Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 12/2017 vyšlo
tiskem 6. 12. 2017. V elektronické verzi na webu od 5. 1. 2018. 

Téma: Měření, měřicí přístroje a technika; Zkušebnictví a diagnostika

Hlavní článek
Meranie točivých strojov s použitím metódy SFRA
Aplikační možnosti ultrakapacitorů a akumulátorů LiFePO4 v trolejbusové síti Dopravního podniku města Brna

Aktuality

Temelín dosáhl nejvyšší roční výroby Elektřinu, která by českým domácnostem vystačila na téměř 12 měsíců, vyrobila od začátku…

MONETA Money Bank se jako první firma v ČR rozhodla zcela přejít na elektromobily MONETA Money Bank se jako první společnost v České republice oficiálně rozhodla, že do…

ŠKODA AUTO bude od roku 2020 v Mladé Boleslavi vyrábět vozy s čistě elektrickým pohonem ŠKODA AUTO bude vozy s čistě elektrickým pohonem vyrábět v závodě v Mladé Boleslavi. Již…

Největší českou techniku povede i nadále stávající rektor Petr Štěpánek Akademický senát VUT v Brně na dnešním zasedání zvolil kandidáta na funkci rektora pro…

44. Krajský aktiv revizních techniků v Brně Moravský svaz elektrotechniků Vás zve 21. listopadu na 44. KART v Brně.

Soutěž o nejlepší realizovaný projekt KNX instalace Spolek KNX národní skupina České republiky, z. s. vyhlásil soutěž o nejlepší projekt…

Více aktualit

Inovovaná řada instalačních jističů 5SY…

číslo 3/2002

Elektroinstalační materiál

Inovovaná řada instalačních jističů 5SY…
Nové měřítko bezpečnosti a funkčnosti

Instalační jističe firmy Siemens jsou všeobecně spojovány s vysokou spolehlivostí, dlouhou životností a nadprůměrnou kvalitou. Nová generace těchto spínacích a ochranných přístrojů 5SY… splňuje veškeré požadavky jejich využití v těžkých průmyslových provozech, stejně jako v běžných aplikacích bytových a účelových staveb.

Obr. 1.

Systém pro všestranné použití

Nová řada instalačních jističů společně s ostatními spínacími a ochrannými přístroji představuje nový trend ze spektra modulových prvků firmy Siemens pro všestranné použití. Jednoduše řečeno, lze zde nalézt takřka vše – instalačními jističi počínaje, přes proudové chrániče, ovládací a signalizační prvky až po zdroje malého napětí a přístroje systému instabus EIB.

Jejich výhody jsou přesvědčivé: jednoduché upevnění a připojení, bezpečná obsluha, rychlá montáž a především vynikající elektrické parametry.

Instalační jističe 5SY… jsou navrženy v novém, moderním designu, který je jednotný pro všechny typy, tj. od nejnižších hodnot jmenovitého proudu 0,3 A až po hodnoty 125 A, přičemž nad mezní hodnotou 63 A řada 5SY… plynule přechází do programu pro vyšší proudy 5SP… o šířce 1,5 modulové jednotky na pól. U všech typů jsou zaručeny tři základní charakteristiky B, C, D a doplňková, velmi rychlá charakteristika A. Převážně pro použití ve stejnosměrných sítích jsou určeny produkty s označením 5SY5…, které dosahují špičkových parametrů vypínací schopnosti – 10 kA i u nejvyšší proudové hodnoty 63 A!

Obr. 2.

Šíři nabídky doplňuje četné příslušenství: jednotky pomocných kontaktů a modul signalizace poruchy (umí rozlišit mechanické vypnutí a elektrické vybavení), dálková a podpěťová spoušť umožňující externí vybavení jističe. Všechny tyto pomocné komponenty, které se zásadně montují z pravé strany, lze univerzálně využít pro obě proudové řady 5SY… a 5SP….

Specialitou v nové řadě je blok proudového chrániče. Jednoduchým bočním přisazením zleva (obr. 3) vznikne kombinace postihující téměř všechna rizika vyplývající z provozu elektrické instalace: chrání proti zkratu, přetížení a nebezpečným chybovým proudům (300 a 30 mA).

Přehlednost rozváděčových polí zlepšuje i zřetelný popis nad ovládací páčkou přístrojů, kde je možné označit patřičný obvod ručně nebo nalepením štítku s popisem. Instalační jističe 5Y… a 5SP… jsou navíc vybaveny jednoznačnou signalizací provozního stavu pomocí barevných terčíků na čelní straně: zelená znamená vypnuto, červená signalizuje zapnuto.

Rychlá a bezpečná montáž

Obr. 3.

Při vývoji nové řady byla upřednostňována efektivita a bezpečnost montáže.

Poprvé se u instalačních jističů objevují kombinované svorky, jejichž přívodní vodič je předsazen před propojovací lištu. To výrazně urychluje zavádění vodičů a umožňuje i jednoduchou optickou kontrolu. Manipulaci v připojovacím prostoru dále ulehčuje zmenšení propojovacích lišt a optimální konstrukce svorky. Konstrukce jističe dovoluje libovolně připojit napájecí vodiče z obou stran – shora či zdola.

Zásadní novinkou je upevňovací mechanismus pro montáž a demontáž přístroje bez nástroje – pouze dvěma prsty (obr. 1). Za tímto účelem byl vyvinut speciální mechanismus převádějící pohyb úchytných prvků na horní a dolní straně přístroje na fixaci západky. Navíc je možné vyjmout jistič z namontované řady bez nutnosti demontovat propojovací lištu z ostatních přístrojů.

Přínosem je i zvýšená ochrana proti náhodnému dotyku živých částí připojovacích svorek posuvnými clonkami, jež jsou mechanicky spojeny s upínacím šroubem (obr. 2). Zavedený vodič je tak při dotahování neustále organicky obepínán.

Přístroje pro všestranné použití

Ačkoliv byly instalační jističe 5SY… vyvinuty především pro náročné průmyslové aplikace (vysoká spolehlivost a dlouhá životnost apod.), uplatňují se díky své rychlé a jednoduché montáži stále více i ve sféře bytových a účelových staveb. Spolu s dalšími spínacími a ochrannými přístroji jsou spolehlivou základnou při řešení takřka každého problému nejen pro projektanty. Montážní a servisní pracovníci zajisté ocení přehlednost, rychlost a bezpečnost sestav a zapojení.

Bližší informace:

Siemens s. r. o.
Evropská 33a,
160 00 Praha 6
tel.: 02/33 03 24 65-6
fax: 02/33 03 24 98

Siemens s. r. o.
Technická 15,
616 00 Brno
tel.: 05/41 19 17 43
fax: 05/41 19 17 49
karel.toman@siemens.com
milos.kopacek@siemens.com