časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Ing. Zuzana Musilová – Česká fotovoltaická průmyslová asociace, sekretář asociace

|

Jaká by měla být podle Vás role foto­voltaiky v České republice?
Solární energie je jediný zdroj s kapaci­tou schopnou pokrýt celkovou energetickou spotřebu v České republice. Podle propoč­tů odborníků v tomto sektoru by již po roce 2020 mohla být cenově srovnatelná s tradič­ními zdroji elektrické energie.
Solární energie odpovídá požadavkům moderní energetiky, přispívá k decentrali­zaci zdrojů, soběstačnosti obcí a regionů a stabilitě elektrizační soustavy.
 
V médiích slyšíme mnoho informací o fotovoltaice. Jak vidíte tento sektor Vy?
Fotovoltaický sektor tvoří vesměs drobní podnikatelé a živnostníci. Nyní je v tomto sektoru přes 4 000 pracovních míst. 90 % projektů tvoří malé instalace na střechách rodinných domků, firem, škol apod. Nej­větší počet pracovních míst vzniká v sou­vislosti s instalacemi menších solárních systémů, a to v příslušném regionu. Na in­stalaci malých systémů do 1 MW se podílí asi 15 zaměstnanců na každý MWp insta­lovaného výkonu.
 
Máte nějakou konkrétní profesionální zásadu? Jakou?
Neexistuje nic jako absolutní pravda. Snažím se být vždy otevřená novým řeše­ním a jiným názorům.
 
Co právě čtete. Jakou literaturu máte ráda?
Aktuálně čtu Pelhama G. Wodehause. Mám ráda inteligentní humor.
 
Kdo vás nejvíce ovlivnil?
Jeden pařížský mim mi dal jednu pro mě zásadní radu – Abys mohla dávat, musíš mít z čeho. Bezruký ti těžko podá pomocnou ruku. Plyne z toho, že člověk musí být tak trochu sobec, aby mohl být štědrý.
 
Co považujete za svou silnou stránku?
Nebojím se změn. Vnímám změnu jako příležitost.
 
Co považujete za svůj největší profesionální úspěch?
Podařilo se mi vlastními výsledky prá­ce získat důvěru a respekt mnoha lidí, kte­rých si vážím.

(jk)