Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 5/2017 vyšlo
tiskem 11. 5. 2017. V elektronické verzi na webu od 2. 6. 2017. 

Zdůrazněné téma: Ochrana před bleskem a přepětím;
23. ELO SYS 2017

Hlavní článek
Vibrace točivých strojů s magnetickými ložisky

Aktuality

Alza.cz se chystá revolučně ovlivnit prodej elektromobilů Jako první e-shop je totiž zalistuje do své stálé nabídky. První upoutávkou na tento…

Projekt studentů FEL ČVUT v Praze míří na celosvětové finále Microsoft Imagine Studentský startup XGLU, zabývající se vývojem bezbateriového glukometru, vybojoval…

ČEZ zřizuje novou divizi jaderná energetika. Povede ji Bohdan Zronek Vedení Skupiny ČEZ rozhodlo o vzniku nové divize jaderná energetika s platností od 1.…

Příští týden začne v Praze strojírenský veletrh FOR INDUSTRY Letos na něm předvedou jedinečné novinky české společnosti. Spojení designu a moderní…

Vadné adaptéry Tesla poškozují rychlodobíjecí stanice V uplynulých dnech na rychlodobíjecích stanicích ČEZ zaznamenal už několikátý případ…

Jaký byl Veletrh Dřevostavby a Moderní vytápění 2017? Souběh veletrhů DŘEVOSTAVBY a MODERNÍ VYTÁPĚNÍ je určen všem, kteří řeší stavbu,…

Více aktualit

Kvalifikace pro kontroly elektrozařízení ve zdravotnictví

číslo 7/2005

Kvalifikace pro kontroly elektrozařízení ve zdravotnictví

Ing. Michal Kříž, IN-EL, www.in-el.cz,
redakce ELEKTRO

Dotaz čtenáře: Jakou kvalifikaci musí mít osoba, která reviduje zdravotní přístroje? Musí to být jenom revizní technik elektro, nebo osoba jenom s paragrafem 6 vyhl. 50/1978 Sb.?

Odpověď:
Z dotazu čtenáře není zcela zřejmé, zda dotyčný provádí nebo hodlá provádět kontroly zdravotnických přístrojů jako zaměstnanec nemocnice, nebo chce tuto službu poskytovat dodavatelsky:

  • jako zaměstnanec by vystačil s § 6 vyhl. č. 50/1978 Sb. (samozřejmě kromě požadavků na znalost problematiky, jak je také uvedeno dále),

  • k dodavatelské činnosti by musel mít § 8 (řízení dodavatelsky prováděné činnosti a řízení provozu) a příslušné živnostenské oprávnění

Obr. 1.

Podle § 27 Periodické bezpečnostně technické kontroly zdravotnických prostředků zákona č. 123/2000 Sb., o zdravotnických prostředcích a o změně některých souvisejících zákonů, jsou poskytovatelé zdravotní péče povinni zajistit to, aby kontroly podle odstavce 1 tohoto paragrafu prováděly odborně způsobilé osoby v souladu s ustanoveními § 28 a 29 tohoto zákona.

V uvedeném odstavci 1 se uvádí, že … ministerstvo může stanovit (Ministerstvo zdravotnictví ČR – pozn. red.) … vyhláškou v souladu s návody k použití, pokyny a instrukcemi výrobců následující:

a) druhy nebo třídy zdravotnických prostředků, které musí být pravidelně kontrolovány,
b) základní požadavky na druh, způsob, rozsah a intervaly provádění periodických kontrol zdravotnických prostředků.

Podle § 28 uvedeného zákona musí být zdravotnické prostředky prokazatelně a odborně udržovány v řádném stavu kontrolami, ošetřováním, seřizováním, opravami a zkouškami prováděnými v souladu s pokyny výrobců těchto prostředků, příslušnými zvláštními právními předpisy (kterými jsou i zákon č. 174/1968 Sb., o státním odborném dozoru nad bezpečností práce, a vyhláška č. 50/978 Sb., o odborné způsobilosti v elektrotechnice) a předpisy pro provozování zdravotnických prostředků (dále jen „servis„) s cílem zabezpečit, aby zdravotnický prostředek po celou dobu jeho používání při poskytování zdravotní péče splňoval medicínské a technické požadavky stanovené výrobcem (to je požadavek uvedený v § 4 odst. 2 v první větě tohoto zákona).

Obr. 2.

Servis může poskytovatel provádět pouze prostřednictvím zaměstnanců, jejichž odborný výcvik, zkušenosti, znalosti příslušných právních předpisů a technických norem (rozumí se v rozsahu příslušných harmonizovaných a určených norem podle § 4a zákona č. 22/1997 Sb.) a absolvované instruktáže podle § 22 tohoto zákona (nejméně v rozsahu vymezeném návodem k použití nebo obsluze):

  1. odpovídají míře zásahů do konstrukce a funkčních prvků zdravotnického prostředku, rozsahu jednotlivých úkonů a jejich náročnosti,

  2. poskytují záruky, že činnost podle bodu 1 bude prováděna odborně a nebude mít negativní vliv na charakteristiky (vlastnosti) zdravotnického prostředku stanovené jeho výrobcem,

  3. jim umožňují stanovit a posoudit v jednotlivých případech potřebná opatření k rozpoznání možných důsledků a rizik z hlediska bezpečnosti a funkčnosti zdravotnického prostředku,

  4. umožňují činit potřebná preventivní opatření.

Z uvedeného zákona vyplývá, že co se týče kontrol elektrických zdravotnických přístrojů, pracovník, který tuto činnost vykonává, musí mít potřebnou elektrotechnickou kvalifikaci. Nicméně v tomto zákoně není uvedeno, že tato kontrola je revizí elektrického zařízení, a že ji tudíž musí provádět jedině revizní technik elektro. Za podstatnější se považuje, aby pracovník provádějící kontroly elektrických zdravotnických přístrojů měl potřebné znalosti a zkušenosti v oboru těchto přístrojů.

Toto znění odpovědi bylo konzultováno s ČÚBP názor ČÚBP je shodný.

Další informace k oboru elektro a k problematice revizí: www.iisel.com