Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 7/2018 vyšlo
tiskem 27. 6. 2018. V elektronické verzi na webu od 27. 7. 2018. 

Téma: Kabely, vodiče, kabelová technika; Nářadí, nástroje a zařízení pro práci s kabely

Hlavní článek
Parametrizace obvodových modelů lithiových akumulátorů pro elektromobilitu
Smart Cities (3. část – 1. díl)

Aktuality

Energetici v Dukovanech spustili čtvrtý blok, elektřinu vyrábí všechny bloky V Jaderné elektrárně Dukovany energetici spustili čtvrtý výrobní blok. Ukončili tak…

Nejlepší studenti 2018 nalezeni Do finálového kola 8. ročníku soutěže Nejlepší student, které se konalo 20. června 2018 v…

Výběrové řízení na dodavatele pro krytí ztrát pokračuje pátým aukčním kolem Páté aukční kolo výběrového řízení na dodavatele elektřiny pro krytí ztrát v přenosové…

Sympozium o fyzice plazmatu – trendy jaderné fúze i aplikace netermálního plazmatu v medicíně Fakulta elektrotechnická Českého vysokého učení technického v Praze pořádá ve spolupráci…

Novinky z oblasti elektrotechniky, energetiky a elektroniky predstavil veľtrh ELO SYS 2018 24. ročník medzinárodného veľtrhu ELO SYS sa konal v termíne 22. až 25. mája 2018 na…

Chcete zlepšit výkon průmyslové sítě a digitalizovat vaši výrobu? Přihlaste se na odborný seminář společnosti Siemens na téma Řešení z oblasti průmyslové…

Více aktualit

Komponenty pro silové a datové rozvody

číslo 10/2006

Komponenty pro silové a datové rozvody

Ing. Pavel Mony, product manager,
ABB s. r. o., Elektro-Praga

Komunikační zásuvky jsou nedílnou součástí designových řad Swing®, Tango®, Element®, Time®, solo®, solo® carat, alpha nea®, alpha exclusive® a Impuls. Obvykle lze v každé designové řadě použít komponenty několika výrobců ve verzích stíněných i nestíněných Cat 5 i Cat 6 i optických. Zákazník má tak možnost realizovat kabelážní systém podle potřeb i finančních možností, neboť vyhovuje pro všechny možné účely, tedy nejen pro přenos dat, telefonii, přenos televizního signálu, PoE (Power over Ethernet, napájení po Ethernetu), ale i např. zvukového či obrazového signálu.

Kódované zásuvky v rozvodech kabelážních systémů

Neustále se zvyšující potřeba komunikace mezi uživateli výpočetní techniky přináší nutnost instalace komunikačních zásuvek v místech, která nemusí být vždy vybavena napájecím okruhem s dostatečnou kvalitou. V takových případech se zřizují rozvody kabelážních systémů společně s rozvody nízkého napětí. V souvislosti se zvyšujícími se nároky na přenosovou rychlost rostou i požadavky na kvalitu spojení, a tím omezení rušivých vlivů. V této situaci najdou uplatnění kódované zásuvky s odlišovacím adaptérem.

Tento typ zásuvky pro nízké napětí je dostupný v několika designových verzích. V řadě Profil 45 jde o typ 5525N-C05359 R1. Tato řada (obr. 1) je použitelná v instalačních žlabech s aperturou 45 mm, např. Rapid 45. Uplatní se i v podlahových krabicích různých výrobců.

Obr. 1. Kódovaná zásuvka Profil 45
Obr. 2. Kódovaná zásuvka Time
Obr. 3. Datová zásuvka Tango s konektorem snap-in R&M
Obr. 4. Komunikační zásuvka s clonkami typu Keystone v řadě solo
Obr. 5. Audiozásuvka Panduit v řadě Time

Obr. 1. Obr. 2. Obr. 4. Obr. 5.

Pro instalaci v podparapetních kanálech nebo pod omítkou je k dispozici obdobný typ v designových řadách Element® a Time® (obr. 2) s objednacím číslem 5525E-A05359 XX (XX je kód barvy). Právě designová řada Time® je optimálním řešením pro podparapetní kanály z několika hledisek:

  • rozsáhlé přístrojové vybavení jak pro silnoproudé, tak pro slaboproudé instalace,

  • barevná škála umožňující snadné označování a odlišování různých napájecích okruhů,

  • nabídka metalických barev vhodná pro plechové a hliníkové kanály,

  • rovná boční hrana rámečků usnadňující práci s víkem kanálu (stačí jednoduchý řez a designový rámeček vše zakryje),

  • možnost uživatelského sestavení rámečku více než pětinásobného.

Obr. 3.

Zajímavé aplikace

10 Gb Ethernet
V červnu tohoto roku byla schválena norma IEEE 802.3an, definující parametry pro Ethernet 10 Gbit·s–1 na metalické kabeláži (10Gbase-T). Stěžejní využití této vysokorychlostní technologie je nejen v datových centrech, ale i v horizontálních rozvodech kabelážního systému, a to i pro dosavadní instalace, jsou-li sestaveny z dostatečně kvalitních komponent. Zjednodušeně řečeno, kabeláž realizovaná v Cat 6 jako stíněná nabízí možnost použití vysokorychlostního Ethernetu téměř okamžitě, a to na plnou vzdálenost sto metrů. V ostatních případech, tj. u nestíněné kabeláže, je použití možné pouze na vzdálenost padesát pět metrů. V sortimentu ABB lze nalézt vhodné konektory švýcarské společnosti Reichle & De-Massari, které lze použít v datových zásuvkách s nosnou maskou v designových řadách Tango® (obr. 3), Element®, Time®, solo®, solo® carat, alpha nea®, alpha exclusive® a impuls.

Tříportové komunikační zásuvky pro prvky Panduit Mini-Com®
Řada Panduit Mini-Com® se od konektorů typu Keystone (obr. 4) odlišuje způsobem upevnění do zásuvky. Velkou výhodou je unifikace všech rozměrů pro metalické, optické i jiné rozhraní. Do jedné zásuvky lze instalovat až tři prvky tohoto systému. To umožňuje rozšířit počet přípojných míst v zásuvce bez nutnosti instalace další zásuvky či rezervovat jedno přípojné místo v podobě záslepky pro budoucí potřebu. Další zajímavou možností je zřízení připojovacího bodu pro audio- a videosignál v jediné zásuvce použitím tří modulů s konektory CINCH nebo dvou modulů s konektory CINCH a jedním konektorem s S-VHS (videosignál, levý a pravý zvukový signál). Pomocí těchto komponent je možné realizovat i zásuvku pro reproduktory (obj. č. CMBPREI). V kombinaci s konektorem CINCH (obj. č. CJRRBL) nebo S-videokonektorem (obj. č. CJSVIW) tak tvoří optimální variantu propojení audiovizuální techniky.

Tabulka útlumu signálu v dB

Délka kabelu (m)

Šířka pásma signálu CATV

50 MHz

300 MHz

600 MHz

862 MHz

15

3,1

8,1

13

22

30

6

13

21

29

45

8

18

28

37

60

11

23

36

45

90

13

29

45

56

Zásuvky pro prvky Panduit Mini-Com® jsou nabízeny v řadách Tango®, Element® a Time® (obr. 5 a obr. 6). Jsou bez obvyklého popisového pole, k identifikaci zásuvky je plně využíván systém Pan-Mark®.

PoE – napájení po sdělovacích kabelech
Kabelážní systém není určen vždy pouze k přenosu informací, ale může být využit i k napájení různých periferních zařízení – všeobecně těch, která běžně používají napájení z baterií nebo z externích zdrojů. Může jít např. o webové kamery, PDA (Personal Data Assistant, osobní záznamník), zařízení pro bezdrátový přístup k síti apod.

Podrobně tuto problematiku řeší norma IEEE 802.3af, která byla schválena v červnu 2003.

V této normě jsou definovány dva způsoby zapojení:

  • Mod A – přiváděné napájení je sdruženo s aktivními datovými páry,

  • Mod B – napájení je přiváděno na volných datových párech, a to přímo z aktivního síťového prvku nebo prostřednictvím externího napájecího panelu (tzv. midspan), umístěného v datovém rozváděči.

Obr. 6.

Obr. 6. Panduit Mini-Com v řadě Element – komunikační zásuvka (vlevo) a zásuvka nn (vpravo) ve společném rámečku

Zdroj může dodávat napájení v rozsahu napětí 48 až 57 V, při 15,4 W. Připojovacím konektorem je RJ-45. V nabídce ABB jsou dostupné kryty pro kabelážní systém AMP CO Plus (ACO+), kde je možné velmi snadno pomocí tzv. insertů proměnit datovou zásuvku v „napájecí zdroj„ (obr. 7).

Přenos televizního signálu po kabelážním systému
V instalacích, kde se často používají multimédia, může nastat potřeba přenosu televizního signálu, ale koaxiální rozvody nejsou realizovány. Jde např. o školicí střediska, předváděcí místnosti, různé kanceláře nebo prodejní prostory. Tato místa jsou obvykle vybavena kabelážním systémem, který může být použit i pro přenos televizního signálu bez nutnosti dodatečné instalace koaxiálních rozvodů. Taková možnost existuje i pro všechny designové řady ABB, které obsahují datové (komunikační) zásuvky.

Obr. 7.

Obr. 7. Zásuvka AMP CO Plus v řadě Element

Při realizaci je nutné zohlednit rozdíly v použitých kabelech – nesymetrický koaxiální kabel s impedancí 75 W pro televizní rozvody a symetrický kabel s impedancí 100 W pro datové rozvody. Proto je součástí instalace tzv. balun (Balanced to Unbalanced transformer, symetrizační člen), který nahrazuje známou účastnickou přípojku. Jeho funkcí je impedanční přizpůsobení signálu mezi televizním přijímačem a datovými rozvody. Tomu odpovídá i osazení konektory – konektor IEC na straně přijímače a RJ-45 na straně rozvodů. Impedanční přizpůsobení lze řešit i přímo v zásuvce. V tomto případě je na výstupu běžný konektor IEC a pro připojení přijímače je možné použít běžnou účastnickou přípojku.

Vzhledem ke hvězdicové struktuře kabelážních systémů je jejich nedílnou součástí i příslušný aktivní prvek, v tomto případě TV-hub (rozbočovač), např. osmiportový CATVsolution 862/8 MHz od Reichle & De-Massari (obj. č. R308808). Na trhu jsou k dispozici i šestnáctiportové (obj. č. TV550H101T16) nebo čtyřiadvacetiportové (obj. č. TV550H101T24) TV-huby od firmy Kassex, s. r. o.

Rozdílné vlastnosti přenosových médií se projevují také v maximálních vzdálenostech, na které lze přenášet televizní signál po kabelážním systému. Následující tabulka uvádí útlum signálu v decibelech při použití stíněného kabelu s průměrem vodiče 0,55 mm.

Další informace lze získat na adrese:

ABB s. r. o., Elektro-Praga
Resslova 3
466 02 Jablonec nad Nisou
tel.: 483 364 111
fax: 483 364 159
e-mail: epj.jablonec@cz.abb.com
http://www.abb-epj.cz