časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Josef Průša nabízí své 3D tiskárny českým školám

redakce ELEKTRO |

Český výrobce celosvětově úspěšných 3D tiskáren, firma Prusa Research, spustil spolu se startem nového školního roku speciální program pro školy a další vzdělávací instituce. Pod názvem Průša pro školy nabízí nejen zvýhodněné ceny tiskáren a spotřebního materiálu, ale i výukové materiály, školení a především konkrétní nápady, co s 3D tiskárnou ve škole dělat.

Program Průša pro školy oslovuje všechny úrovně škol, od základních až po univerzity, a zároveň i mimoškolní vzdělávací zařízení pro děti a mládež (knihovny, kroužky, volnočasová centra apod.).

Na webu proskoly.prusa3d.cz nabízí už nyní úvodní lekci pro seznámení s 3D tiskem a několik jednoduchých praktických projektů, které si studenti mohou vyzkoušet. „Jde ale jen o začátek,” zdůrazňuje Průša. „Vyučujícím chceme nabídnout pomocnou ruku – poradit po technické stránce, pomoci dotáhnout projekty do finální podoby a podobně.”

Za spoluúčast při tvorbě obsahu Prusa Research nabízí i konkrétní odměnu v podobě možnosti získat tiskárnu zdarma. Školy si ji mohou nejprve na tři měsíce zapůjčit, pokud během této doby s její pomocí vytvoří vlastní projekt, zápůjčka se stává darem. Nejedná se o soutěž, projekt musí splnit pouze určitá základní kritéria. Ta kladou důraz hlavně na srozumitelnost, možnost využití na ostatních školách a co největší zapojení samotných studentů.

Cílem projektu přitom není zapojení 3D tisku pouze do informatiky nebo technické výuky. Je možné snadno vyrábět názorné pomůcky pro všechny předměty včetně humanitních, případně tisknout drobnosti pro obecné potřeby školy (přihrádky, klíčenky, jmenovky, trofeje apod.).