časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 3/2020 vyšlo
tiskem 13. 3. 2020. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Trendy v elektrotechnice a souvisejících oborech

Hlavní článek
Využití měniče frekvence pro experimentální zařízení

Electron 2011 v Praze

Letos se konal od 12. do 15. dubna v Pražském veletržním areálu Letňany poprvé nový veletrh elektrotechniky, elektroniky a energetiky Electron 2011. Tato veletržní novinka přilákala mnoho významných vystavovatelů i návštěvníků díky svému zaměření, ale také pro výhodnou geografickou i obchodněstrategickou polohu. Zájem návštěvníků neodradilo ani aprílové počasí, které se svým charakterem blížilo spíše větrnému a chladnému podzimu než začínajícímu jaru.
 
Prezentovalo se zde mnoho renomovaných firem, které přispěly k velmi dobré úrovni této akce. Ve třech výstavních halách, na ploše 7 510 m2 představilo své novinky 297 vystavovatelů z České republiky, Slovenska, Maďarska, Německa, Rakouska, Nizozemí, Velké Británie, Španělska, Švýcarska, Polska a Estonska.
 
Pestrý byl zde také doprovodný program pro návštěvníky veletrhu, který byl přímo „nabit“ semináři s nejrůznějším odborným zaměřením, mezi které patřila např. problematika obnovitelných zdrojů energie, legislativa, smart metering, nanotechnologie a další aktuální témata, která jsou v současné době pro elektrotechniku stěžejní. Zajímavým projektem
byly také semináře a odborné diskuse konané na volné ploše mezi stánky v hale 1. Jako velmi aktuální i informačně zajímavý byl z této nabídky např. seminář nazvaný Týden pražské elektromobility.
 
Elektromobilita tvořila ale také jedno ze stěžejních témat mnoha společností, které zde vystavovaly. Většina elektrotechnických firem bere elektromobilitu velmi vážně a nechce v této oblasti, které by měla patřit nejbližší budoucnost, zůstat pozadu. Proto se zde bylo možné setkat s nabíjecími stanicemi pro elektromobily, s hybridními i čistě elektrickými vozidly, a to od jednostopých elektrických kol a motorek až po elektromobily.
 
Velkou a zajímavou expozici připravila společnost ABB, která se zde prezentovala širokým sortimentem velmi kvalitních a designově zajímavých produktů především pro domovní instalace, a to od klasických instalačních prvků v pestré paletě tvarů a barev až po letošní novinku ve stylu retro v podobě porcelánových spínačů a zásuvek s jednoduchým designem Decento®.
 
Mezi nespočet novinek, které mohli návštěvníci na veletrhu vidět, patřil např. inteligentní systém elektroinstalace Foxtrot společnosti Teco, s. r. o., který monitoruje a ovládá dům přes mobilní telefon či internet, dále výkonové jističe s vypínací schopností a jednoduchou instalací firmy Hager Electro, s. r. o. To, že mají čeští odborníci stále světu inovací co nabídnout, dokazuje mobilní rentgen Sciox 2.0 vyvinutý studenty Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně.
 
Další novinkou byly praktické elektroinstalační krabice do sádrokartonu od Koposu Kolín. Pro zájemce o elektromobilitu byla připravena testovací dráha a přehlídka všech e-produktů v sekci e-mobility – elektromobil Citroën C-Zero (viz obr.) s nulovými emisemi CO2 (společnost PRE), Smart ed společnosti E. ON využívaný Pražskou záchrannou službou nebo ZOO. Společnost Lapp Kabel připravila pro všechny pamětníky oslavu padesátých narozenin kabelu ÖLFLEX®.
 
Druhý den konání veletrhu čekal vystavovatele slavnostní večer v hotelu Ambassador Zlatá Husa, v jehož rámci byli vyhlášeni vítězové soutěží Grand Prix a Top Expo. Odborná porota soutěže Grand Prix pro nejvíce inovační výrobek veletrhu vybrala nejen tři vítěze, ale také udělila celkem pět čestných uznání Grand Prix.
 
Cenu Grand Prix získaly tyto společnosti:
 • Eaton Elektrotechnika za měřicí modul XMC,
 • Hager Electro za motorový přepínač sítí 20 až 160 A,
 • Turck za exponát Poka Yoke.
Čestná uznání poroty Grand Prix obdržely tyto společnosti:
 • Dehn + Söhne za management přepěťových ochran s technologií RFID Life Check,
 • Elko EP za iNELS multimédia,
 • Kopos Kolín za elektroinstalační výrobek do zateplení,
 • Pražská energetika za sadu pro analýzu spotřeby,
 • SMA Czech Republic za Sunny Central 800 CP.
Ocenění za nejlepší expozici získaly tyto společnosti:
 • ABB v kategorii nad 200 m2,
 • Lapp Kabel v kategorii do 100 m2,
 • RS Česká republika v kategorii do 50 m2.
Diplom udílený veletržní správou ABF získaly tyto společnosti: Axima, ČEZ, DCK Holoubkov Bohemia, Delta Energy Systems (CZ), Enegro KD, Enika CZ, Hager Electro, International BEZ Group, PRE, Schmachtl CZ a SMA Czech Republic.
 
Příští, tj. 2. ročník mezinárodního veletrhu Electron se bude konat 13. až 16. března 2012 v PVA Letňany a přinese dva samostatné projekty, a to For Energo a For Automation.

(Kl)