Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 11/2019 vyšlo
tiskem 6. 11. 2019. V elektronické verzi na webu 2. 12. 2019. 

Téma: Elektrické rozváděče a rozváděčová technika; rozvodny

Hlavní článek
Příčina mechanického chvění těžních synchronních motorů Palašer a jeho odstranění

Aktuality

Cenu ABB za výzkum získal projekt bezbateriového senzoru Grant ve výši 300 000 amerických dolarů získal Ambuj Varshney, který jej využije na…

Rating ČEPS na úrovni Aa3 se stabilním výhledem Ratingová agentura Moody´s aktualizovala ohodnocení akciové společnosti ČEPS na úroveň…

Finále celorepublikové soutěže Energetická olympiáda proběhne na FEL ČVUT v Praze Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze pořádá v pátek 15. listopadu od 8.30 hodin Den…

Chystaná digitalizace stavebnictví pomůže zkvalitnit budovy a ušetřit miliardy Od roku 2022 bude muset být u všech nadlimitních veřejných zakázek v českém stavebnictví…

Co vozí energetici v autě? TETRIS CHALLENGE Co vše se vejde energetikům do auta, které používají metodu práce pod napětím (PPN) –…

ENERGO SUMMIT – vrcholná událost energetického sektoru 15. listopadu 2019 se na pražském výstavišti PVA EXPO PRAHA uskuteční již 5. ročník…

Více aktualit

Integrace silových a datových rozvodů

číslo 6/2005

Integrace silových a datových rozvodů

Ing. Pavel Mony, product manager,
ABB s. r. o., Elektro-Praga

Kabelové rozvody informační techniky se již dávno staly součástí technického vybavení budov a jsou stejně důležité jako vytápění, osvětlení nebo napájení elektrických spotřebičů. Avšak nekvalitní rozvody, jejichž příčinou je nevhodný návrh, použití nevhodných komponent, nesprávná instalace apod., mohou ohrozit efektivní chod organizace a jejich důsledkem jsou přímé i nepřímé náklady vynaložené na odstranění havarijního stavu a jeho následků.

Zákazníci v současné době požadují silové i datové rozvody jednotného designu. Společnost ABB s. r. o., Elektro-Praga, proto nabízí široký sortiment komunikačních zásuvek pro různé výrobce kabelážních systémů. Uživatel tak má možnost vybrat si a použít řešení, které vyhovuje jeho potřebám a požadavkům na výkon, cenu a především certifikace a dlouhodobé záruky, spojené právě s takovýmto systémem.

Obr. 1. Sestava zásuvky TV+R a universální komunikační zásuvky s nosnou maskou v řadě Time ® (instalovány optické MT-RJ konektory AMP)
Obr. 3. Sestava zásuvky TV+R+SAT a komunikační zásuvky s konektory Reichle &De-Massari R&Mfreenet v řadě Tango®

Obr. 1. Obr. 3.

Komunikační zásuvky

Komunikační zásuvky jsou k dispozici v designových řadách Swing®, Tango®, Element®, Time®, solo®, alpha nea®, alpha exclusive® a impuls. Obvykle lze v každé této řadě použít komponenty několika výrobců, ve stíněných i nestíněných verzích, Cat 5 i Cat 6, i v různých optických provedeních. Zákazník získá kabelážní systém podle svých potřeb i finančních možností, který vyhovuje všem požadovaným účelům – pro přenos dat, telefonie, přenos televizního signálu, přenos napájení po Ethernetu (Power over Ethernet) atd.

Obr. 2.

Obr. 2. Sestava zásuvky nn a komunikační zásuvky se třemi prvky Panduit Mini-Com® v řadě Element®

Univerzální komunikační zásuvky s nosnou maskou (obr. 1)

Základem tohoto řešení jsou dvě skupiny nosných masek. První skupina obsahuje především jednonásobné a dvojnásobné masky a je určena pro montáž jednoho nebo dvou konektorů do zásuvek v řadách Tango®, solo®, alpha nea®, alpha exclusive® a impuls. I druhá skupina je tvořena jednonásobnými a dvojnásobnými maskami, které plní stejný účel v designových řadách Element® a Time®. K těmto nosným maskám jsou nabízeny osvědčené konektory Reichle & De-Massari ve verzi zvané Snap-in. Alternativou mohou být jakékoliv modulární konektory (keystone) z nabídky ABB nebo např. Panduit, AMP, RiT, Brand-Rex, Molex nebo dalších. Univerzálnost nosných masek umožňuje instalaci mnoha různých konektorů (CINCH, BNC atd).

Komunikační zásuvky pro prvky Panduit Mini-Com® (obr. 2)

Řada Panduit Mini-Com® se od konektorů typu keystone liší způsobem upevnění do zásuvky. Její velkou výhodou je unifikace všech rozměrů pro metalické, optické i jiné rozhraní. Do jedné zásuvky tak lze instalovat až tři prvky tohoto systému. To umožňuje zvětšit počet přípojných míst v zásuvce bez nutnosti instalace další zásuvky či do budoucnosti rezervovat jedno přípojné místo v podobě záslepky. Další zajímavou možností je zřízení připojovacího bodu pro audio- a videosignál v jediné zásuvce použitím tří modulů s konektory CINCH nebo dvou modulů s konektory CINCH a jedním konektorem s S-VHS (videosignál, levý a pravý zvukový signál).

Zásuvky pro prvky Panduit Mini-Com® lze získat v řadách Tango®, Element® a Time®. Jsou bez obvyklého popisového pole, k identifikaci zásuvky se využívá systém Pan-Mark®.

Obr. 4. Nová designová řada Swing® je rovněž vybavena komunikační zásuvkou
Obr. 5. Nová datová zásuvka v řadě solo®
Obr. 7. Komunikační zásuvka pro Panduit Mini-Com® (2× CINCH, 1 × RJ-45) v řadě Element®

Obr. 4. Obr. 5. Obr. 7.

Komunikační zásuvky pro systém Reichle & De-Massari R&Mfreenet (obr. 3)

V řadě Tango® je dodávána zásuvka pro oblíbený kabelážní systém Reichle & De-Massari R&Mfreenet. Základem je konektor s odlišným způsobem upevnění než u již zmíněné verze Snap-in. Vlastní konektor leží na tzv. podvozku, celý konektor se po instalaci jednoduše nasune do upevňovacích drážek v zásuvce. Na vnější straně jsou okolo konektoru čtyři malé otvory, tzv. Smart holes. Zde lze využít široký sortiment doplňků řady Security system k označování a odlišování zásuvek a k zabezpečení proti neoprávněnému použití zásuvky nebo naopak proti vytažení kabelu ze zásuvky.

Do uvedené zásuvky je možné použít i optické spojky pro instalaci optických datových zásuvek.

Obr. 6.

Obr. 6. Sestava zásuvky nn, zásuvky anténní TV+R a komunikační zásuvky s nosnou maskou v řadě Element®

Všechny metalické konektory Reichle & De-Massari se připojují k instalačnímu kabelu bez použití nástrojů.

Komunikační zásuvka v řadě Swing® (obr. 4)

Nová designová řada Swing® je rovněž vybavena komunikační zásuvkou. Ta je nutná pro instalaci dvou konektorů typu keystone z nabídky ABB. Alternativou podle potřeb zákazníka mohou být i tyto konektory jiných výrobců. Nabídka je doplněna záslepkou pro případ obsazení pouze jedné zdířky (portu).

Kryty komunikační zásuvky 50 × 50 mm

V designových řadách Element® a Time® je k dispozici i kryt s otvorem (aperture) velikosti 50 mm pro instalaci rozličných metalických i optických konektorů různých výrobců. Zde zmíněné konektory se upevňují do modulů o rozměrech 25 × 50 mm nebo 50 × 50 mm, celá sestava se upevní do krytu zásuvky zacvaknutím. Toto řešení poskytují téměř všichni výrobci kabelážních systémů, např. Molex, AMP, Reichle & De-Massari, RiT či Nexans.

Nové typy zásuvek (obr. 5)

Novinkou společnosti ABB s. r. o. je nová generace datových zásuvek v designových řadách solo®, alpha nea®, alpha exclusive® a impuls. Kryt zásuvek všech řad je obdobný – plochý tvar, dva porty zakryté clonkami, přímý vývod kabelu. Vnitřní část, tvořená třmenem a plastovým držákem konektorů, je stejná pro všechny zmíněné řady. Do těchto zásuvek je možné použít jak konektory typu keystone z nabídky ABB s.r.o., tak i alternativní konektory, např. Panduit, RiT, AMP, Brand-Rex, Molex či jiné, se stejným způsobem upevnění.

Instalace do podparapetních kanálů

Zatímco pro instalaci pod omítku lze doporučit zásuvky všech designových řad a výběr závisí především na zákazníkovi, při instalaci do podparapetních kanálů je situace trochu jiná. Pro tento způsob uložení kabeláže a silnoproudých rozvodů lze doporučit především řady přístrojů Element® a Time®. Kromě příjemného vzhledu se zde uplatní i některé další vlastnosti: především víko kanálu se schová pod rámeček přístrojů a s ním se schovají i drobné nerovnosti při úpravách víka. Navíc je možné víko jednoduše rovně řezat bez nutnosti vykružovat pro přístroj otvor. Výběr z široké nabídky barev produktů těchto dvou řad umožňuje snadné barevné odlišování napájecích okruhů i datových zásuvek. Bezšroubové přístroje zásuvek podstatně urychlují montáž.

Obr. 8. Sestava zásuvek nn a komunikační zásuvky v řadě Tango®
Obr. 8.

Přehled norem

Parametry kabelážních systémů jsou specifikovány v normě ČSN EN 50173 – Univerzální kabelážní systémy. Na tuto normu navazují ČSN EN 50174-1 – Instalace kabelových rozvodů – Specifikace a zabezpečení kvality a ČSN EN 50174-2 – Instalace kabelových rozvodů – Plánování instalace a postupy instalace v budovách. V těchto dvou normách je řešena např. i problematika elektromagnetické kompatibility (EMC), oddělení obvodů a souběh datových a napájecích kabelů ve společných trasách. Obě normy také odkazují na ČSN EN 50310 – Použití společné soustavy pospojování a zemnění v budovách vybavených zařízením informační techniky a zahrnují i řadu dalších normativních odkazů.