Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 3/2017 vyšlo
tiskem 15. 3. 2017. V elektronické verzi na webu bude ihned. 

Téma: Amper 2017 – 25. mezinárodní elektrotechnický veletrh

Hlavní článek
Problémy elektromobility

Aktuality

MSV 2017 zacílí na Průmysl 4.0, automatizaci, environmentální technologie, dopravu a logistiku Již potřetí se na MSV 2017 upře pozornost na nové trendy průmyslové výroby. Průmysl 4.0 s…

Současné možnosti elektromobility představí AMPER Motion 2017 Největší přehlídka elektromobility v ČR proběhne 21.- 24. 3. na brněnském výstavišti a…

Startuje 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže Odstartoval již 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže E.ON Energy Globe.…

V distribuční soustavě (DS) ČEZ Distribuce, a. s. je vyhlášen kalamitní stav Od 9 h dne 24.2.2017 je vyhlášen kalamitní stav v Karlovarském kraji - okres Karlovy Vary…

Veletrh Věda Výzkum Inovace 2017 zahájí místopředseda vlády Pavel Bělobrádek Letošní ročník Veletrhu Věda Výzkum Inovace zahájí na brněnském výstavišti 28. února 2017…

Chytré lampy PRE potvrdily zhoršenou smogovou situaci v Praze Chytré lampy PRE potvrdily v rámci svého pilotního provozu, že v Holešovicích a…

Více aktualit

Inovovaná řada instalačních jističů 5SY…

číslo 3/2002

Elektroinstalační materiál

Inovovaná řada instalačních jističů 5SY…
Nové měřítko bezpečnosti a funkčnosti

Instalační jističe firmy Siemens jsou všeobecně spojovány s vysokou spolehlivostí, dlouhou životností a nadprůměrnou kvalitou. Nová generace těchto spínacích a ochranných přístrojů 5SY… splňuje veškeré požadavky jejich využití v těžkých průmyslových provozech, stejně jako v běžných aplikacích bytových a účelových staveb.

Obr. 1.

Systém pro všestranné použití

Nová řada instalačních jističů společně s ostatními spínacími a ochrannými přístroji představuje nový trend ze spektra modulových prvků firmy Siemens pro všestranné použití. Jednoduše řečeno, lze zde nalézt takřka vše – instalačními jističi počínaje, přes proudové chrániče, ovládací a signalizační prvky až po zdroje malého napětí a přístroje systému instabus EIB.

Jejich výhody jsou přesvědčivé: jednoduché upevnění a připojení, bezpečná obsluha, rychlá montáž a především vynikající elektrické parametry.

Instalační jističe 5SY… jsou navrženy v novém, moderním designu, který je jednotný pro všechny typy, tj. od nejnižších hodnot jmenovitého proudu 0,3 A až po hodnoty 125 A, přičemž nad mezní hodnotou 63 A řada 5SY… plynule přechází do programu pro vyšší proudy 5SP… o šířce 1,5 modulové jednotky na pól. U všech typů jsou zaručeny tři základní charakteristiky B, C, D a doplňková, velmi rychlá charakteristika A. Převážně pro použití ve stejnosměrných sítích jsou určeny produkty s označením 5SY5…, které dosahují špičkových parametrů vypínací schopnosti – 10 kA i u nejvyšší proudové hodnoty 63 A!

Obr. 2.

Šíři nabídky doplňuje četné příslušenství: jednotky pomocných kontaktů a modul signalizace poruchy (umí rozlišit mechanické vypnutí a elektrické vybavení), dálková a podpěťová spoušť umožňující externí vybavení jističe. Všechny tyto pomocné komponenty, které se zásadně montují z pravé strany, lze univerzálně využít pro obě proudové řady 5SY… a 5SP….

Specialitou v nové řadě je blok proudového chrániče. Jednoduchým bočním přisazením zleva (obr. 3) vznikne kombinace postihující téměř všechna rizika vyplývající z provozu elektrické instalace: chrání proti zkratu, přetížení a nebezpečným chybovým proudům (300 a 30 mA).

Přehlednost rozváděčových polí zlepšuje i zřetelný popis nad ovládací páčkou přístrojů, kde je možné označit patřičný obvod ručně nebo nalepením štítku s popisem. Instalační jističe 5Y… a 5SP… jsou navíc vybaveny jednoznačnou signalizací provozního stavu pomocí barevných terčíků na čelní straně: zelená znamená vypnuto, červená signalizuje zapnuto.

Rychlá a bezpečná montáž

Obr. 3.

Při vývoji nové řady byla upřednostňována efektivita a bezpečnost montáže.

Poprvé se u instalačních jističů objevují kombinované svorky, jejichž přívodní vodič je předsazen před propojovací lištu. To výrazně urychluje zavádění vodičů a umožňuje i jednoduchou optickou kontrolu. Manipulaci v připojovacím prostoru dále ulehčuje zmenšení propojovacích lišt a optimální konstrukce svorky. Konstrukce jističe dovoluje libovolně připojit napájecí vodiče z obou stran – shora či zdola.

Zásadní novinkou je upevňovací mechanismus pro montáž a demontáž přístroje bez nástroje – pouze dvěma prsty (obr. 1). Za tímto účelem byl vyvinut speciální mechanismus převádějící pohyb úchytných prvků na horní a dolní straně přístroje na fixaci západky. Navíc je možné vyjmout jistič z namontované řady bez nutnosti demontovat propojovací lištu z ostatních přístrojů.

Přínosem je i zvýšená ochrana proti náhodnému dotyku živých částí připojovacích svorek posuvnými clonkami, jež jsou mechanicky spojeny s upínacím šroubem (obr. 2). Zavedený vodič je tak při dotahování neustále organicky obepínán.

Přístroje pro všestranné použití

Ačkoliv byly instalační jističe 5SY… vyvinuty především pro náročné průmyslové aplikace (vysoká spolehlivost a dlouhá životnost apod.), uplatňují se díky své rychlé a jednoduché montáži stále více i ve sféře bytových a účelových staveb. Spolu s dalšími spínacími a ochrannými přístroji jsou spolehlivou základnou při řešení takřka každého problému nejen pro projektanty. Montážní a servisní pracovníci zajisté ocení přehlednost, rychlost a bezpečnost sestav a zapojení.

Bližší informace:

Siemens s. r. o.
Evropská 33a,
160 00 Praha 6
tel.: 02/33 03 24 65-6
fax: 02/33 03 24 98

Siemens s. r. o.
Technická 15,
616 00 Brno
tel.: 05/41 19 17 43
fax: 05/41 19 17 49
karel.toman@siemens.com
milos.kopacek@siemens.com