časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Jiří Fiala – Elektrotechnický svaz český, prezident svazu

|

 
Přisuzoval jste někdy význam znamení, ve kterém jste narozen?
Jsem narozen ve znamení Býka. Býci nikam nespěchají, jsou opatrní, svéhlaví, neradi naslouchají varování a mohou na to doplatit. Po vojně jsem vyřešil řadu patentů a založil továrnu AUDION na jejich výrobu a prodej. Po dvou letech byla se ziskem 20 milionů korun zabavena totalitním režimem! Potud si myslím, že na tomto znamení zvěrokruhu něco je.
 
Je vedle elektrotechniky ještě nějaký obor nebo oblast zájmu, ke kterým máte bližší vztah?
Jako vynálezce jsem byl totalitním režimem označen za nežádoucího. Věnoval jsem se proto průmyslovému právu a stal se soudním znalcem pro patenty a vynálezy, později znalcem v oboru elektrotechniky a ekonomiky v elektrotechnice. Tuto činnost jsem školil, k této práci mám vztah a věnuji se jí doposud.
 
Jaký je Váš oblíbený literární žánr, autor?
Mezi čtením odborných publikací, odborných norem a legislativních předpisů a využíváním internetu mám rád cestopisy, dějiny a historii. Vyhraněný názor na autora nemám, rád čtu vše, co je dobré a z čeho se mohu poučit.
 
Co sport, fandíte zvlášť některému?
Nikdy jsem zvláštní sportovec nebyl. Protože Býci jsou líní, mám rád motorismus, kterému se věnuji od svých osmnácti let.
 
Jak a kde nejraději trávíte dovolenou?
Vždy mě přitahovalo moře, málem se mi vyplnilo klukovské přání být námořníkem. Každoročně trávím dovolenou s rodinou a se svým psem (rotvajler) v kempu u moře ve svém obytném karavanu.
 
Co považujete za nejvýznamnější vynález dvacátého století?
Internet.
 
Co považujete za nejvýznamnější historickou událost během Vašeho života?
Jednoznačně – pád totalitního režimu.
 
Oblíbený citát?
Lidi obvykle víc zajímá, kolik ti to hodí, než to, co ti to dává.
(jk)