Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 3/2017 vyšlo
tiskem 15. 3. 2017. V elektronické verzi na webu bude ihned. 

Téma: Amper 2017 – 25. mezinárodní elektrotechnický veletrh

Hlavní článek
Problémy elektromobility

Aktuality

MSV 2017 zacílí na Průmysl 4.0, automatizaci, environmentální technologie, dopravu a logistiku Již potřetí se na MSV 2017 upře pozornost na nové trendy průmyslové výroby. Průmysl 4.0 s…

Současné možnosti elektromobility představí AMPER Motion 2017 Největší přehlídka elektromobility v ČR proběhne 21.- 24. 3. na brněnském výstavišti a…

Startuje 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže Odstartoval již 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže E.ON Energy Globe.…

V distribuční soustavě (DS) ČEZ Distribuce, a. s. je vyhlášen kalamitní stav Od 9 h dne 24.2.2017 je vyhlášen kalamitní stav v Karlovarském kraji - okres Karlovy Vary…

Veletrh Věda Výzkum Inovace 2017 zahájí místopředseda vlády Pavel Bělobrádek Letošní ročník Veletrhu Věda Výzkum Inovace zahájí na brněnském výstavišti 28. února 2017…

Chytré lampy PRE potvrdily zhoršenou smogovou situaci v Praze Chytré lampy PRE potvrdily v rámci svého pilotního provozu, že v Holešovicích a…

Více aktualit

Komplexní řešení pro automatizaci budov od Schneider Electric

číslo 12/2004

inovace, technologie, projekty

Komplexní řešení pro automatizaci budov od Schneider Electric

Petr Motýl,
Marketing, Schneider Electric CZ, s. r. o.

Společnost Schneider Electric se svými výrobkovými značkami poskytuje řešení a služby v oblastech přenosu a rozvodu elektrické energie a automatizace a řízení. Firma se orientuje na čtyři klíčové segmenty trhu: energetiku a infrastrukturu, průmysl, stavebnictví a domovní elektroinstalace. Kvalitou výrobků a profesionálním řešením si společnost Schneider Electric udržuje vedoucí postavení na českém i světovém trhu.

Orientace na automatizaci budov

V současné době je společnost Schneider Electric jedním z největších světových dodavatelů komplexního řešení tzv. inteligentní budov. Za to vděčí zejména novým akvizicím společností Lexel – Electric (strukturovaná kabeláž, datové sítě, elektrokomponenty) a TAC (řídicí systémy pro budovy, zabezpečovací systémy, slaboproudá technika). Dále k získání této pozice společnosti přispělo převzetí firem Infra+ (komponenty pro datové sítě a sítě IT) a Andover Controls (řídicí systémy, zabezpečení, určené zejména pro americký trh).

Nyní je firma Schneider Electric schopna osadit v podstatě jakoukoliv budovu komponentami svých vlastních výrobkových značek. O tom se lze přesvědčit z přehledu těchto značek (zaznamenána je zde pouze část produkce firmy), uvedeného v dalších odstavcích.

Merlin Gerin

 • instalační rozvody budov, domovní vypínače a zásuvky,
 • strukturovaná kabeláž pro větší celky (LexCom Office) a pro rodinné domy (LexCom Home),
 • přenos dat, telefonního, televizního signálu a signálu IT.
 • přenos a rozvod vysokého napětí – rozváděče SM6, RM6, distribuční stanice Integra,
 • přenos a rozvod nízkého napětí – rozváděče Prisma, rozvodnice Kaedra a Mini Pragma, kompaktní jističe a odpínače Compact, Masterpact a Interpact, mudulární přístroje Multi 9 (Domae),

 • ovládání osvětlení a časové programování – stmívače, spínače apod.
Obr. 1

Sarel

 • rozváděčové systémy Sarel.

TAC

 • měření a regulace včetně instrumentace,
 • slaboproudá technika – zabezpečovací (security) systémy (EZS), elektrické požární systémy (EPC), uzavřené televizní okruhy (CCTV – pro český trh k dispozici od 1. 1. 2005).

Telemecanique

 • spínací a jisticí přístroje – stykače TeSys,
 • řídicí systémy typu Modicon a Twido,
 • řízení asynchronních motorů – měniče frekvence Altivar,
 • detekce – čidla, spínače, snímače,
 • ovládače Harmony,
 • přípojnicové vedení Canalis.
Obr. 2

Thorsman

 • nosné kabelové žebříky a žlaby.

Wibe

 • systémy pro ukládání vedení.

Komplexní řešení

V roce 2004 společnost Schneider Electric velmi úspěšně uvedla na český trh unikátní systém měření a regulace TAC VISTA. V této oblasti firma spolupracuje zejména se sítí systémových integrátorů budov; v úspěšných aplikacích je instalován komplexní řídicí systém (podstanice DDC, řídicí centrály, periferie jako ventily, čidla a elektropohony).

Systém TAC (obr. 1) je ojedinělý tím, že umožňuje komunikovat prostřednictvím otevřeného protokolu LonWorks se systémy jiných výrobců (v současné době se jedná asi o 4 000 firem). Jedním systémem tak lze např. řídit systémy měření a regulace, měření tepla a médií, elektrickou zabezpečovací a požární signalizaci, průmyslové systémy, digitální kamerové systémy CCTV (closed circuit television), žaluzie, rolety, výtahy, osvětlení, vytápění, vzduchotechniku, klimatizaci, ale také třeba tiskárny nebo kávovary atd.

Obr. 3

Vlastní řešení poskytuje společnost Schneider Electric rovněž v oblasti slaboproudé techniky, a to kartové, požární a bezpečnostní systémy TAC I-NET SEVEN. Logicky na to navazuje nabídka strukturované kabeláže (obr. 2) a datových komponent LexCom Office a Infra+.

Pro řízení průmyslových technologií a procesů jsou použity systémy Modicon značky Telemecanique (obr. 3). Uživatelé internetových technologií jsou jistě obeznámeni s konceptem Transparent ready (obr. 4). Jeho princip spočívá ve využití webových serverů přímo zabudovaných v řídicích systémech, především pro vzdálenou diagnostiku a vizualizaci technologických procesů z programovatelného automatu PLC (Programmable Logic Controller).

Obě koncepce firmy Schneider Electric – řízení technologií i řízení budov, lze propojovat vlastní sběrnicovou sítí typu Ethernet (TCP/IP) – LonWorks (Vista913). O seriózním přístupu společnosti Schneider Electric k řešením otevřených systémů svědčí také skutečnost, že standardní měniče frekvence typu Altivar jsou vybaveny převodníky LON. Rozvíjena je rovněž vnitřní integrační strategie (BASS) pro komplexní řešení v budovách.

Obr. 4

Kromě dodávek kvalitních přístrojů a řešení se společnost Schneider Electric zaměřuje také na služby. Servisní středisko je připraveno zasáhnout v případě potřeby v České republice a formou mezinárodního servisu i po celém světě. Specializované školicí středisko v Praze nabízí produktová i aplikační školení. Projektanti a zákazníci z průmyslu využívají informace z internetových stránek: www.aut.schneider-electric.cz (automatizace průmyslu a budov) a www.design.schneider-electric.cz (pro projektanty).

Obr. 5

Široké uplatnění

K referencím společnosti Schneider Electric ČR v poslední době patří: v oblasti průmyslu a stavebnictví datové centrum firmy DHL v Praze, továrna firmy Phillips v Hranicích na Moravě a firmy Toyota v Kolíně, objekty firem Linde, Miele, Lego a Barum. Řešení Schneider Electric se uplatnila ve sféře energetiky a infrastruktury v obou českých jaderných elektrárnách, JE Dukovany a JE Temelín, využívají je společnosti ČEZ, Pražská Teplárenská apod.

Ve světě je možné najít systémy TAC např. v hotelu Hilton Copenhagen Airport (obr. 5), v ANZ bank v Austrálii, na letišti Bangkok nebo na železnici v Hongkongu. Potvrzením kvality systémů TAC je projekt zabezpečovacího systému pro Rockefellerovo centrum a síť obchodních domů Carrefour, Tesco, McDonald a další.

Schneider Electric CZ, s. r. o.

Technická podpora
tel.: 382 766 333
e-mail: tp@cz.schneider-electric.com

Praha – Thámova 13, 186 00 Praha 8
tel.: 281 088 111, fax: 224 810 849
Brno – Mlýnská 70, 602 00 Brno
tel.: 543 425 555, fax: 543 425 554

http://www.schneider-electric.cz