časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Elektroinstalační krabice pro pasivní domy

KOPOS Kolín a. s. | www.kopos.cz

Požadavky na energetickou náročnost staveb se neustále zvyšují. Nově zahajované stavby jsou dnes stavěny v pasivním standardu. Každé řemeslo, které je při stavbě domu třeba, musí držet krok s vývojem, aby bylo dosaženo energetické úspornosti budovy. Dávno se pozornost nezaměřuje jen na zateplení stěn, lepší okna a dveře, ale svou úlohu hrají i detaily. Proto je třeba řešit i správné provádění elektroinstalací.

Obr. 1. Krabice KP 68/D  Obr. 2. Krabice KPR 68/D
Obr. 1. Krabice KP 68/D (vlevo), Obr. 2. Krabice KPR 68/D (vpravo)

Pro dotažení požadavků nízké energetické náročnosti budovy je třeba používat odpovídající komponenty k vytvoření elektroinstalace. Na trhu jich je v současné době velké množství. Jde především o elektroinstalační krabice, které zajišťují utěsnění jejich vnitřního prostoru, přestože do nich vstupují kabely nebo instalační trubky. Toho je dosaženo krabicemi vyráběnými dvouvstřikovou technologií, kdy základní tělo krabice je vyrobeno z tvrdého materiálu, a zajišťuje tudíž mechanickou základnu pro instalaci přístrojů, tedy zásuvek, vypínačů a dalších moderních přístrojů inteligentní domácnosti, které přispívají ke komfortu bydlení. Druhá část krabice je tvořena měkkou membránou utěsňující vložený kabel nebo elektroinstalační trubky. Proto vzduch neproudí mezi konstrukcemi, což vede ke snížení tepelných ztrát objektu. Zamezení proudění vzduchu má ještě jeden efekt, který není patrný okamžitě, ale po určité době si jej všimne každý. Použijí-li se standardní krabice bez utěsněných vstupů, začne se po čase nad přístroji objevovat špinavé místo. Zašpinění je způsobeno prachem, který je proudícím vzduchem unášen a po malých množstvích se usazuje na stěně.

Po uvedení dvouvstřikových krabic pro použití do sádrokartonových stěn na trh trvalo velmi krátce, než si tyto krabice našly své uživatele – téměř okamžitě nahradily své předchůdkyně. Použití krabic s vylamovacími neutěsněnými vstupy do dutých sádrokartonových příček by dnes bylo považováno za zásadní chybu.

Obr. 3. Velký vnitřní prostor a množství utěsněných vstupů jsou hlavními přednostmi krabic
Obr. 3. Velký vnitřní prostor a množství utěsněných vstupů jsou hlavními přednostmi krabic

Na trh se nyní dostávají krabice, které jsou ekvivalentem utěsněných krabic do sádrokartonových stěn, jejich konstrukce je ale určena pro umístění pod omítku. Domy se nyní již nestavějí z klasických plných cihel, ale velmi často z cihelných bloků, které obsahují hodně vzduchových dutin. Stejně tak se ke spojení používá stavební lepidlo a ne velké množství malty, jak tomu bylo dříve. Přestože to může znít podivně, v takových stěnách opravdu dochází k proudění vzduchu. Je tedy namístě, stejně jako u sádrokartonových stěn, zvolit krabice s utěsněnými vstupy, např. typ KP 68/D nebo KPR 68/D. Kromě utěsněných vstupů poskytují tyto krabice díky svému unikátnímu tvaru velký prostor pro instalaci. Připojování vodičů do zásuvek a vypínačů je proto jednodušší. Pro stále používanější svorkování kabelů pod přístroji je určena krabice KPR 68/D, která poskytuje prostor v celé své hloubce 70 mm. Přístrojové šroubky jsou v krabici již instalované z výroby, a v průběhu instalace se tak neztratí. Jejich hlavy jsou schované pod úrovní krabice, a nevadí tedy při štukování a dalších zednických úpravách stěn. Množství výstupků a dalších konstrukčních řešení zajišťuje spolehlivou fixaci ve stěně. Je samozřejmostí, že krabice lze spojovat do řady pro následnou instalaci přístrojů ve společných rámečcích.