časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 3/2020 vyšlo
tiskem 13. 3. 2020. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Trendy v elektrotechnice a souvisejících oborech

Hlavní článek
Využití měniče frekvence pro experimentální zařízení

Inteligentní elektroinstalace komplexně

Jiří Konečný, ELKO EP, s. r. o.
 
Společnost ELKO EP, s. r. o., vstoupila na trh inteligentních instalací v roce 2005, kdy uvedla vlastní inteligentní systém elektroinstalace iNELS. Od té doby realizovala mnoho inovací a vylepšení. Mimo zásadní inovace (iNELS II. generace) přichází nyní s dalším rozšířením v oblasti multimédií a rozšířeného ovládání.
 

Inteligentní elektroinstalace iNELS

 
iNELS (Intelligent Electroinstallation System, inteligentní elektroinstalační systém) je sofistikovaný systém fungující po dvouvodičové sběrnici (napájení i data). Maximální rozsah je 6× 550 m sběrnice se 192 jednotkami (jednotka může mít více vstupů či výstupů).
 
Kromě běžných analogových či digitálních aktorů poskytuje iNELS také speciální jednotky, jako např.:
  • čtečky karet a čipů,
  • žaluziové aktory s drivery pro meziskelní pohony na 12 až 24 V DC,
  • ovladač termohlavic pro plynulou regulaci 0 až 10 V,
  • stmívač zářivek či stmívač s výkonem 2 kW s možností rozšíření na 10 kW.
Nástěnné ovládací jednotky jsou v provedení LOGUS90, což je značka vypínačů portugalské firmy Efapel, kterou zastupuje společnost ELKO EP v České republice. Mimo moderní plastové provedení jsou nabízeny ryze přírodní materiály rámečků ze dřeva, skla, kamene či oceli. Je možné je kombinovat ve vícerámečcích s ostatními přístroji. Za povšimnutí stojí také to, že téměř každá jednotka iNELS má teplotní vstup nebo senzor teploty on board. To umožňuje efektivní snímání teploty a následnou regulaci vytápění podle individuálních požadavků uživatelů. Všechny jednotky jsou k dispozici jak v provedení modulovém (pro montáž do rozváděče), tak v provedení Box pro montáž do instalačních krabic.
 
„Cílem je nabídnout uživateli jeden systém, ve kterém by měl všechno, co v současnosti moderní dům žádá,“ říká zakladatel a majitel společnosti ELKO EP a dodává: „Nyní lze s hrdostí konstatovat, že takový systém nabízíme. Za více než pět let jsme zrealizovali více než 500 instalací – nejen u nás či v síti našich sedmi dceřiných společností, ale také v zahraničí – a načerpali jsme mnoho zkušeností a inspirací od zákazníků i koncových uživatelů.“
 
iNELS se parametrizuje pomocí freewaru iNELS Design&Manager (iDM), ve kterém je možné po načtení jednotek a vytvoření událostí tyto uložit do floorplanu domu, podlaží či místnosti. Po uploadu softwaru do centrální jednotky již není PC třeba a systém lze – díky vestavěnému webserveru, efektivně ovládat prostřednictvím webového prohlížeče z kteréhokoliv počítače, kdekoliv na světě – více na: http://www.inels.cz
 

iMM – iNELS Multimedia

 
Revoluční novinkou na sklonku roku 2010 bylo uvedení systému iMM. Tento nový systém je nástavbou systému iNELS, ale stejně tak může fungovat i samostatně bez něj. Základem nového systému je iMM Client, což je stanice běžící na OS Linux připojená do sítě Ethernet a grafickým výstupem do televize. Celý koncept je navržen pro full HD kvalitu obrazu, čemuž odpovídá grafické rozhraní, výkon, akcelerace grafiky iMM Clienta a možnost přehrávat HD televizní programy. HD televize však není podmínkou; iMM si při instalaci „osahá“ zobrazovací zařízení a zvolí správné rozlišení a velikost/poměr obrazu.
 
Převratná je také koncepce ovládání: Gyroovladač kopíruje pohyb ruky na ikonách jednotlivých modulů a jedním tlačítkem ovládá vše podle potřeb uživatele. Počet instalovaných iMM Clientů není omezený, je však vhodné jednoho určit jako server. Na server nejsou kladeny speciální nároky, je jen vhodné, aby měl větší úložiště a byl trvale zapnutý.
 
Všichni iMM Clienti (videozóny) i audiozóny čerpají data z jednoho úložiště. iMM poskytuje fotky (obrázky v různých formátech), hudbu (v různých formátech, včetně internetových rádií), videa (včetně full HD), televizi ze satelitního streameru (včetně záznamu v HD kvalitě), internet, obraz až z devíti IP-kamer připojených do systému (včetně ovládání pozice a zoomu – umožňuje-li to kamera), přehrávání disků DVD nebo BluRay a samozřejmě umožňuje ovládání elektroinstalace prostřednictvím iNELS.
 
Jak již bylo zmíněno, je možné připojit také audiozónu, která může přehrávat hudbu a internetové rádia. Systém iMM je navržen jako multiroom, tzn., že lze nejen na kterékoliv videozóně vidět, co se kde v domě děje, ale také danou zónu jednoduše ovládat. Lze také ovládat připojená zařízení k iMM (TV, zesilovač), a to prostřednictvím rozhraní RS-232 (jsou-li jím vybaveny) nebo přes IR transmitter – více na: http://www.inels-multimedia.cz
 

iTP – iNELS Touch Panel

 
iTP se používá pro rychlé a efektivní ovládání funkcí iNELS/iMM a umožňuje také přehledné monitorování domu. I když původně byl iTP navrhován jako součást iMM, může fungovat i samostatně – tzn. pouze s iNELS nebo s iMM. Konfigurace se vykonává stejně tak jako u iMM velmi jednoduše prostřednictvím webového konfigurátoru.
 
Výchozí obrazovka je rozdělena na 36 aktivních ikon (síť 6 × 6). Mimo ovládání funkcí iNELS lze zobrazovat proměnné hodnoty na kruhovém bargrafu s min./max. hodnotou, jednotkou a popiskem. To je zvláště vhodné pro zobrazování teplot z teploměrů nebo z analogových výstupů – např. z meteostanice.
 
Oproti iMM jsou v iTP implementovány další praktické pomůcky – např. kalkulačka, poznámky, e-mailový klient nebo internetový prohlížeč, který umožní rychlý přístup na web. Znaky se píší pomocí virtuální klávesnice. V rámci iTP lze nastavit také scény, tzn. seskupit soubor událostí z iNELS, které lze pak vyvolat jedním tlačítkem. Aplikace je dodávána předinstalovaná na hardwaru iTP-B (zapuštěná montáž, velikost 5 nebo 10") nebo v podobě přenosného tabletu iTP-T.
 

Ovládání přes iPhone a iPad

 
Jít s dobou znamená mít možnost ovládat tento systém prostřednictvím zařízení od firmy Apple – iPhone, iPod a iPad. Toto je umožněno aplikací iRIDIUM, jejíž výhodou je možnost vytváření vlastních grafických návrhů – tedy pozadí, vlastních ikon, posuvníků apod. Zatím nelze ovládat multimédia (tak jako u iTP nebo iMM).
 

Podpora

 
Společnost ELKO EP poskytuje ke každému produktu odpovídající školení, jejichž seznam je uveden na webových stránkách společnosti (http://www.elkoep.cz). Všechny produkty je možné zakoupit prostřednictvím sítě systémových partnerů, velkoobchodů nebo v e-shopu.
 
Zájemci si mohou osobně vyzkoušet všechny popsané novinky na veletrhu Amper 2011 v Brně (29. 3. až 1. 4.) nebo v Bratislavě na veletrhu Coneco (29. 3. až 2. 4.).
 
 
Obr. 1. Příklad zapojení multimediální nástavby systému iNELS
Obr. 2. Vyberte si z pestré nabídky možností, které můžete díky iTP ovládat