Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 8-9/2017 vyšlo
tiskem 5. 9. 2017. V elektronické verzi na webu od 5. 9. 2017. 

Téma: 59. mezinárodní strojírenský veletrh v Brně; Elektrotechnika v průmyslu

Hlavní článek
Palivové články
Renesance synchronních reluktančních motorů
Návrh aktuátoru pracujícího s magnetickým polem

Aktuality

Na veletrhu FOR ARCH najdou lidé na osm stovek expozic a bezplatná poradenská centra Ve dnech 19. – 23. září 2017 se koná 28. ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR…

Technologické Fórum 2017 – jedinečné setkání odborníků stavebního trhu Premiéru na letošním ročníku mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH bude mít…

Od 1. září začne ve společnosti ČEZ fungovat nová divize Jaderná energetika Šest jaderných bloků, přes dva tisíce zaměstnanců včetně týmu, který zodpovídání za…

FOR ARCH 2017 přinese řadu zajímavých soutěží a konferencí Osmadvacátý ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH, který se uskuteční ve…

Premiér navštívil hlavní sídlo provozovatele přenosové soustavy Předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček se přímo na…

Generační změna ve skupině LAPP S účinností od 1. července 2017 odstoupila Ursula Ida Lapp, spoluzakladatelka skupiny…

Více aktualit

Jsme opět na startu další revoluce?

číslo 4/2006

Jsme opět na startu další revoluce?

Josef Kadlčík, oblastní manažer, Lapp Kabel s. r. o.

Vynálezem flexibilního kabelu zahájil Oscar Lapp v roce 1957 převratné dění v oblasti kabelů. První průmyslově vyráběný flexibilní kabel na světě byl nazván Ölflex® – odolný proti olejům a flexibilní. Tento vynález se stal počátkem radikálních změn ve způsobu průmyslové elektroinstalace. Od doby jeho vynálezu lze zaznamenat obrovský rozvoj v této oblasti. Mnoho společností se již padesát let snaží zmíněný vynález napodobit nebo dostihnout. Tyto snahy jsou pro firmu motivující a heslo „vývoj nezastavíš„ je společnosti Lapp Group vlastní. Menší pracnost montáže při použití flexibilního kabelu namísto protahování vodičů izolačními trubičkami a hadicemi je nesporná a úroveň z hlediska bezpečnosti nebo elektromagnetické kompatibility nesrovnatelně vyšší!

V průběhu let se objevovaly stále nové požadavky. Jedním z nich bylo přizpůsobit kabely pro trvalý pohyb. I tento požadavek se podařilo splnit. Brzy nato se v českém technickém slovníku zabydlelo slovo „robot„. Snad každý si dnes pod tímto pojmem dokáže vybavit neúnavné pomocníky jak v domácnosti, tak v náročné průmyslové výrobě. Průmyslové linky si lze v současné době bez těchto pomocníků, zabezpečujících kontinuální výrobu, již jen těžko představit. A právě díky průmyslovým robotům se zrodil další požadavek – skvělá výzva – kabel pro roboty. Po technickém zvládnutí požadavků robotů na torzní otáčení kabelů, se zdá, jako by byl trh uspokojen. Náhle se však rodí nové myšlenky: Jak skloubit dohromady optické a metalické kabely? Co kdyby součástí kabelu byla i pneumatická hadice? I tyto položky si lze v seznamu požadavků „odfajfkovat„ – splněno, splněno.

A co dál?

Společnost Lapp Group patří mezi světové novátory a vynálezce v kabelové technice a kabelovém příslušenství. Po vynálezu průmyslového konektoru, prvního průmyslově vyráběného flexibilního kabelu a po vynálezu kabelové vývodky s nejrychlejší montáží Skintop® přicházejí Lappovy závody opět s novou myšlenkou.

Obr. 1.

S náročností jednotlivých strojních celků rostou i požadavky na používané materiály a technologie. Ty je možné zlepšit zkoušením, pokusy, mícháním nových směsí a také náročnými testy.

Přijít však s něčím úplně novým, to chce něco víc! Chce to nejenom schopnost naslouchat a rozumět uživateli, ale také ducha – ducha, který umí nahlížet do budoucnosti.

Když se předloni na jaře sešla skupinka konstruktérů a vývojových pracovníků společnosti Lapp Group, ještě netušili, co z jejich setkání vzejde – v oblasti kabelových vývodek se zdálo být všechno již dokonalé a bez možnosti inovace. Vždyť Skintop® je vývodka s nejrychlejší montáží, která stoprocentně poskytuje všechny požadované vlastnosti. Další inovace však na sebe nenechala dlouho čekat! Světlo světa spatřila nová kabelová vývodka Skintop® MS-SC-M, přezdívaná kartáč.

Její vlastnosti, především co se týče elektromagnetické kompatibility a montáže, jsou výjimečné. Skintop® MS-SC-M (Screen Connection, stíněné propojení) si zachovává jedinečné vlastnosti vývodek řady Skintop® – jedním pohybem lze kabel upevnit, vycentrovat, zabezpečit potřebné krytí (IP – Ingress Protection) a elektromagnetickou kompatibilitu (EMC – Electro-Magnetic Compatibility). To vše v příjemném designu.

Skintop® MS-SC-M s tzv. EMC-kartáčem je ideální vývodka pro všechny kabely velkých průměrů s měděným stíněním a měděným pancéřováním. Široký rozsah rozsahu sevření značně zjednodušuje montáž i polohování při zachování optimálního stavu zásob. Vývodka Skintop® MS-SC-M kartáč je vzhledově stejná jako standardní vývodka, avšak propojuje stínění mnohem rychleji a snadněji než jiné systémy. Vývodkou Skintop® MS-SC-M kartáč je kabel vystředěn, upevněn, tahově odlehčen a hermeticky utěsněn (IP68 – 5 bar).

Stačí vložit kabel, ujistit se, že stínicí oplet je pod EMC-kartáčem, a otočit maticí. S vývodkou Skintop® MS-SC-M kartáč kabelový stínicí oplet neposkytuje pouze mechanickou stabilitu, ale umožňuje dosáhnout optimálního maloodporového kontaktu se stíněním, který je testován nezávislými ústavy. Skintop® MS-SC-M kartáč znamená pohodlnou a snadnou manipulaci při přestavování kabelu při montáži celého systému.

Zájemci si mohou tuto novinku, ale i další nové výrobky osobně prohlédnout v expozici společnosti Lapp Kabel v hale 1A, stánek 9 na veletrhu Amper 2006 v Praze, který se tradičně koná v areálu PVA Letňany v době od 4. do 7. dubna.

LAPP KABEL s. r. o.
Tovární 1333
769 01 Holešov
tel.: +420 573 501 011
fax: +420 573 394 650
e-mail: info@lappgroup.cz
http://www.lappgroup.cz