časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 11/2020 vyšlo
tiskem 11. 11. 2020. V elektronické verzi na webu 2. 12. 2020. 

Téma: Elektrické rozváděče a rozváděčová technika

Inovace, technologie, projekty
Nový energetický zákon: příležitost pro energetická společenství
Datová centra – představení třetí
REMA od října plošně navyšuje finanční příspěvek na zajištění zpětného odběru elektrozařízení

Máte doma muzejní kousek?

Národní technické muzeum | www.ntm.cz

Nový začátek

V rámci úspěšné oboustranně přínosné spolupráce Národního technického muzea a kolektivního systému ELEKTROWIN bylo rozhodnuto znovu spustit v loňském roce pořádanou internetovou soutěž „Máte doma muzejní kousek“. Soutěž s celorepublikovou působností pomůže rozšířit informaci o možnosti nabídnout svůj vysloužilý spotřebič do sbírek NTM.

Dárci mohou vyhrát

Soutěž byla vyhlášena 1. 4. 2020. Bude probíhat ve třech etapách, a to do 30. 6., 30. 9. a 31. 12. 2020. V každé etapě vybere kurátor pět spotřebičů s nejvýznamnějším přínosem pro sbírky NTM. Majitelé těchto spotřebičů získají od společnosti ELEKTROWIN poukázku na nákup spotřebního zboží v hodnotě 500 Kč. Za každý spotřebič přijatý do sbírek NTM získá jeho majitel na základě uzavřené darovací smlouvy dvě čestné vstupenky do muzea pro dvě osoby s půlroční platností. Navíc na konci roku 2020 bude kurátorem NTM vybrán nejpřínosnější spotřebič, který byl zařazen do sbírek, a jeho majitel získá od ELEKTROWINU poukázku na nákup spotřebního zboží v hodnotě 5 000 Kč.

Obr. 1. Elektrická pečenka z roku 1960 vyrobená národním podnikem Elektro-Praga Hlinsko
Obr. 1. Elektrická pečenka z roku 1960 vyrobená národním podnikem Elektro-Praga Hlinsko

Jak soutěžit

Pokud i vy máte doma starý domácí spotřebič a rádi byste jej věnovali muzeu, stačí udělat pár jednoduchých věcí. Vyfoťte jej, doplňte jeho popis – odhadované stáří, stav, dochované příslušenství, případně další informace (manuál, návod, prodejní doklad apod.) a zašlete e-mailem na adresu: muzejni.kousek@elektrowin.cz.

Obr. 2. Vysavač Eta Electronic 1423 s kompletním příslušenstvím pocházející z přelomu 70. a 80. let 20. století

Inspirace z minulého roku

Šance pro zapsání nabízeného předmětu zvyšuje jeho kompletnost, a to i v podobě dochovaných originálních obalů, návodů a účtenek dokládající místo a rok jejich koupě. Pro inspiraci možným soutěžícím může sloužit loni získaná elektrická pečenka z roku 1960 (obr. 1) vyrobená národním podnikem Elektro-Praga Hlinsko dochovaná se záručním listem a návodem. Sbírku Technika v domácnosti obohatil i vysavač Eta Electronic 1423 s kompletním příslušenstvím pocházející z přelomu 70. a 80. let 20. století, který se dochoval i v původní tašce, která byla dodávána výrobcem k uložení příslušenství i samotného vysavače (obr. 2).

[Tisková zpráva NTM.]