časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 3/2020 vyšlo
tiskem 13. 3. 2020. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Trendy v elektrotechnice a souvisejících oborech

Hlavní článek
Využití měniče frekvence pro experimentální zařízení

Konektory EPIC ULTRA pro náročná prostředí

Inovační tlakově lité zinkové pouzdro pro hranaté konektory
 
Ing. František Omasta,
produktový manažer, Lapp Kabel, s. r. o.
 
Lapp Group je světově známý výrobce a distributor špičkových flexibilních kabelů – ať již jde o ovládací či kontrolní kabely ÖLFLEX®, datové kabely UNITRONIC® nebo optické kabely HITRONIC®. S pojmem Lapp jsou však ve světě kvalitní  lektrotechniky spojeny nejen kabely, ale i vývoj, výroba a distribuce kabelového příslušenství, bez kterého je bezchybné fungování samotných kabelů často nemyslitelné. Jde o kabelové vývodky SKINTOP®, průmyslové konektory EPIC®, ochranné hadice SILVYN®, energetické řetězy SILVYN® CHAIN, kabelové označovací systémy FLEXIMARK® a komponenty pro síťovou techniku ETHERLINE®. Aby si mohl být zákazník vždy jistý, že od společnosti Lapp Kabel získává při objednání jakéhokoliv materiálu výrobek odpovídající všem aktuálním normám a trendům, s těmi nejlepšími parametry a v té nejlepší kvalitě, jsou ve firemních laboratořích a konstrukčních centrech Lapp Group po celém světě neustále vyvíjeny inovované výrobky.
 
Důkazem tohoto tvrzení je nově vyvinuté kabelové pouzdro EPIC® ULTRA (obr. 1) z řady průmyslových konektorů EPIC®, které bylo poprvé představeno na mezinárodním veletrhu Hannover Messe 2011. Již na první pohled moderní vzhled tohoto pouzdra a jeho kvalitní lesklý povrch napovídá, že jde o špičkový výrobek. Toto pouzdro je určeno pro konektorové vložky hranatých konektorů EPIC®. Je maximálně odolné proti oděru, nárazům i korozi a díky tomu je ideální volbou pro použití v náročném prostředí, např. v elektrických rozvodech větrných turbín na moři, bioplynových stanic a v podobně náročných provozech. Ve spojení s jedinečnou kabelovou vývodkou SKINTOP® BRUSH (obr. 2) zajišťuje konektor EPIC® ULTRA úplnou ochranu proti vnějším rušivým elektromagnetickým vlivům, neboť poniklované pouzdro tvoří celokovový plášť, který funguje na principu Faradayovy klece. To je zvláště důležité např. pro přenos citlivých datových signálů.
 
Nové pouzdro v sobě spojuje mnoho výhod: kabelová vývodka SKINTOP® je zabudována přímo do pláště pouzdra, což zaručuje nejlepší možné utěsnění kabelu a ochranu proti namáhání a rovněž urychluje montáž, neboť není třeba šroubovat do těla pouzdra vývodku samostatně. Přírubové těsnění mezi kabelovým pouzdrem a spodním pouzdrem je vytvarováno tak, aby poskytovalo lepší ochranu proti mechanickému poškození. Těsnění mezi vestavným pouzdrem a panelem je rovněž zabudovanou součástí pouzdra. To zabraňuje ztrátě tohoto těsnění při současném usnadnění instalace. Stručně řečeno, toto nové konektorové pouzdro chrání kabely i konektorové vložky ještě lépe než to dřívější.
 
Dalším zvláštním charakteristickým rysem pouzdra EPIC® ULTRA je skutečnost, že při zapojení poskytuje bezpečné kovové vodivé spojení v rozsahu 360° (po celém obvodu dolní hrany pouzdra) a může být v případě potřeby rovněž připojeno ke standardním konektorovým pouzdrům. Díky tomu je jedinečné na trhu. Bude-li v zařízení třeba použít zvláště odolné a z hlediska EMC lépe chráněné spoje, nebude nutné pořizovat kompletně nový konektor. Stačí použít konektorové pouzdro EPIC® ULTRA v kombinaci se současnými konektorovými vložkami pro hranaté konektory, se kterými je nové pouzdro také kompatibilní.
 
Pouzdro EPIC® ULTRA má sice nepatrně menší vnější rozměry než standardní tlakově odlévaná hliníková pouzdra, avšak díky tenkým tlakově litým zinkovým stěnám má i přesto ještě lepší montážní vlastnosti z důvodu většího vnitřního manipulačního prostoru. Upínací třmeny pouzdra konektoru jsou vyrobeny z odolné korozivzdorné oceli. Díky použité inovační výrobní technologii představuje EPIC® ULTRA novou generaci hranatých konektorů.
 
Pro více informací o konektorových pouzdrech EPIC® ULTRA či jiných výrobcích Lapp Group kontaktujte Lapp Kabel, s. r. o., se sídlem v Otrokovicích nebo navštivte internetové stránky http://www.lappgroup.cz. Ideální příležitostí, jak si vzorky nových velmi odolných pouzder „osahat“, může být návštěva veletržního stánku Lapp Group na MSV Brno 2011.
 
Obr. 1. Pouzdro EPIC® ULTRA je vysoce odolné proti oděru, nárazům a korozi a díky tomu je ideální volbou pro použití v extrémních podmínkách
Obr. 2. Kabelová vývodka SKINTOP® MS-M BRUSH, určená k uzemnění měděného stínicího opletu nebo kabelů s měděným vlnitým pláštěm v souladu s požadavky EMC