časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Firma KOBIT vyrobila prototyp rychlého zásahového automobilu pro hašení elektromobilů

Na základě dlouholetého vývoje v oblasti moderních hasičských vozidel na základě partnerství firem DAJBYCH, s. r. o., KOBIT – THZ CZ s. r. o., ATENTA s. r. o. a ve spolupráci s Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR vznikl unikátní rychlý zásahový automobil Toyota Hilux.

Podvozek

Třínápravový podvozek Toyota Hilux s pneumaticky odpruženou kabinou má celkovou hmotnost 5 610 kg a užitečné zatížení 3 000 kg. Nájezdové úhly vpředu i vzadu jsou 30°.

Motor Toyoty splňuje emisní normu Euro 6 a je spřažen s automatickou převodovkou.

Vůz je svou koncepcí a vybavením určen pro zásahy při požárech elektromobilů. Jeho výhodou je kromě terénního podvozku velice malá výška – 1 850 mm (obr. 1). Toyota je dlouhá 6 309 mm a široká 1 982 mm.


Obr. 1. Pohled na nástavbu vozu

V přední části je za nárazníkem uchycen elektrický lanový naviják s tažnou silou 15 kN a jištěním proti přetížení, nechybí vyprošťovací oka. O dobíjení a konzervaci akumulátorů se stará zásuvka na levém boku Toyoty.

Posádka vozidla RZA má k dispozici přenosný i stabilní termovizní monitorovací systém s displejem na palubní desce, kamera je na masce automobilu (obr. 2).

Světelné výstražné zařízení je modročervené kombinace v nejvyšší variantě – tedy se střídáním modré a červené barvy postupně na obou polovinách automobilu.


Obr. 2. Displej termovizního systému

Nástavba

Karosérie účelové nástavby je vyrobena z plechů a profilů ze slitiny lehkých kovů technologií prizmatických šroubovaných spojů a lepení a doplněna o laminátové designové prvky.

Vnější LED osvětlení nástavby je zapuštěno do bočních okapnic, schrány jsou kryty hliníkovými roletkami s průběžnými madly v celé šířce roletky.

Horní pochůzná plošina nástavby je v neklouzavém provedení. Na zadní straně nástavby je couvací kamera odolná proti prachu a vodě i s vyhříváním.

Vozidlo je vybavené vysokotlakým hasicím systémem ColdCut Cobra 7-C330P kit, umožňující rychlé a efektivní hašení trakčních akumulátorů. Cobra pracuje s tlakem až 300 barů při průtoku 28 litrů za minutu.

Na konci 80metrové hadice je proudnice s možností regulace proudu od paprsku až po široký kužel. Systém je uložen na výsuvném platu v zadní části nástavby.

u v zadní části nástavby. Součástí výbavy je akumulátorové vyprošťovací nářadí Holmatro, přetlaková ventilace, detekční technika a předepsaná výbava RZA.

[Tiskové materiály: pozary.cz]