Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 11/2016 vyšlo tiskem
7. 11. 2016. V elektronické verzi na webu od 1. 12. 2016. 

Téma: Rozváděče a rozváděčová technika; Točivé stroje a výkonová elektronika

Hlavní článek
Lithiové trakční akumulátory pro elektromobilitu

Aktuality

Fakulta elektrotechnická je na špici excelentního výzkumu na ČVUT Expertní panely Rady vlády pro výzkum, vývoj, inovace (RVVI) vybraly ve II. pilíři…

Švýcaři v referendu odmítli uzavřít jaderné elektrárny dříve V referendu hlasovalo 45 procent obyvatel, z toho 54,2 procent voličů řeklo návrhu na…

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze pořádá 25. 11. 2016 den otevřených dveří Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze pořádá 25. listopadu od 8.30 hodin Den otevřených…

Calliope mini – multifunkční deska Calliope mini poskytuje kreativní možnosti pro každého. A nezáleží na tom, zda jde o…

Ocenění v soutěži České hlavičky získal za elektromagnetický urychlovač student FEL ČVUT Student programu Elektronika a komunikace Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze Vojtěch…

Češi v domácnostech více svítí a experimentují se světlem, doma mají přes 48 milionů svítidel Češi začali v domácnostech více svítit a snaží se vytvořit lepší světelné podmínky:…

Více aktualit

Lidé a Elektro

Václav Macháček
přednášející i publikující rev. technik elektro, člen TNK 22 a 97,
do loňského roku ved. odboru řízení jakosti STE

V jakém znamení jste narozen? Myslíte, že nějak promlouvá do Vašeho povolání?
Jsem narozen ve znamení Lva. Nejen lev, ale i já se rádi vyhříváme na výsluní. Tím „výsluním„ v povolání je hřejivý pocit, kdy výsledek činnosti má smysl a je korunován úspěchem.

Je nějaký jiný obor než elektrotechnika, ke kterému máte bližší vztah?
V letech svého dospívání jsem dostal knížku Klukovinami k technice, pojednávající mimo jiné také o různých, i když jednoduchých úkonech z oblasti elektrotechniky. Myslím, že i kvůli této knížce se elektrotechnika, konkrétně elektroenergetika, pro mne stala celoživotním povoláním i koníčkem. Ale manuální práce – například se dřevem, práce na zahradě, ale i vytváření jiných, ač malých hodnot, je pro mne stále nezbytným relaxem.

Obr. 1.

Co konkrétně nebo jakou literaturu právě čtete?
O nenásilný přísun netechnické literatury se mi stará hlavně dcera. Má milou snahu, abych vzal do ruky i něco jiného než odbornou literaturu a technické normy. Lze říci, že se jí to i částečně daří – Šifra mistra Leonarda se pro mne stala dobrým počtením a důkladnou přípravou pro návštěvu stejnojmenného filmu.

Hrajete na nějaký hudební nástroj?
Nehraji a neumím ani zpívat. Jsem přesvědčen o tom, že v případě svého přihlášení do soutěže Česko hledá SuperStar bych se mohl stát i generálem Hvězdné pěchoty.

Jaký máte vztah ke sportu?
Mám rád sport, a vždy jsem měl. Dříve jsem jej provozoval převážně rekreačně, dnes již spíše pasivně, nikoliv však jen od televize. Na současném sportovním dění mně nejvíce vadí jeho spojování s penězi. Těžko například chápu, jak může špičkový český sportovec dát přednost jiným zájmům před vlastní reprezentací České republiky.

Které lidské nebo profesionální vlastnosti nejvíce oceňujete?
V pracovním procesu jsem u svých kolegů vždy oceňoval pracovitost a spolehlivost. V soukromém životě pak porozumění, souznění, důvěru a podporu jeden druhému. Nesnáším lidskou závist, protože závist ničí vztahy mezi lidmi více než cokoliv jiného.

Máte nějaké motto?
Snad jedno profesní moudro: Kdo měří, ten ví. Pro život však spíše platí Dvakrát měř a jednou řež.

(jk)