časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Lidé a ELEKTRO

|

číslo 10/2006

Zbyněk Urban – elektrotechnik, právník, expert elektrotechnik, znalec, revizní technik, poradce a důchodce

Myslíte, že Vaše znamení nějak promlouvá do Vašeho povolání?
Jsem narozen před řadou let ve znamení býka a mám pocit, že jsem mu věrný zejména při konfrontaci s arogantní povýšeností nebo ignorováním snah o rozumný pokrok.

Je nějaký jiný obor než elektrotechnika, ke kterému máte bližší vztah?
Mimo elektrotechniku mám vztah k chemii, kterou jsem původně chtěl jako svůj obor, a s chemiky jsem později dlouhodobě spolupracoval. Umístěnka však rozhodla o elektrotechnice. Možná, že jde o určitou rodinnou tradici v návaznosti na otce a dědu.

Obr. 1.

Co konkrétně nebo jakou literaturu právě čtete?
Momentálně věnuji dost času nepříliš záživné četbě předpisů různého druhu, bez kterých se neobejde ani technika. Škoda, že autoři, vymlouvajíce se na Evropu, zapomněli na obyčejnou češtinu a pro různé „ismy„ je nutné číst některé věci více než jednou.

Pokud mám jen trochu čas, je to četba zaměřená na historii, kde je spousta námětů a poučení platných i dnes. Druhým typem četby je vojenská historie, vojevůdci, významné bitvy apod. Pro potěšení i poučení sbírám výroky moudrých autorů, protože jsou i dnes často pravdivé.

Hrajete na nějaký hudební nástroj?
Rodinné pokusy naučit mě hrát na piano byly neúspěšné, o dost lepší byla hra na trubku. Dnes je to žel minulost a jediným zdrojem hudby, který ovládám, je elektronika.

Ke kterému sportu máte nejbližší vztah?
Za dobu sportovního snažení to byla nejprve cyklistika, potom košíková, následovalo potápění a poslední byla sportovní střelba. Asi nejbližší mi zůstala košíková a fotbal.

Které lidské vlastnosti nejvíce oceňujete?
Upřímnost, schopnost předávat vědomosti pro život a praxi a dokázat prosadit dobré myšlenky.

Máte nějaké motto?
Tak trochu z citátu Karla Čapka: „Mladé umí být každé tele, ale zestárnout, holenku, to je kumšt.„

K tomu bych dodal, že jsem v elektrice převážně hledal příčiny různých malérů. Často jsem o tom mluvil a psal s cílem, aby se neopakoval alespoň jeden úraz, jeden požár nebo výbuch. Kdyby se to povedlo, nebylo to zbytečné.

(jk)