Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 12/2017 vyšlo
tiskem 6. 12. 2017. V elektronické verzi na webu od 5. 1. 2018. 

Téma: Měření, měřicí přístroje a technika; Zkušebnictví a diagnostika

Hlavní článek
Meranie točivých strojov s použitím metódy SFRA
Aplikační možnosti ultrakapacitorů a akumulátorů LiFePO4 v trolejbusové síti Dopravního podniku města Brna

Aktuality

Temelín dosáhl nejvyšší roční výroby Elektřinu, která by českým domácnostem vystačila na téměř 12 měsíců, vyrobila od začátku…

MONETA Money Bank se jako první firma v ČR rozhodla zcela přejít na elektromobily MONETA Money Bank se jako první společnost v České republice oficiálně rozhodla, že do…

ŠKODA AUTO bude od roku 2020 v Mladé Boleslavi vyrábět vozy s čistě elektrickým pohonem ŠKODA AUTO bude vozy s čistě elektrickým pohonem vyrábět v závodě v Mladé Boleslavi. Již…

Největší českou techniku povede i nadále stávající rektor Petr Štěpánek Akademický senát VUT v Brně na dnešním zasedání zvolil kandidáta na funkci rektora pro…

44. Krajský aktiv revizních techniků v Brně Moravský svaz elektrotechniků Vás zve 21. listopadu na 44. KART v Brně.

Soutěž o nejlepší realizovaný projekt KNX instalace Spolek KNX národní skupina České republiky, z. s. vyhlásil soutěž o nejlepší projekt…

Více aktualit

Jak odpovědělo MPSV na dotaz redakce ELEKTRO

číslo 7/2003

elektrotechnické fórum

Jak odpovědělo MPSV na dotaz redakce ELEKTRO

V ELEKTRO č. 4/03 jsem za redakci ELEKTRO a z pověření redakční rady vznesl na Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) souhrnný dotaz, týkající se bezpečnosti práce a odborného dozoru (viz str. 85). MPSV je podle zák. 174/1968 Sb. (zákon o státním odborném dozoru – SOD – nad bezpečností práce, ve znění pozdějších předpisů) zřizovatelem Institutu technické inspekce Praha (ITI Praha), který je organizací státního odborného dozoru nad bezpečností vyhrazených technických zařízení s působností, úkoly a oprávněními danými zákonem č. 174/1968 Sb.

Souhrnný dotaz redakce ELEKTRO na MPSV požadoval odpovědi na následující otázky:

a) proč není MPSV dosud vydána vyhláška, která má vymezit předpoklady kladené na odbornou způsobilost organizací a fyzických osob z hlediska potřebného technického vybavení, kvalifikace, doby odborné praxe a má stanovit způsob prověřování jejich odborné způsobilosti?
b) není-li zarážející a na škodu, není-li stanoven řádný právní rámec pro transparentní postup organizací SOD (jediné organizace – ITI Praha), například ve věci vydávání oprávnění k vázaným živnostem („oprávnění ITI„), a čím se vlastně v této věci při absenci vyhlášky organizace SOD řídí?
c) jak bude řešena situace po 30. červnu 2003, kdy končí doba platnosti oprávnění k odborné způsobilosti všem těm, kterým bylo vydáno před 1. lednem 1993?

Po několika týdnech mlčenlivosti ze strany MPSV jsem o vyjádření ke stejnému souhrnnému dotazu dne 6. května požádal i dotčenou organizaci – ITI Praha.

Zdůrazňuji s plnou vážností, že dotazy na obě instituce byly vzneseny na základě požadavků elektrotechniků z praxe, byly projednány na redakční radě časopisu ELEKTRO a byly myšleny naprosto odpovědně. Dotazy byly vzneseny v souladu se zákonem 106/1999 Sb. – O svobodném přístupu k informacím –, a to elektronickou poštou a též písemně.

Odpověď? Nejenže ani jedna z institucí neodpověděla do – zákonem č. 106 – stanovené lhůty 15 dnů, ale s politováním konstatuji, že ani MPSV, ani ITI Praha doposud (stav k 12. 6.) neodpověděly vůbec!

Ani zdaleka nemám zájem zaujímat v pozici šéfredaktora odborného časopisu ELEKTRO uštěpačný, kverulantský postoj. Nevznáším uvedené dotazy proto, abych se kochal bezmocností nebo neschopností institucionálních úředníků. Nikoliv! Jsem prostě pouze a natolik elektrotechnik, občan a dnes již i Evropan, že mi stále více dochází význam pojmů „právo a pořádek„ pro správný chod celé společnosti. Mlčení obou institucí je pro mě v současné době nikoliv překvapivou, ale přesto neblahou zkušeností a mám plné právo se domnívat, že svou ignorací, zřejmě i obavou ze správné odpovědi na uvedené otázky, mi jak MPSV, tak i ITI Praha nejspíš vzkazují: O co jde? Šlo to takhle až doposud, tak ono to půjde i bez vyhlášky a podle našich not docela dobře i dál. Hlavně, ať se nás nikdo na nic neptá! A když se zeptá … raději to necháme potichu vyhnít. Pssst, a nazdar.

Jestliže by se někdo domníval, že snad oběma institucím křivdím, odkážu ho na samotné dotčené instituce: že na svých webových stránkách samy poskytují informace o možnosti svobodného přístupu k informacím tak, jak jim to ukládá zákon 106/1999 Sb., o tom je možné se přesvědčit několika kliknutími na PC. Doložená praxe však ukazuje, že je to pouze stafáž postavená z povinnosti na oči případných zájemců-tazatelů. Za touto stafáží zeje informační prázdno, obdoba českých tunelů proslulých z finanční sféry.

Doufám, že gong ohlašující začátek dalšího kola bude pro MPSV i ITI Praha v tomto směru zároveň alarmujícím budíčkem.

Redakce ELEKTRO