časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Ing. Jiří Burant, OBO Bettermann Praha, s. r. o.

|

Přisuzujete nějaký vý­znam znamení, ve kterém jste narozen?
Nepřisuzuji. Duševní a do jisté míry i fyzickou stránku člověka utváří podle mne především jeho okolí. Vše samozřejmě v kombinaci s poněkud záludnými zákony dědičnosti.
 
Je vedle Vaší pracovní činnosti něja­ký jiný obor, kterému se úžeji věnujete?
V životě jsem měl většinou to štěstí, že má pracovní náplň odpovídala mým zálibám. Nic­méně někdy je té techniky (popř. také techniků) přespříliš. Pak se velmi rád uchyluji k jedno­duché manuální práci na zahradě nebo okolo stavení, abych se zase mohl později, zpravidla ovšem s bolavými zády nebo podobně, ke své technické činnosti a kolegům technikům opět s klidnou myslí vrátit.
 
Kdo Vás profesně nejvíce ovlivnil?
Jak přicházejí další životní zkušenosti, zjišťuji, že na můj profesní život měl pravdě­podobně největší vliv hned můj první nadří­zený ve vývojovém a realizačním oddělení společnosti zabývající se individuálně řeše­nými celky z oblasti investiční elektrotechniky a elektroniky. Jednak měl ono tolik potřebné počáteční pochopení pro začínajícího tech­nika po vysoké škole, a především byl vždy to, čemu se říká rovný člověk. A právě tuto vlastnost si s přibývajícím věkem cením u lidí okolo sebe stále více a více.
 
Co právě čtete. Jakou literaturu máte rád?
Protože je život již sám o sobě poměr­ně náročný román, dávám v psaném slovu přednost spíše humorné nadsázce. Výběr ti­tulu přitom u mne podléhá ve značné míře okamžité náladě. Minulý týden jsem si např., nejspíše jako reakci na právě shlédnuté ve­černí televizní zprávy s podrobným rozborem aktuální politické situace, vyjmul z příruční knihovny Dějiny strany mírného pokroku od Jaroslava Haška a strávil s nimi opravdu pří­jemný zbytek onoho večera.
 
Co bylo Vaše dosavadní nejtěžší roz­hodnutí?
Oženit se. Pravdivost tohoto faktu do­kládá ostatně skutečnost, že se nad tímto zlomovým životním rozhodnutím zamýšlíme s mou paní společně již podstatně déle než dvacet let.
 
Máte nějakou konkrétní profesionální zásadu? Jakou?
Během své praxe jsem měl možnost vy­zkoušet si montáž, vývoj, projekci i obchodně--technickou činnost v oblasti EMC a investiční elektrotechniky i elektroniky. Každá tato oblast mi přinesla celou řadu zkušeností, které nyní s vděčností a pokorou neustále využívám. Nic­méně mám-li uvést jednu obecnou profesionál­ní zásadu, tak asi tu, že člověk, který se chystá poučovat někoho jiného, by si měl své poučky vždy nejprve sám v praxi vyzkoušet. Stále čas­těji totiž slyším krásný přednes teoretických ře­šení nejrůznějších problémů, ovšem bez návaz­nosti na reálnou technickou praxi.

(Kl)