Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 1/2020 vyšlo
tiskem 20. 1. 2020. V elektronické verzi na webu 12. 2. 2020. 

Téma: Elektrotechnologie; Materiály pro elektrotechniku; Nářadí, nástroje a pomůcky

Hlavní článek
Využití mHealth technologií pro automatizovaný sběr a přenos dat pacientů s diabetem

Aktuality

Výstavba 7. bloku JE Tchien-wan s reaktorem VVER-1200 začne už letos Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom 20. ledna 2020 uvedla, že výstavbu 7. bloku…

Přístroje ABB pomáhají pěstovat chutná česká rajčata bez pesticidů Dát si v zimě čerstvá zralá rajčata, která by pocházela od lokálních pěstitelů, bylo až…

FOR CITY 2020: Inovace pro města, obce i regiony Jaká inovativní řešení, která pomocí moderních technologií zvýší kvalitu života obyvatel…

Nový elektronický obchod Rosatomu usnadňuje povolování nových jaderných bloků Koncern Rosenergoatom (elektroenergetická divize ruské korporace pro atomovou energii…

Veletrh Light+Building slaví dvacáté narozeniny Přijeďte se podívat do Frankfurtu nad Mohanem. V areálu frankfurtského výstaviště se bude…

Plovoucí jaderná elektrárna dodala první elektřinu do sítě 19. prosince 2019 začala plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov dodávat do sítě…

Více aktualit

Konektory řady RockStar pro těžké provozy od firmy Weidmüller

číslo 6/2006

Konektory řady RockStar® pro těžké provozy od firmy Weidmüller

Weidmüller, s. r. o.

Weidmüller RockStar® – to jsou těžké konektory s přesvědčivými detaily, blokovací soustava z ušlechtilé oceli na krytech jako standard pro všechny konstrukční velikosti, svobodná volba technologie připojení šroubem, tažnou pružinou, Push In nebo zalisováním.

S RockStar® představuje Weidmüller novou generaci těžkých konektorů jedenácti ustálených konstrukčních velikostí, která vyniká novými detaily. Ke standardu patří blokovací soustava z ušlechtilé oceli, kvalitní, vícestupňové uzavření obou krytů konektoru a laserem vytvořená značka výrobce s objednacím číslem výrobku. Tyto detaily nahrazují dříve speciální série krytů pro korozivní prostředí. Kryty jsou alternativně nabízeny v stupni krytí IP65 a IP69K a splňují všechny požadavky způsobu ochrany podle severoamerických předpisů NEMA 250-1991, typ 4x. Všechny kryty jsou vyloženy integrovanými izolačními pruhy pro zvýšení izolačního napětí. Obr. 1. Typově a podle použití je k dispozici pět připojovacích technologií, a to šroubové dva typy (tažné a tlačné), tažnou pružinou, Push In a zalisováním. Všechny materiály, které jsou využity v kontaktních vložkách i krytech, splňují veškeré hygienické předpisy pro danou oblast. Při jejich výběru byly plně respektovány platné i navrhované mezinárodní směrnice o škodlivinách. Plasty ve vložkách splňují i mezinárodní atest materiálů pro kolejová vozidla (mj. také DIN EN 5510 díl 2, NFF 16-101, NFF 16-102, ASTM E 162, ASTM E 662 a Bombardier SMP 800C). Podle zvolené typové řady je RockStar® k dispozici v rozsahu tří až 216 pólů. Od hodnoty jmenovitého proudu 100 A lze zvolit konektor i bez připojení ochranného vodiče. Připojení ochranného vodiče je u těžkých konektorů Weidmüller podle normy IEC 60364-5-54 a DIN VDE 0100-540, tzn. že ochranný vodič má stejný průřez jako pracovní vodič. K nové generaci RockStar® patří také typové řady MixMate a modulový systém ConCept. Typové řady MixMate mají signálové i výkonové kontakty. Konektor typu ConCept si uživatel může individuálně sestavit. Rozsáhlé příslušenství dovršuje nabídku těžkých konektorů. S řadou RockStar® Weidmüller zahajuje hitparádu těžkých konektorů.

Obr. 1. Rozsáhlá nabídka produktů a příslušenství konektorů
Obr. 2. Blokovací soustava z ušlechtilé oceli
Obr. 3. Homologované kryty podle NEMA 250-1991 v krytí IP65 a IP69K
Obr. 4. Pružina Omega z oceli v uzávěru krytu

Obr. 2. Obr. 3. Obr. 4.

Těžké konektory – robustní elektrické spojení

Těžké konektory podporují ve strojírenství, stavbě zařízení, stejně jako u stavby kolejových vozidel a lodí trend k modularitě a decentralizaci. Těžké konektory jsou vyspělá, robustní, elektrická spojení. Weidmüller důkladně analyzoval trh s těžkými konektory. Výsledkem je RockStar® – nová generace těžkých konektorů s promyšlenými detaily. Rozhodujícím znakem nové série konektorů je lehký hliníkový tlakový odlitek krytů s blokovací soustavou z ušlechtilé oceli. Kryty RockStar® jsou nabízeny podle DIN EN 60529 se stupněm krytí IP65 a IP69K. Varianty IP69K (DIN 40050, díl 9) jsou až o 65 % pevnější a o 61 % lehčí než srovnatelné kryty na trhu. Mohou být použity i padesát metrů pod vodou. Kryty s IP69K jsou rovněž v provedení XXL. Nabízejí velký prostor pro vodiče s velkým průřezem a velkým poloměrem ohybu. Novinkou jsou kryty standard s IP65. Splňují parametry zkoušek podle severoamerických předpisů NEMA 250-1991, typ 4x a mají příslušné certifikáty. RockStar® plně vyhovuje použití v těch nejnáročnějších podmínkách.

Obr. 5.

Obr. 5. PE-připojení s asymetrickým řešením

Zásadně ušlechtilá ocel

Třmeny i čepy blokovací soustavy všech standardních krytů RockStar® jsou vyrobeny z ušlechtilé oceli a nepředstavují žádné nadstandardní vybavení. Ocel zaručuje dlouhou životnost, korozivzdornost, a to i v agresivním průmyslovém prostředí. Kryty koncipované zvlášť pro korozní prostředí již nejsou nutné. Weidmüller pokrývá i tuto oblast standardními kryty. Tradičně jsou v nabídce čtyři rozdílné typy krytů v jedenácti velikostech. Standardní kryty v provedení standard a vysoký jsou vybaveny podélnými nebo příčnými třmeny. U příčného třmenu uzávěru se používá pružina Omega. Uzávěr je mechanicky odolný. Perfektně sladěná souhra mezi čepy a třmeny zaručuje mj. spolehlivé utěsnění krytu a lehkou manipulaci. RockStar® má integrované závitové hrdlo a z hlediska materiálu nepodléhá žádným omezením.

Dlouhodobý standard

Ke krytům standard RockStar® patří také korozivzdorná hliníková slitina a vícestupňový uzávěr krytu. Kryty RockStar® jsou odolné proti rázu až do 7 N·m a odolávají těm nejnepříznivějším klimatickým podmínkám. Testy prokázaly, že se povrch vyznačuje dlouhou životností a korozivzdorností a že si uchovává původní vzhled i po pěti stech hodinách trvání zkoušky v solné mlze. Kryty jsou pro rychlou identifikaci značeny typem z obou stran (uvnitř i vně). Trvalé označení je vypáleno laserem přímo na kryt. Toto značení obsahuje objednací číslo výrobku, jméno výrobce a výrobkovou řadu. Tak je možné každý výrobek na první pohled zařadit.

Obr. 6.

Obr. 6. Připojovací technologie Push In

RockStar® – vložky a technologie připojení

Weidmüller při výběru plastů pro vložky respektoval současné i plánované mezinárodní směrnice o škodlivinách. Použité plasty jsou skleněná vlákna ze zesíleného polykarbonátu (PC plus 20 % GF). Tento šedý plast se vyznačuje vysokou rozměrovou stálostí a trvalou provozní teplotou, jakož i vysokou elektrickou izolační schopností. Splňuje i mezinárodní doporučení pro kolejová vozidla (mj. DIN EN 5510, díl 2, NFF 16-101, NFF 16-102, ASTM E 162, ASTM E 662 a Bombardier SMP 800C). Zjednodušení použitím jen jedné hmoty umožňuje efektivní pasportizaci a atestaci. Certifikáty a výsledky testů jsou ke stažení na internetu.

Volná volba způsobu připojení

V nabídce RockStar® je k dispozici pět způsobů připojení, a to dva typy šroubového, tažná pružina, Push In a lisované připojení. V sérii HA může uživatel volit mezi šroubovým připojením a připojením tažnou pružinou. V sérii HA a HE jsou použity lisované kontakty. Série HA je zajímavá pro klienty s velkým počtem kusů i možností použít pozlacené kontakty pro malé proudy. Aplikaci určuje způsob připojení. Proto Weidmüller poskytuje k výběru uvedené rozličné způsoby. Šroubová připojení jsou jednoduchá na manipulaci. Šroubová připojení RockStar® jsou plynotěsná, otřesuvzdorná a rázuvzdorná, s vysokou kontaktní silou. Tento systém je proto určen k použití v korozivním prostředí.

Obr. 7.

Obr. 7. Nabídka velkého počtu vložek

Připojení tažnou pružinou je bezúdržbové s úsporou montážního času. Tažné pružiny z kvalitní korozivzdorné a kyselinovzdorné oceli přitlačují vodiče proti galvanizované měděné přípojnici. Pocínový povrch zaručuje menší přechodový odpor a vysokou odolnost proti korozi. Díky vyrovnanému působení tažných pružin je tento přípojný systém ideální pro aplikace do prostředí s otřesy.

Push In představuje přímou techniku připojení. Je použita u těžkých konektorů poprvé a je k dispozici pouze u RockStar®. Push In přesvědčuje díky jednoduchému jistému ovládání a velmi krátké době zapojení. Odizolovaný masivní vodič se až na doraz zasune do místa sevření a je hotovo. K připojení není zapotřebí žádné nářadí. Tato přímá technika zaručuje spolehlivé, otřesuvzdorné a plynotěsné spojení. Také jemné vodiče s dutinkami (s plastovými límci i bez nich) lze snadno přímo zapojit.

Krimpovací (lisované) kontakty je možné strojově zpracovat a jsou vhodné pro použití s velkým počtem kusů. Pro dosažení dokonalého výsledku musí být vedení, kontakt a seřízení nástroje vzájemně sladěny. Zbytkové přítlačné síly v podélném a příčném směru zabraňují vytvoření koroze. Lisovaná připojení jsou ideální u aplikací se ztíženými provozními podmínkami, jako jsou změny teplot, vibrace a agresivní prostředí.

Obr. 8.

Obr. 8. Individuální balení vložky a pouzdra do plastu

Konstrukční řada RockStar® MixMate je vybavena jak signálními, tak i výkonovými kontakty. V těchto řadách se používají připojovací technologie s tlačným šroubem. Výhodou je, že konektory, které jsou vybaveny tímto způsobem připojení, mají velkou styčnou plochu, nízké tepelné ztráty a velký jmenovitý proud při malých konstrukčních rozměrech.

PE-připojení ochranného vodiče

PE-připojení je u těžkých konektorů Weidmüller koncipováno asymetricky. Díky asymetrii lze připojit velké průřezy vodiče bez pomocných prostředků. PE-připojení je podle normy IEC 60364-5-54 a DIN VDE 0100-540, tzn. že ochranný vodič má stejný průřez jako pracovní vodič.

Čtyři kontakty

Weidmüller nabízí v modulárním systému ConCept integrovaný konektor pro koaxiální vedení. Jeho zvláštností je, že konektor má integrované stínicí připojení a čtyři pomocné kontakty pro signál a napájení. Uživatelé nepotřebují žádný dodatečný modul, a šetří tak místo a peníze.

Obr. 9.

Obr. 9. Objednací číslo přímo na výrobku

Připojitelné průřezy vodiče

Podle řady a typu konektoru lze připojit jeden nebo více vodičů pevných, lanovaných nebo jemně lanovaných s dutinkou i bez ní s průřezy od 0,5 do 4 mm2 (u výkonových kontaktů jsou průřezy 1,5 až 16 mm2). Jmenovité napětí je závislé na typu a konstrukční řadě a podle DIN EN je 250 až 1 000 V. Řada jmenovitých proudů je 10, 16, 35, 40 a 80 A.

RockStar®– Digital

Konektory RockStar® jsou k dispozici on-line v zobrazení 2D a 3D ve více než devadesáti datových formátech. Servis Weidmüller šetří konstruktérům čas a podnikatelům peníze.

Obr. 10.

Obr. 10. Neztratné šrouby

RockStar® šetří

Konektory RockStar® dodává Weidmüller balené jednotlivě v plastovém sáčku. To umožňuje dodat jen počet požadovaný zákazníkem. Individuální balení konektorů chrání před prachem a vlhkostí. Další úsporný potenciál nabízí Weidmüller v zákaznickém servisu, který kompletuje individuální soupravy konektorů i tzv. sady. U souprav uživatel stanovuje části svých konektorů, popř. může volit z velkého počtu standardních souprav. Weidmüller dodává vše pod jediným objednacím číslem. U sad zákazníci obdrží všechny potřebné konektory pro stroj nebo zařízení zkompletované v jednom balení, na přání just in time přímo na výrobní linku.

Další informace mohou zájemci získat na: http://www.weidmueller.cz