časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 3/2020 vyšlo
tiskem 13. 3. 2020. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Trendy v elektrotechnice a souvisejících oborech

Hlavní článek
Využití měniče frekvence pro experimentální zařízení

Jednoduše Thalassa

Ing. Jarmila Válková, Schneider Electric CZ, s. r. o.
 
Systém rozváděčových skříní Sarel zahrnuje rozvodnice a rozváděče určené především pro průmysl a infrastrukturu. Výrobním materiálem může být jak oceloplech a nerez, tak i polyester. Právě polyesterové rozvodnice vynikají výbornými mechanickými vlastnostmi. Tento materiál zajišťuje mimořádnou odolnost proti nepříznivým klimatickým podmínkám a agresivnímu prostředí. Synonymem pro slovo polyester – u značky Sarel – je Thalassa.
 
Typová řada Thalassa obsahuje tři základní produkty:
  • monoblokové samozhášivé rozvodnice,
  • skládané polyesterové skříně,
  • plastové průmyslové krabice.
Rozvodnice i skříně jsou vyrobeny z polyesteru laminovaného skelným vláknem, což zajišťuje jejich maximální pevnost a odolnost proti poškození. Vnější mechanická odolnost a odolnost proti venkovnímu prostředí předurčuje skříně k použití při urbanizaci.
 

Thalassa jako monoblok

V monoblokovém provedení lze objednat 21 typů rozvodnice Thalassa v rozměrech od 310 × 215 × 160 mm do 1 055 × 850 × 350 mm. Tento typ s hladkou povrchovou úpravou se lisuje zatepla. Pro lepší ochranu před stříkající vodou je dolní a horní integrovaná stříška vytvořena jako výlisek. Mezi hlavní výhody patří vysoká odolnost proti teplotám, od –50 do +130 °C. U monoblokových typů lze montovat lišty DIN přímo na zadní stěnu rozvodnice. Zde jsou profilované výstupky, do kterých se zasouvají plastové kameny s lištou DIN. Na dveřích je tzv. lité těsnění – na vzduchu expandovaný polyuretan. Zámky a jejich otvory jsou mimo utěsněný prostor. Další výhodou je, že velká část příslušenství monoblokové rozvodnice Thalassa je společná s oceloplechovým rozváděčem Spacial 3D. Stejně jako pro Spacial 3D, je i pro Thalassu harakteristickou barvou šedá RAL 7032.
 

Polyesterové skříně Thalassa

V tomto provedení nabízí společnost Schneider Electric 40 velikostí a čtyři typy skříní:
  • uzavřená skříň – stupeň krytí IP 65,
  • samoventilační skříň se střechou – stupeň krytí IP 54,
  • skříň s otevřeným dnem – stupeň krytí IP 54,
  • samoventilační skříň s otevřenou střechou i dnem – stupeň krytí IP 44.
U všech skříní lze kombinovat tři druhy dveří: hladké, průhledné nebo dveře s antiplakátovací úpravou (ochrana proti nežádoucímu vylepování letáků). Konstrukce skříně dovoluje montovat ji na různé typy podkladů, např. sokly, pilíře, přímá montáž na podložku apod. Výborná průchodnost kabelů pilířem je zajištěna jeho prostorovou stavbou. Snadno demontovatelné dveře lze velmi dobře obrábět a upravovat pro montáž ovladačů či signalizace. Přístup do skříně je díky konstrukci umožněn jen autorizovaným osobám. I tvarové řešení zámku zajišťuje ochranu proti násilnému vniknutí. Kovové úchyty na dveřích je fixují po uzavření, a brání tak vypáčení dveří.
 

Královny přicházejí

Krabice Thalassa jsou taktéž určeny pro průmysl. Mají 30 rozměrových variant z materiálu ABS a devatenáct z polykarbonátu ve dvou provedeních – s hladkým nebo průhledným víkem. Stupeň krytí je IP 66, což značí prachotěsnost a ochranu proti intenzivně tryskající vodě.
Mechanická odolnost krabic ABS je IK 07 (2J) podle normy EN 50102. Podle IEC 60695-2-11 byla provedena zkouška žhavou smyčkou na 650 °C. Jejich provozní teplota je –25 až +60 °C, u krabic z polykarbonátu až 80 °C. Polykarbonát (PC) je určen do náročnějšího prostředí (vyšší teploty, UV záření), a proto je mechanická odolnost těchto krabic o stupeň vyšší, tedy IK 08 (5J), a zkouška žhavou smyčkou byla vykonána na 750 °C. Řady v provedení ABS a PC jsou v souladu s normou EN 62208, doplňuje je ještě další varianta z polykarbonátu, jež je certifikovaná UL. Plastové krabice Thalassa plně nahrazují starší krabičky a skříňky Pilote, jejichž prodej bude postupně ukončován.
Systém rozváděčových skříní Sarel je pro snadnější a rychlejší dostupnost distribuován prostřednictvím partnerských velkoobchodů společnosti Schneider Electric v každém regionu. Pro snazší specifikaci rozváděčů společnost Schneider Electric nabízí také podpůrné softwarové pomůcky, programy CAD design pro kreslení a specifikaci rozvodnic a rozváděčů a program Clima pro návrh odvětrávání a klimatizace.
Další informace mohou zájemci získat na adrese:
 
Schneider Electric CZ, s. r. o.
Thámova 13
186 00 Praha 8
Zákaznické centrum
tel.: 382 766 333
 
Obr. 1. Venkovní instalace
Obr. 2. Přímá montáž lišty DIN
Obr. 3. Komponentové složení skříní Thalassa