Všechny oceloplechové díly jsou elektrolyticky pozinkovány a povrchově upraveny práškovou technologií. Skříň se sestává ze samostatných stěn, rohových nosníků, zadní stěny a dveří. Systém tvoří rozměrová řada 10 skříní o modulární šířce 350 mm nebo 600 mm a modulární výšce 650, 850, 1050, 1450 a 1750 mm. Kombinací těchto modulárních šířek a výšek lze dosáhnout různou potřebnou velikost skříně, a to bez ztráty vysokého stupně krytí IP55. Vyplývá z toho nejpodstatnější výhoda - vytváření rozváděčových sestav v mnoha různých velikostních variantách, s možností případného dalšího rozšíření rozváděčového systému (obr. 2).

Obr. 2.

Stavebnicový systém také umožňuje sestavit rozváděč MODITEC jako samostatnou skříň se soklem. Samozřejmostí jsou i široké možnosti umístění rozváděče jako nástěnné skříně, samostatně stojící skříně, nebo sestavy upevněné na nosném rámu nebo nosném profilu. Způsob upevnění lze velice jednoduše upravit podle místních podmínek a požadavků.

Dveře rozváděčového systému jsou vybaveny otočnou klikou a zámkem s možností volby uzamykacího systému (čtyřhran, dvojtrn, trojhran nebo profilový cylindrický klíč). Dveře jsou volitelně jako pravé nebo levé s úhlem otevření až 150°. U modulové šířky 600 mm mohou být dveře nejen plné, ale dokonce i s průhledným bezpečnostním sklem. Další variantou u plných dveří je možnost umístění měřicích, ovládacích a regulačních prvků přímo do těchto dveří. Všechny rozměry skříně mají jednotnou modulovou stavební hloubku 250 mm. Kabelové přívody lze přivést a vyvést spodem nebo horem, přímo nebo přes příruby s předlisovanými vylamovacími otvory, popřípadě přes kabelové příruby s pružnými membránami.

Již běžnou výhodou stavebnicových systémů od firmy HENSEL se stala modulární vestavba přístrojového vybavení pomocí předmontovaných montážních skupin. Práce s nimi je velice jednoduchá, přehledná a rychlá. V mnoha rozměrových variantách jsou vyrobeny také plastové krycí desky v šedé barvě. Upevňují se v rozích plastovými šroubovými rychlouzávěry a v případě potřeby je lze plombovat.

Rozváděče MODITEC jsou typově zkoušeny, a to v souladu s ustanovením normy ČSN EN 60 439-1. Vysoká užitná hodnota stavebnicového provedení, moderní vzhled, dlouhá životnost, možnost dodatečného rozšíření již nainstalovaného rozváděče, technická podpora prostřednictví společnosti HENSEL při nabídce a vlastním návrhu rozváděče, to jsou jen některé z mnoha výhod rozváděče MODITEC. Z jednotlivých dílů modulárního stavebnicového systému si mohou firmy s oprávněním pro výrobu rozváděčů samy sestavit rozváděč podle specifikace pro různé aplikace ve všech odvětvích. Elektromontérům a elektromontážním firmám nabízí společnost HENSEL s. r. o. výrobu a dodávku rozváděčů MODITEC, včetně dalších produktů prostřednictvím partnerských elektrotechnických velkoobchodů nebo přímo ze závodu v Roudnici nad Labem.

HENSEL, s. r. o.
Bezděkov 1386
413 01 Roudnice nad Labem
tel.: 416 828 111
fax: 416 828 222
e-mail: odbyt@hensel.cz
http://www.hensel.czHENSEL a požární bezpečnost

Společnost HENSEL, s. r. o. je výrobcem elektroinstalačního materiálu zaměřeného zejména na rozváděčovou techniku. Jsou to především malé plastové a domovní rozváděče, typové a zakázkové rozváděče, oceloplechové nástěnné i skříňové rozváděče a přenosné zásuvkové rozbočnice. Kabelové krabicové rozvodky FK zachovávají funkčnost 30/90 minut i v případě pořáru.

Společnost HENSEL, s. r. o. je pravidelným účastníkem nejen elektrotechnického veletrhu AMPER, ale i dalších výstav a veletrhů v ČR.

V roce 2003 můžete v Čechách a na Moravě shlédnout expozici společnosti HENSEL na následujících akcích:

21. až 24. října 2003 Elosys Trenčín
4. až 06. listopadu 2003 Elektrotechnika Ostrava
11. až 13. listopadu 2003 Elektra Plzeň