Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2018 vyšlo
tiskem 14. 2. 2018. V elektronické verzi na webu od 12. 3. 2018. 

Téma: Elektrické přístroje; Přístroje pro chytré sítě;
Internet věcí

Hlavní článek
Řízení toku výkonu v síti pomocí výkonových měničů

Aktuality

SENO spol. s r. o. – 25 let s Vámi Když jsme s pány Josefem Steineggerem a Jirkou Novotným zakládali v roce 1993 firmu, byli…

15. Zákaznický den ZAT byl opět rekordní Koncem ledna proběhl už tradiční Zákaznický den společnosti ZAT, největší české firmy s…

Brněnská technika představila novou kampaň jako generační výpověď mladých Nová náborová kampaň brněnské techniky s názvem Generace VUT upozorňuje na časté…

Výroba z biomasy vzrostla o 14 %, dodala čistou elektřinu pro 230 tisíc domácností Téměř 573 milionů kWh ekologické elektřiny vyprodukovaly v loňském roce výrobny Skupiny…

Dva veletrhy úsporného, komfortního a moderního bydlení – DŘEVOSTAVBY, MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 13. ročník veletrhu DŘEVOSTAVBY se koná souběžně s veletrhem MODERNÍ VYTÁPĚNÍ. Společná…

Synergie oborů na veletrhu FOR ARCH přináší větší zájem vystavovatelů Mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH se uskuteční v PVA EXPO PRAHA v Letňanech 18.–22.…

Více aktualit

Energie měřená korunami

Licon Heat, spol. s r. o.
 
Přemýšlíme-li o vytápění, jistě nás bude kromě designu otopných těles zajímat také ekonomika provozu zvoleného zařízení. Konvektory mohou uspořit nejen peníze, ale i starosti s případným provozem, jsou-li do staveb odborně projektovány a namontovány. Důležitá je správná instalace a promyšlený způsob vytápění.
 
Zvolit vhodný způsob vytápění znamená spolupracovat s profesionály, radit se s projektanty a s architekty. Obecně platí jednoduchá zásada – nevěřit firmám, které poskytují delší záruku, než je jejich skutečná existence na trhu. Informace o výrobci a realizátorovi musí být součástí každého smysluplného rozhodnutí.
 

Spoření s profesionály

Úspora je věda skrytá v ekonomice provozu. Přestože v případě konvektorů lze najít i mnoho dalších proměnných, podstatná je jejich konstrukce. Disponují totiž velmi malým obsahem vody a jejich ohřátí na požadovanou teplotu bývá mnohem rychlejší než např. u běžných typů radiátorů. Konvektory tak mohou mnohem rychleji reagovat na změny teplot ve vyhřívaném prostoru. Úsporou lze nazvat i to, že využívají k ohřevu místnosti proudění, nikoliv sálání, jak je tomu u běžných radiátorů. Proudění vzniká stoupáním ohřátého vzduchu a následným klesáním ochlazujícího se vzduchu. Vzduch cirkuluje po místnosti a teplotní rozdíly jsou minimální. V místnosti je tak příjemnější a přirozenější klima, teplo se zde drží déle. Další předností konvektorů je jejich nízká povrchová teplota. Nehrozí nebezpečí popálení ani při delším kontaktu.
 
Voda je obsažena pouze v trubkách výměníku, nikoliv v ploše konvektoru, jako je tomu u klasických radiátorů. Pro představu – v nástěnném otopném tělese Licon OK 200/60/15, kde uvedená čísla vyjadřují rozměry nástěnného konvektorového radiátoru v centimetrech, je pouze 2,92 l vody a toto těleso může vytopit místnost o ploše asi 35 m2. Bude-li tedy celý dům vybaven konvektory, je v topném systému velmi málo vody. Takový systém velmi rychle reaguje na změny v topném systému. Teplo je dodáváno pouze tehdy, je-li to nutné, takže vnitřní teplota zůstane konstantní. Neexistuje také ztráta tepla vyzařováním ke stěně nebo sklu stojících vzadu. K ohřevu menšího množství topného média se spotřebuje samozřejmě menší množství energie. Konvektory jsou tak šetrnější k životnímu prostředí i k peněžence uživatele.
 

Technika usnadňuje volbu

Výběr správné techniky a designu souvisí rovněž s úsporami. V naprosté většině se investor spoléhá na doporučení odborníka, ať architekta, nebo finálního pracovníka montážní firmy. V budoucnu může správná volba nejen vhodně doplnit interiér, ale při pozdějším provozu také přinést nemalé úspory v podobě levnějšího vytápění.
 
Nejprve je nutné rozhodnout, jaký typ radiátoru zvolit z hlediska jeho umístění a velikosti. Každý prostor má svá specifika, ne vždy lze použít nástěnný radiátor – vhodným typem může být např. podlahový konvektor nebo otopná lavice. Výhodou je malá hmotnost tělesa daná konstrukcí, bez obav je lze zapouštět do podlahy i zavěšovat na stěny ze sádrokartonu (plášť může tvořit třeba keramická kachle). Velmi snadná je manipulace při přepravě i při montáži.
 
Nízké otopné lavice nebo konvektory zapuštěné do podlahy jsou vhodné především v místech, kde nelze umístit vyšší tělesa – u francouzských oken, u vstupů do hal, zimních zahrad, ale i v autosalonech či v galeriích. Díky různobarevným krycím mřížkám lze přizpůsobit topení každému interiéru. Předání tepla do místnosti se děje ve výměníku tepla (registru), který je tvořen měděnou trubkou s mechanicky připevněnými hliníkovými lamelami. Prouděním teplé vody výměníkem se ohřeje trubka, která předává teplo lamelám a ty ohřívají již popsaným prouděním okolní vzduch. Novinkou je unikátní horizontální zvlnění povrchu lamely kolmé ke směru proudění vzduchu, jež má za následek lepší předávání tepla do místnosti – vzduch je při průchodu výměníkem více nucen k turbulenci.
 

Prostor pro realizaci

Důležitý je přirozeně také vnější vzhled povrchu radiátoru a jeho vhodnost pro daný prostor. V případě rekonstrukce historické budovy lze těžko umísťovat klasické deskové radiátory. Místo toho se doporučuje zvolit poněkud netradiční a doposud opomíjenou individuální instalaci otopných registrů, které je možné následně zakrýt (za dodržení správných zásad o instalaci registrů) téměř libovolným materiálem. V praxi takovýto topný systém může splynout s prostředím. Odborníci ze společnosti Licon Heat však připomínají, že je třeba vzít v úvahu i poměrně velký výkon takto instalovaných topných registrů a možnost volby výkonu změnou výšky zakrytování. V poslední době se staly velmi populární zejména otopné lavice vzhledem k jejich širokému sortimentu rozměrů a výkonů. Je možné je umístit téměř ve všech typech prostor a jejich výkon je předurčuje jako účinný zdroj vytápění. Správnou volbou radiátorů se lze v budoucnu vyhnout nepříjemným problémům s jejich výměnou např. z důvodu nevhodnosti pro interiér nebo pro jejich nedostatečný výkon.
 

Promyšlená řešení na míru

Nároky na vybavení obydlí rostou rok od roku a systémy vytápění se přizpůsobují sofistikovaným domácím spotřebičům, kopírují trendy nových informačních technologií. Systémy vytápění lze řídit z jednoho centra, spouštět je počítačem či mobilním telefonem. Lze vytápět, chladit, ohřívat i ochlazovat. Celkový vývoj se však řídí poptávkou na trhu, nikoliv potřebami jednotlivců. Pro společnost Licon Heat budou i nadále prvotní požadavky zákazníků na rostoucí kvalitu stávajících výrobků, teprve pak přijdou na řadu promyšlené systémy inteligentních domů.
 
V poslední době má společnost Licon Heat zkušenosti především s podlahovými konvektory s dochlazující funkcí, které požadují zákazníci. Podlahový konvektor v sobě kombinuje vysoký topný výkon s možností pohodlného dochlazování místností s většími prosklenými plochami, kde lze očekávat vyšší teplotu, např. v letním období. Zásadní změna složení výměníku a kombinace korozivzdorného a ocelového plechu v konstrukci vany konvektoru zaručují vysokou úroveň funkčnosti i dlouhou životnost. V každém případě je tady kolektiv výzkumníků a praktiků, kteří řeší obdobné vize i požadavky na kvalitu zpracování výrobků. A netýká se to jen samotných výrobků, ale např. i jejich balení. Estetický dojem, funkčnost, jednoduché ovládání a úspora rodinného rozpočtu, to je současná nabídka společnosti Licon Heat.
 
Další informace mohou zájemci získat na adrese: http://www.licon.cz
 
Předností konvektorů je rovněž jejich nízká povrchová teplota – díky způsobu sdílení tepla do místnosti se přední desky ohřejí na maximální teplotu 40 °C, a to i při teplotě vody 90 °C. To je velká výhoda nejen v domácnostech s dětmi, ale i tam, kde za bezpečnost návštěvníků odpovídáme, a přitom nejsme schopni chování přímo ovlivnit: např. ve školách, školkách a nemocnicích.