Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 3/2017 vyšlo
tiskem 15. 3. 2017. V elektronické verzi na webu bude ihned. 

Téma: Amper 2017 – 25. mezinárodní elektrotechnický veletrh

Hlavní článek
Problémy elektromobility

Aktuality

Současné možnosti elektromobility představí AMPER Motion 2017 Největší přehlídka elektromobility v ČR proběhne 21.- 24. 3. na brněnském výstavišti a…

Startuje 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže Odstartoval již 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže E.ON Energy Globe.…

V distribuční soustavě (DS) ČEZ Distribuce, a. s. je vyhlášen kalamitní stav Od 9 h dne 24.2.2017 je vyhlášen kalamitní stav v Karlovarském kraji - okres Karlovy Vary…

Veletrh Věda Výzkum Inovace 2017 zahájí místopředseda vlády Pavel Bělobrádek Letošní ročník Veletrhu Věda Výzkum Inovace zahájí na brněnském výstavišti 28. února 2017…

Chytré lampy PRE potvrdily zhoršenou smogovou situaci v Praze Chytré lampy PRE potvrdily v rámci svého pilotního provozu, že v Holešovicích a…

Jak se bydlí v pasivních domech, řeknou jejich majitelé na veletrhu FOR PASIV Další ročník veletrhu FOR PASIV, který je zaměřený na projektování a výstavbu…

Více aktualit

Lidé a ELEKTRO

číslo 8/2006

Ing. Miloslav Valena – praktik-elektrotechnik s třicetiletou praxí, revizní technik, soudní znalec, podnikatel

Myslíte, že Vaše znamení nějak promlouvá do Vašeho povolání?
Narodil jsem se na přelomu Lva a Panny, za noční bouřky plné blesků. A v porodnici prý nešel proud. Dodnes mě blesky a zkraty fascinují, a tak při bouřce chodím ven a pozoruji, jak elektřinu dělá konkurence. Takže asi ano.

Jste jako Kladeňák nějak spojen s ocelárnami?
To zcela bytostně! Už od prvomájové prohlídky Poldovky jako malý kluk. I většinu prázdnin a pak i při studiích elektrotechniky na ČVUT jsem pracoval na starých válcovnách Poldovky se žhavým železem. Nakonec jsem tam po škole pracoval více než sedmnáct let. Prošel jsem úrovněmi od elektrikáře, až po šéfa revizáků.

Obr. 1.

Je nějaký jiný obor než elektrotechnika, ke kterému máte bližší vztah?
Již léta rád, a snad i dobře, fotografuji. Jsem členem Svazu českých fotografů.

Kromě většiny řemeslnických prací mám ovšem rád i přírodu, les a hory a původně jsem chtěl být hajným! Své dovednosti se dnes snažím předávat svým synům, jejichž jediným vychovatelem jsem musel být již od jejich útlého věku.

Co konkrétně nebo jakou literaturu právě čtete?
Relaxuji jak u Saturnina od Zdeňka Jirotky, tak u moderních právnických thrillerů typu Skleněné peklo. Velmi rád sáhnu i po dobré detektivce světových i českých autorů, ale právě tak po volné trilogii Jana Šmída Čisté radosti mého života.

Hrajete na nějaký hudební nástroj?
Hrát na hudební nástroj a ani zpívat fakt neumím. Nejsem žádný velký znalec, a tak mám rád hudbu, která „mně zní“. Ať už vážnou, nebo popovou nebo trampskou.

Ke kterému sportu máte nejbližší vztah?
V horské pěší turistice jsem to dotáhl na druhou výkonnostní třídu. Ovšem v mládí jsem provozoval i judo a karate, a zkusil kdeco - orientační běh, závodní chůzi, lukostřelbu i stolní tenis ...

Máte nějaké motto?
Rodná Poldovka a revizácká praxe mě naučila, že „Úspěch je žebřík, po kterém se nedá stoupat s rukama v kapsách„.

(jk)