časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Elektronické časové spínače řady CT

Miloš Synek | ABB, s. r. o. | www.abb.cz/nizke-napeti

Časové spínače, tedy přístroje určené k zapínání či vypínání dalších spotřebičů, nacházejí své využití jak v domácnostech, tak v nejrůznějších průmyslových odvětvích. Zatímco typickou aplikací spínače v domácnosti je např. zpožděný doběh ventilátoru na WC či v koupelně, v průmyslu se využívají pro širokou škálu aplikací od ovládání ventilátorů či svítidel až po řízení technologických procesů, strojů a přístrojů.

Společnost ABB má ve své nabídce elektronické časové spínače jak pro rezidenční sektor, tak sofistikované řady spínačů určené pro náročné provozní podmínky průmyslových aplikací.

Obr. 1. Časové spínače ABB pro aplikace všeho druhu a ve všech částech světa aneb Jakékoliv aplikace pod úplnou kontrolou
Obr. 1. Časové spínače ABB pro aplikace všeho druhu a ve všech částech světa aneb Jakékoliv aplikace pod úplnou kontrolou

Nabídka pro domovní aplikace

Modelová řada CT-D
Pro rezidenční sektor nabízí společnost ABB řadu elektronických časových spínačů CT-D, která představuje vzájemné propojení průmyslových a instalačních typů v pouzdru MDRC o šířce 17,5 mm, umožňující montáž do rozvodných panelů. Řada obsahuje deset jednoúčelových zařízení společně se dvěma multifunkčními zařízeními, která poskytují sedm časovacích funkcí a čtyři nebo sedm časových rozsahů od 0,05 sec do 100 hod. Stejně jako u všech ostatních modelů jejich široký rozsah napájecích napětí umožňuje globální použití.

Nabídka pro průmyslové aplikace

Modelová řada CT-C
Tato řada kombinuje nižší náklady s vyšší hodnotou a výkonem – nabízí totiž základní funkce v pouzdře 17,5 mm, a uvolňuje tak prostor v jakékoli ovládací skříni (díky malému pouzdru lze ušetřit až 22 % prostoru v rozváděči).

Tato řada zahrnuje 11 zařízení, která nabízejí jednoduché i multifunkční typy, s časovým rozsahem od 0,05 s do 100 h. Časová relé CT-C jsou vybavena širokým rozsahem napětí a umožňují použití v celé řadě aplikací po celém světě.

  Obr. 3. Modelová řada CT-C provedení CTxxC
Obr. 2. Modelová řada CT-D (vlevo), Obr. 3. Modelová řada CT-C provedení CTxxC

Výhody CT-C

Cenově výhodné řešení: Řada v sobě kombinuje nízkou cenu s vyšší užitnou hodnotou a vyššími výkonnostními parametry. Tyto výrobky se hodí pro základní aplikace časových relé a každý přístroj nabízí rozsáhlejší soubor funkcí.

Optimalizovaná logistika: Díky kombinaci většího počtu funkcí do jediného přístroje je možné u řady CT-C výrazně snížit rozsah skladových zásob, a to až o 75 % v porovnání s dalšími řadami. Všechna časová relé řady CT-C mohou pracovat s širokou řadou napájecích napětí a mají možnost časového nastavení v rozsahu od 0,05 sec do 100 hod. Tím se také snižuje počet různých objednacích kódů a výrobkových variant.

Horkou novinkou v řadě CT-C je multifunkční model CT-MKC.31 s napájecím napětím v rozsahu 12- 240 V AC/DC a časovým rozsahem od 0,05 sec do 100 hod. Model je vybaven polovodičovým výstupem a zaručuje tak vysokou rychlost spínání i velké množství spínání, bez nežádoucího opalování kontaktů a s bezhlučným provozem.

Obr. 4. Modelová řada CT-C typy CTxxS
Obr. 4. Modelová řada CT-C typy CTxxS

Aplikace

Spínače řady CT-C jsou využívány např. pro dálkové řízení časových prodlev prostřednictvím dálkově umístěného potenciometru. Další možností je např. řízení osvětlení, spínání s prodlevou několika řad svítidel, ve výrobních provozech nebo sklenících atd.

Obr. 5. Na časová relé lze narazit opravdu všude…
Obr. 5. Na časová relé lze narazit opravdu všude…

Modelová řada CT-S
Tato modelová řada představuje nejmodernější a nejuniverzálnější časové spínače v portfoliu ABB a zahrnuje dvacet čtyři jednoúčelových zařízení a šestnáct multifunkčních časových spínačů až s jedenácti funkcemi, které poskytují nejvyšší míru provozní flexibility. Zařízení jsou vybavena sedmi nebo deseti časovými rozsahy, které jsou nastavitelné od 0,05 sec do 300 hod. Kromě toho je každé zařízení dostupné ve dvou provedeních, která se liší použitou připojovací technologií: s dobře známými připojovacími svorkami s dvojitou klecí nebo s pokrokovou technologií Easy Connect, která nevyžaduje žádné nástroje pro zapojení a poskytuje vysokou úroveň odolnosti proti vibracím.

Pro více informací o elektronických časových spínačích stačí naskenovat QR kód: