Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 7/2017 vyšlo
tiskem 28. 6. 2017. V elektronické verzi na webu od 28. 7. 2017. 

Téma: Kabely, vodiče a kabelová technika; Konektory; Software; Značení a štítkování

Hlavní článek
Elektrická izolace a tepelná vodivost

Aktuality

Finálové kolo soutěže EBEC přivede do Brna 120 nejlepších inženýrů z celé Evropy Co vše je možné stihnout navrhnout, smontovat a následně odprezentovat během dvou dní? To…

Co si akce „Světlo v praxi“ klade za cíle V České republice se prvním rokem koná akce v oblasti světelné techniky, která chce…

Startuje hlasování veřejnosti o vítězích 9. ročníku ekologické soutěže E.ON Energy Globe V Praze byly 20. 6. 2017 slavnostně představeny nominované projekty 9. ročníku prestižní…

Nejnovější monopost týmu ČVUT eForce FEE Prague Formula se představil na Václavském náměstí Dne 16. června se v dolní části Václavského náměstí prezentoval tým Fakulty…

IQRF Summit 2017 svědkem reálných IoT aplikací Akce zaměřená na reálná řešení v oblasti chytrých měst, budov, domácností, transportu,…

Konference Internet a Technologie 17 Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, si Vás dovoluje pozvat na již tradiční…

Více aktualit

K článku Otázky a odpovědi z elektrotechnické praxe z Elektra 5/2009

Dobrý den.
Jako odběratel časopisu elektro čtu všechny příspěvky, včetně Otázek a odpovědí z elek­trotechnické praxe.
 
Jde mi o otázku a odpověď č. 5 z Elektra 5/2009, tedy:
 
Otázka 5:
Mohu vypracovávat projektovou do­kumentaci elektrické instalace, nejsem-li v komoře projektantů, ale mám pře­zkoušení § 10 vyhlášky č. 50/78 Sb. a živ­nostenský list, popř. oprávnění v rozsahu EZ-M, O, R, Z-E2/A? A za tuto činnost fakturovat? Jedná se mi především o pro­jekty typu zakreslení skutečného stavu elektrické instalace. Při revizích dost čas­to dokumentace chybí a zákazník se ptá, zda bych mu ji nezhotovil. Nejsem si zce­la jistý, zda mnou vypracovaný projekt nebude protiprávní.
 
Odpověď je velmi jednoduchá a nemá nic společného s § 10 vyhlášky č. 50/1978 Sb. Vypracovávat projektovou dokumentaci taza­tel může, ale nesmí ji fakturovat – hrozí ne­bezpečí nedovoleného podnikání. Aby mohl fakturovat projektovou dokumentaci elektric­kého zařízení musí splňovat všeobecné pod­mínky provozování živnosti podle § 6 zákona o živnostenském podnikání č. 455/1991 Sb., které jsou:
a) dosažení věku 18 let,
b) způsobilost k právním úkonům,
c) bezúhonnost.
(Tedy žádný § 10 vyhlášky č. 50/1978 Sb. a ani žádné jiné elektrotechnické vzdělání).
 
Pokud splní podmínky a), b) a c), může požádat za 1 000 Kč o živnostenský list podle přílohy č. 4 zákona č. 455/1991 Sb., obor č. 63 – Projektování elektrických zařízení.
 
Tento obor umožňuje zpracovávat pro­jektovou dokumentaci v podobě technických zpráv, ale ne výkresové dokumentace. Pokud chce ještě zpracovávat výkresovou dokumen­taci (zapojení rozváděčů, rozmístění rozvádě­čů atd.) musí si tazatel přikoupit za dalších 1 000 Kč další živnostenský list na obor č. 61 přílohy č. 4 k zákonu č. 455/1991 Sb. – Pří­prava a vypracovávání technických návrhů, grafické a kresličské práce.
 
Tím splní požadavky živnostenského zá­kona a zcela legálně (bez jakéhokoliv tech­nického vzdělání, a to nejen elektrotechnic­kého) a může zpracovávat a fakturovat jaké­koliv elektrotechnické zařízení. Pokud by se jeho projektování projednávalo při stavebních úkonech, stačí mu autorizace od autorizova­ného technika se zaměřením na elektrotech­niku podle zákona č. 360/1992 Sb.
 
Takže jsme se zcela legálně zbavili § 10 vyhlášky č. 50/1978 Sb. Tento paragraf je však nutný k tomu, aby se v případě něko­lika (např. dvou) projektantů v jedné orga­nizaci stanovil vedoucí projektant eklektic­kého zařízení.
 
Stejný problém je v proškolování a pře­zkušování pracovníků v elektrotechnice. Pro­školovat a přezkušovat se může, ale nemůže se tato činnost fakturovat. Musí se přikoupit další živnostenský list.
S pozdravem
Jiří Remiš