Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 8-9/2019 vyšlo
tiskem 3. 9. 2019. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Elektrotechnika v průmyslu; 61. mezinárodní strojírenský veletrh v Brně

Hlavní článek
Proudové chrániče – přehled a použití

Aktuality

ČEPS, a.s., v prvním pololetí vykázala zisk 2,3 mld., investovat bude do rozvoje soustavy Akciová společnost ČEPS uzavřela první polovinu roku 2019 se ziskem před zdaněním v…

ČEPS dokončila zaústění nejdelšího vedení zvn Společnost ČEPS dokončila realizaci zaústění nejdelšího vedení zvn v ČR V413, spojujícího…

VACON® drives zajišťují maximální provozuschopnost v největších ocelárnách v České republice Zřídkakdy je spolehlivá doba provozu tak kritická, jako při kontilití v ocelárnách. Aby…

E.ON otevřel první ultrarychlou dobíjecí stanici elektromobilů v ČR. Auto dobije za deset minut Společnost E.ON otevřela ve Vystrkově u Humpolce první veřejnou ultrarychlou dobíjecí…

Společnost ABB jmenovala generálním ředitelem Björna Rosengrena Představenstvo společnosti ABB jednohlasně jmenovalo Björna Rosengrena generálním…

Studentské formule ČVUT v Praze přivezly z Mostu zlatou a stříbrnou medaili Ve dnech 13. až 17. srpna se na polygonu u Autodromu Most konal mezinárodní závod…

Více aktualit

Elektrotechnika a energetika ze srdce evropského kontinentu, z České republiky

A. V. Kovalev, nezávislý reportér, Brno, Česká republika

 

V městě Brně se konala jedna z nejvýznamnějších výstav střední Evropy – MSV Brno 2011. Během této výstavy se mně poštěstilo potkat se s představiteli několika nejvýznamnějších společností z oboru elektrotechniky a energetiky. Česká republika určitě nepatří k nováčkům v elektrotechnice a energetice, tyto společnosti mají mnohaleté zkušenosti.
Představitelé firem mně odpovídali na tyto otázky:

1. Můžete říct několik slov o vaší společnosti?

2. Co očekáváte od výstavy Power Kazachstán?

3. Jaké novinky se chystáte prezentovat během výstavy Power 2011?

4. Čím může zaujmout právě český výrobek ve srovnání s ostatními?

5. Jaké jsou plány společnosti v budoucnu?

DataCon MSI, s. r. o.
http://www.datacon.cz/

Rozhovor s ředitelem společnosti Datacon, Martinem Šilhavým

Naše společnost byla založena v roce 1991 pěti experty z výzkumného institutu měření tlaku. Tato skutečnost nám dává náskok před konkurencí. Od dob založení se naše společnost zabývá výrobou přístrojů pro měření tlaku v nejrůznějších oblastech. Našim cílem je vývoj přístrojů pro měření tlaku zejména pro oblasti specializovaného průmyslu. V této chvíli dokončujeme nový přístroj pro měření tlaku v podzemních zásobárnách plynu. Jeho nejvýznamnější výhodou je, že může měřit tlak pod a nad povrchem, a to současně. Také tato jednotka je schopna pracovat při teplotě až 180 °C.

Trh v Kazachstánu je pro nás neznámou a chtěli bychom se o něm dozvědět co nejvíce. Protože jsou naše přístroje velmi specifické, chtěli bychom najít nové partnery, kteří nám pomohou dále propagovat naši produkci.
Chceme prezentovat přístroje pro měření tlaku a také přístroje, které bychom chtěli v budoucnu dále rozvíjet, např. přístroj pro měření tlaku během transportu plynu a ropy.

Chtěli bychom zaujmout zejména vysokou technickou úrovní produktů. Tím, že se naše společnost zabývá velmi úzkým oborem, jsme schopni pružně reagovat na přání zákazníka tak, aby vždy zůstával spokojen. V budoucnu bychom chtěli více prezentovat výrobky klientům, kteří sídlí v místech těžby ropy a plynu.

Sensit, s. r. o.
http://www.sensit.cz/
Rozhovor s vedoucí obchodního úseku, Táňou Ondryášovou

Naše společnost byla založena v roce 1991, tehdy vyráběla pouze snímače teploty. V posledních letech jsme začali vyrábět snímače vlhkosti a proudění. Velkou část výroby (80 %) ovšem stále zabírají snímače teploty. Naší hlavní výhodou je výroba snímačů podle přání zákazníka.

V Kazachstánu chceme poznat zdejší trh a přání zákazníků. Jsme zvědaví, zda naše produkce zaujme daný region a věříme, že oslovíme společnosti, které se zabývají měřením. Tím, že se zúčastňujeme výstavy, chceme prezentovat zmenšené verze našich snímačů teploty a nové typy snímačů vlhkosti a proudění.

Nejdůležitějším bodem je pro nás kvalita. Jestliže vezmeme v úvahu vzdálenost mezi Kazachstánem a Českou republikou, chceme vyrábět natolik spolehlivá zařízení, aby nepotřebovala další servis.
V budoucnu chceme rozšířit naši nabídku o snímače jiných fyzikálních veličin. V příštím roce plánujeme spuštění výroby snímačů CO2.

Elcom, a. s.
http://www.elcom.cz/

Rozhovor s ředitelem společnosti panem Jiřím Holoubkem

Společnost byla založena v roce 1990 jako inženýrské centrum pro kontrolu kvality elektrické energie. Momentálně realizujeme několik velkých projektů, např. na ropovodech Družba a Ingolstadt. Zde provádíme opravy a inovace čerpacích stanic. Další projekt, na kterém pracujeme, je přeměna různých typů energie. Např. měniče pro vlaky, které jezdí na tratích s různými napájecími soustavami. Chceme prezentovat naše produkty na pro nás neznámém, ale zajímavém trhu. Máme kontakty v Bělorusku nebo v Arabských Emirátech, ale tento region ještě neznáme. Chceme zjistit, zda naše produkce zaujme zákazníky v Kazachstánu.

Chceme představit kompenzátory energetických ztrát pro vysoké a nízké napětí. Tyto výrobky pomůžou předejít vznikům zkratů v sítích s nízkým napětím.

Máme vysokou technologickou úroveň a jsme schopni vyprojektovat a vyrobit jakékoliv technologické řešení pro jakéhokoliv zákazníka. Momentálně pracujeme na rozšíření projektového centra v Ostravě a chceme postavit ještě jednu budovu. Investujeme také kolem 30 % z našeho zisku do výzkumu. Máme vynikající spolupráci s několika univerzitami. Snažíme se nacházet a vzdělávat schopné studenty, ze kterých potom mohou být vynikající experti.

Elko EP, s. r. o.
http://www.elkoep.cz/

Rozhovor s obchodním zástupcem společnosti, Janou Krčkovou

Společnost Elko EP byla založena před 18 lety. V tomto okamžiku má společnost více než 200 zaměstnanců a šest poboček po celém světě.

Naše společnost vyrábí časová relé, relé úrovně tekutin a také prodáváme přístroje značky Logus. Jedna z hlavních oblastí naší výroby je RF Control systém. Jde bezdrátové ovládání, které se používá v systému s názvem Smarthouse.
Očekáváme, že najdeme cestu na kazašský trh a doufáme, že najdeme nové zákazníky a partnery. Chceme také oslovit zákazníky ze sousedního Kyrgyzstánu. Této výstavy se zúčastníme už podruhé. V tomto roce nás bude prezentovat naše moskevská pobočka.

Na výstavě Power chceme představit bezkontaktní systém RF Control a systémy INELS a INELS Multimedia. Nejvýznamnější předností je to, že systém RF Control potřebuje minimální zasahování. Tento systém dokáže ovládat osvětlení, žaluzie a jiné funkce v domácnosti, a to jenom za pomocí jediného dálkového ovladače. Chceme, aby každý klient našel v našich produktech to, co potřebuje.

Nabízíme vysokou úroveň kvality za dostupné ceny. Lze nabídnout řešení a produkty podle přání zákazníka. Snažíme se školit naše partnery tak, aby zvládali připravovat projekty a montovat systémy ve stejné kvalitě jako my. Usilujeme o zvýšení kvalifikace, aby klient mohl obdržet ten nejkvalitnější servis.

M. E. N. expert, s. r. o.
http://www.menexpert.cz/

Rozhovor s ředitelem společnosti, Karlem Nádherným
Od založení společnosti v roce 1992 jsme jedničkou na českém trhu v oblasti vážicí techniky díky objemu výroby a realizované produkci. Zabýváme se výrobou vážicí techniky a plnou softwarovou podporou pro tyto přístroje. Vyrábíme váhy pro výrobu, chemický průmysl, různé objemné nádrže nebo také pro dopravu, jako jsou nákladní automobily či vlaky. Vážicí technika je jedna z nejvíce rozvíjejících se oblastí průmyslu. Používá se v podstatě všude.

Kazachstán je pro nás novým trhem, proto se snažíme poznat jeho požadavky a zákony. Chceme zjistit, zda naše produkce může zaujmout a jestli lze nabídnou to, co tomuto trhu chybí. Hledáme partnery, kteří mohou propagovat naši produkci a pomáhat nám s její distribucí.

Máme hodně novinek, ale nejspecifičtější z nich je zátěžový snímač, který v Kazachstánu představíme.
Česká republika patří ke světové špičce v oblasti technologického vážení a myslím si, že lze nabídnout vysoký evropský standard kvality a zajímavé ceny.

Chceme nabízet úplný servis pro naše zákazníky od projektování jednotek po plnou softwarovou podporu, včetně úplného servisu, a především už se nemůžeme dočkat spolupráce se společnostmi v Kazachstánu.

Eximet Trafo, spol. s r. o.
http://www.eximettrafo.cz/

Rozhovor s ředitelem společnosti Jaroslavem Cigánkem

Společnost Eximet Trafo vznikla v roce 1994 v Jevišovicích. V tomto roce jiná pražská společnost ukončila svou existenci a specialisté i další zkušení pracovníci přešli k nám. Vždy jsme chtěli dělat transformátory s napětím do 35 kV. Nejdříve jsme vyráběli pouze suché transformátory, následně olejové a také pomocí naších partnerů i transformátory s epoxidovou izolací. Kromě transformátorů vyrábíme i tlumivky. Nedávno jsme instalovali pět kusů těchto tlumivek v moskevské teplárně.
Veškeré naše výrobky dodáváme nejen do České republiky, ale i do Moldávie nebo dokonce na Kubu. Vyrábíme také transformátory pro významné firmy, jako jsou Siemens nebo Sony.

Už několikrát jsme se snažili proniknout na trh v Kazachstánu, prozatím bez úspěchu. Vyrábíme velkou škálu produktů, v tom je naše hlavní převaha nad německými nebo jinými konkurenty.

Převážně chceme prezentovat naše tlumivky, protože jsou schopné konkurence, co se týče kvality a ceny. Hlavní převahou je to, že se za naše tlumivky nemusí platit clo. Kromě tlumivek chceme také představit transformátory pro zdravotnická zařízení, transformátory s epoxidovou izolací s evropskou kvalitou a dobrými cenami.

V budoucnu chceme přejít na větší výkony malých transformátorů a plánujeme výrobu transformátorů a tlumivek s kapalinovým chlazením.

Interelektro
http://www.interelectro.ru/
Rozhovor s ředitelem sekretariátu Ažijevem Vachou Lečijevičem

Interelektro je mezinárodní organizací, která byla založena v roce 1973. Na začátku své existence se skládala pouze z několika zemí socialistického bloku. Po rozpadu Sovětského svazu začala tato organizace nabírat další členské země. Momentálně tato organizace sdružuje 24 zemí Evropy, Asie a Afriky. Českomoravská elektrotechnická asociace je součástí Interelektra a máme s ní velmi dobré vztahy. Snažíme se vytvořit platformu, kde budeme sbírat informace o inovacích v energetice a elektrotechnice, které následně předáváme našim členům. Z globálního hlediska provádíme výměnu informací mezi společnostmi, a tím rozšiřujeme jejich zkušenosti. Dalším naším cílem je integrace společností na trhu a jejich posun kupředu. Momentálně prověřujeme možnosti využití ruských technologií při výstavbě nové tepelné elektrárny v České republice. Na organizaci české účasti na veletrhu Power se podílíme společně s ELA.

Českomoravská elektrotechnická asociace
http://www.electroindustry.cz/

Rozhovor s prezidentem asociace Františkem Hybnerem

Asociace představuje sjednocení společností z elektrotechnického průmyslu. Cílem asociace je podpora a ochrana zájmů společností. Chceme jim usnadnit jejich podnikání.

Činnost asociace se skládá ze tří hlavních pilířů: komunikujeme s odbory, komentujeme zákony před tím, než vstoupí v platnost, prověřujeme je a popř. dáváme k nim svoje poznámky. Posledním pilířem je pomoc společnostem se získáváním dotací a také pomoc s mezinárodní účastí na výstavách, úspora výdajů na účast a na expozici samotnou. Během výstav pořádáme semináře, které pomáhají zlepšovat export společnostem tím, že se zde setkají s potenciálními partnery a zákazníky. Tuto výstavu moc dobře znám, protože jsme se jí v minulosti už několikrát zúčastňovali. Společně s výstavou probíhají konference, na kterých se rozebírají globální potřeby kazašského průmyslu.

Tento rok se bude diskutovat o obnově a opravách elektráren v Kazachstánu. Zde vidím velký potenciál pro české společnosti. Některé elektrárny jsou starší než 60 let a Česká republika může nabídnout tradici technické kvality a flexibilní řešení.

Hlavní výhodou českých společností je to, že během krize většina společností inovovala a vypracovávala nové produkty. Na Českou republiku se pohlíží jako na tradičního partnera a její produkty mají dlouholetou tradici. Pořád hledáme nové partnery a myslím si, že Kazachstán může zahrát důležitou roli pro českou ekonomiku.

ETD transformátory, a. s.
http://www.etd-bez.cz/

Společnost byla založena v roce 1921 v Plzni. Už v té době vyráběla produkty z oboru silnoproudé elektrotechniky. První dva transformátory byly vyrobeny společně s měnírnami pro elektrickou trakci. Závod ETD se velmi rychle vypracoval a stal se jedním z vedoucích evropských elektrotechnických závodů a také prokázal svoji konkurenceschopnost v České republice i v zahraničí. Momentálně se společnost zabývá následující produkcí: třífázové regulační transformátory, jednofázové neregulační transformátory, výroba regulačních a neregulačních transformátorů na klíč, dále pak transformátory pro vlaky, tramvaje, vozidla metra nebo trolejbusy.

Kuvag, s. r. o.
http://www.kuvag.cz/cz/index.html


Kuvag je přední mezinárodní dodavatel a výrobce izolátorů a systémů pro rozvod elektrické energie. Individuální plánování, technologie orientovaná do budoucna, racionální výroba, vlastní konstrukce speciálního nářadí a forem zaručují, že se při řešení svých úkolů setkáte nejen s plnohodnotnými zkušenostmi a know-how, nýbrž také s nejlepšími technickými předpoklady napomáhajícími k rychlému uskutečnění vašich myšlenek. Ve fázi vývoje simulujeme všechny možné vlivy od elektrických, mechanických, přes termické až k atmosférickým faktorům za účelem dosažení nejvyšší úrovně hodnot pro funkci, bezpečnost a spolehlivost konstruovaného výrobku za pomoci licí formy a materiálové receptury.

Protože stavíme do popředí výrobek, nikoliv výrobu, nabízíme v rámci naší činnosti též inženýrink a další vývoj produktu, např. k optimalizaci v současné době používaných komponent.

OEZ, s. r. o.
http://www.oez.cz/


Společnost OEZ, s. r. o., působí na elektrotechnickém trhu již bezmála sedmdesát let. Od roku 2007 je OEZ součástí skupiny Siemens. Se svými 1 850 pracovníky významně ovlivňuje zaměstnanost na Orlickoústecku.

Společnost OEZ, s. r. o., dosáhla v roce 2001, jako vůbec první firma v České republice, certifikace integrovaného systému managementu řízení. Sdružení pro certifikaci systémů jakosti v České republice CQS udělilo OEZ, s. r. o. Zlatý certifikát, který dokládá úspěšné zavedení systémů řízení kvality a jakosti, environmentálního managementu a bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Prodej výrobků v tuzemsku a zahraničí významně podporují certifikáty od nezávislých akreditovaných laboratoří v České republice, v Německu, na Slovensku, ve Velké Británii, v Rusku či na Ukrajině.