Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 8-9/2017 vyšlo
tiskem 5. 9. 2017. V elektronické verzi na webu od 5. 9. 2017. 

Téma: 59. mezinárodní strojírenský veletrh v Brně; Elektrotechnika v průmyslu

Hlavní článek
Palivové články
Renesance synchronních reluktančních motorů
Návrh aktuátoru pracujícího s magnetickým polem

Aktuality

Praha otestuje elektrobus s dynamickým dobíjením Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) zahájil výstavbu trolejového vedení v Prosecké ulici.…

Na veletrhu FOR ARCH najdou lidé na osm stovek expozic a bezplatná poradenská centra Ve dnech 19. – 23. září 2017 se koná 28. ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR…

Technologické Fórum 2017 – jedinečné setkání odborníků stavebního trhu Premiéru na letošním ročníku mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH bude mít…

Od 1. září začne ve společnosti ČEZ fungovat nová divize Jaderná energetika Šest jaderných bloků, přes dva tisíce zaměstnanců včetně týmu, který zodpovídání za…

FOR ARCH 2017 přinese řadu zajímavých soutěží a konferencí Osmadvacátý ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH, který se uskuteční ve…

Premiér navštívil hlavní sídlo provozovatele přenosové soustavy Předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček se přímo na…

Více aktualit

Kvalita, funkčnost a skvělý design ovládacích přístrojů – to je Schlegel!

číslo 2/2006

Kvalita, funkčnost a skvělý design ovládacích přístrojů – to je Schlegel!

Ing. Petra Hrubešová, GHV Trading spol. s r. o.

V lednu tohoto roku zahájila společnost GHV Trading spol. s r. o. prodej ovládacích a signalizačních prvků německé firmy Schlegel. Přestože nejsou produkty této firmy na českém trhu zcela neznámé, rádi bychom s nimi prostřednictvím tohoto článku seznámili širší okruh českých zákazníků.

Firma Georg Schlegel GmbH byla založena v roce 1945 a od samého počátku zaměřila svůj výrobní program na přepínací a indikační prvky pro elektrická zařízení. Koncem 60. let dvacátého století se začala prezentovat především jako výrobce ovládacích a signalizačních přístrojů, které vedle vysoké technické úrovně a precizního provedení nabízejí i výrazný a velmi líbivý design. Tento trend přinesl společnosti Schlegel mnoho ocenění a její produkty se začaly uplatňovat zejména u výrobců elektrotechnických zařízení, u kterých se na celkové prodejnosti nemalou měrou podílí i konečný vzhled daného zařízení.

V současnosti má firma okolo 150 zaměstnanců a řadí se ke čtyřem největším evropským výrobcům této techniky. Hlavní předností produktů firmy Schlegel zůstává vysoká kvalita, ergonomie, funkčnost a originální design.

Obr. 1.

Obr. 1. Různá provedení ovládacích a signalizačních hlavic společnosti Schlegel

Pro co nejstručnější a nejpřehlednější seznámení se sortimentem této společnosti je tato prezentace rozdělena do tří částí. První část je zaměřena na hlavice ovládacích a signalizačních prvků, druhá část je věnována kontaktním blokům, které spolu s hlavicemi vytvářejí jeden funkční celek, a závěrečná část je vyhrazena podrobnějšímu popisu aktuální novinky na trhu.

V současné době firma Schlegel nabízí široké spektrum typů ovládacích hlavic tlačítek a přepínačů, ovládacích hlavic s klíčkem, signálek, bzučáků, popř. hlavic pro nouzová tzv. stop-tlačítka, mezi nimiž si zajisté každý vybere. Tyto hlavice se vyrábějí v konstrukčních řadách, které mají jednotný design, společné konstrukční a montážní parametry a shodné elektrické i mechanické připojení ke kontaktům (obr. 1).

Mezi základní parametry, kterými se od sebe jednotlivé série hlavic odlišují, patří:

 • velikost a tvar montážního otvoru (kruhový s průměrem 16,2, 22,3 nebo 30,5 mm, čtvercový 23 × 23 nebo 26 × 26 mm),

 • tvar ovládací hlavice (kruhový, obdélníkový, čtvercový nebo čtvercový se zaoblenými hranami),

 • výška osazení nad panelem (1,5 až 12 mm),

 • barevné provedení (např. krytek, kloboučků, rámečků apod.),

 • použitý materiál (korozivzdorná ocel, hliník, plast),

 • výška zdvihu (u tlačítek),

 • stupeň krytí (IP65 – standard; IP67, IP69 – jen u fóliových tlačítek),

 • typ podsvícení (podsvícení celého tlačítka nebo jeho části, podsvětlení přepínače, výstupku atd.),

 • typ přepínacího mechanismu (klíček, páčka, přepínač).

Obr. 2.

Obr. 2. Ukázka modulárních kontaktních bloků společnosti Schlegel

Jak už zde bylo zmíněno, důležitým článkem ovládacího mechanismu jsou kontakty. Ty lze v zásadě rozdělit na silové, které umožňují spínat proudy až do 5 A, a na elektronické, které jsou určeny pro slaboproudé rozvody a dovolují spínat proudy až do 100 mA.

Silové kontakty do jednotlivých modulů si může koncový uživatel zvolit a sestavit sám nebo může využít dodávku standardně nastavených a neměnných modulů (obr. 2).

Jednotlivé typy vyráběných elektrických kontaktů se od sebe mohou lišit:

 • typem kontaktu (N/C, N/O, se zpožděným nebo zrychlených spínáním),

 • zdvihem (3, 6 nebo 7 mm),

 • konstrukčním řešením specifickým pro druh zabudování nebo připojení kontaktu,

 • vestavěnou objímkou pro zabudované světlo (dioda LED, žárovka, doutnavka)

 • a dalšími užitnými vlastnostmi.

Kombinacemi jednotlivých hlavic s kontaktními bloky vzniká skutečně široká nabídka ovládacích a signalizačních prvků.

Každý rok představuje firma Schlegel několik novinek. Poslední z nich je konstrukční řada RONTRON, která je svým designem zcela výjimečná. Přístroje této řady jsou dodávány ve dvou modifikacích. První modifikace má označení RONTRON-R a její hlavice jsou kruhového tvaru, druhá nese označení RONTRON-Q a tvar hlavic je čtvercový s mírně zaoblenými hranami. Ostatní parametry obou modifikací jsou shodné.

Základní nabídku obou konstrukčních řad tvoří:

 • ovládací hlavice tlačítek se štítkem a integrovaným krytem,
 • ovládací hlavice tlačítek s podsvětlením,
 • ovládací hlavice pro nouzová stop-tlačítka,
 • ovládací hlavice otočných přepínačů,
 • ovládací hlavice otočných přepínačů s osvětlením,
 • ovládací hlavice s klíčkem,
 • hlavice pro signálky.

Ovládací hlavice otočných přepínačů stejně jako hlavice s klíčkem (obr. 3) mohou být dodávány jako dvoupolohové nebo třípolohové s aretací nebo bez aretace.

Obr. 3.

Obr. 3. Ovládací prvky série RONTRON

Nespornou výhodou přístrojů této řady je malá výška osazení nad panelem (jen 2 mm); tím je dosaženo i vyšší odolnosti proti násilnému poškození. Tato konstrukční úprava nachází uplatnění především v prostorech, kde je riziko takovéhoto poškození vysoké (např. výtahy, veřejná prostranství atd.).

Originální design a možnosti barevného provedení ovládacích hlavic jsou patrné z přiložených obrázků.

Důležitou odlišností této série od ostatních je rozdíl mezi velikostí montážního otvoru (22,3 mm) a spodní částí hlavice (16,2 mm), která je skryta pod panelem. Tato úprava nejenže umožňuje použití široké řady silových a elektronických kontaktů, ale dovoluje také montáž do již existujícího panelu s otvory o průměru 22,3 mm bez potřeby vrtání nových otvorů.

Tento článek je pouze stručným přehledem produktů společnosti Schlegel. Vzhledem k množství kombinací doporučujeme konzultovat konkrétní požadavky s dodavatelem, společností GHV Trading.

Další informace mohou zájemci získat v inzerátu na této straně nebo přímo u pracovníků firmy:

GHV Trading, spol. s r. o.
Kounicova 67a
602 00 Brno
tel.: +420 541 235 386
fax: +420 541 235 387
e-mail: ghv@ghvtrading.cz
internet: www.ghvtrading.cz