časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Dva barevné pruhy jako důkaz kvality Prakab

PRAKAB PRAŽSKÁ KABELOVNA | www.prakab.cz

Prakab přichází s vlastním barevným označením pro rychlé rozlišení kabelů


Společnost Prakab, tradiční výrobce kabelů, která vznikla v roce 1921, představuje vlastní barevné označení kabelů CYKY. Ty se běžně rozlišují podle jednoho barevného pruhu. Prakab ale nyní přichází se dvěma barevnými pruhy, které ještě více usnadní orientaci při nákupu a instalaci a navíc umožní elektrikářům snadný výběr kvalitních kabelů právě této tradiční značky.

Společnost Prakab nyní nově označuje kabely CYKY dvěma barevnými pruhy podle typu kabelů:
CYKY-J 3x1,5 – modré pruhy – tyto kabely slouží pro standardní světelné obvody
CYKY-J 3x2,5 – zelené pruhy – používají se pro zásuvkové obvody
CYKY-O 3x1,5 – červené pruhy – jsou volbou pro použití spínačů nebo stmívačů

Historie tradičního výrobce Prakab sahá až do roku 1921, kdy se významný český elektrotechnik a průmyslník Dr. Emil Kolben rozhodl získat většinový podíl v pražské pobočce rakouského podniku Schwechater Kabelwerke GmbH (SKW). Novou firmu zapsal pod ochrannou známkou PRAKAB (Pražská kabelovna, s. r. o.). Již sto let tak Prakab umožňuje rozvádět elektrickou energii.

Vodiče a kabely CYKY od společnosti Prakab se používají pro běžný rozvod elektrické energie u domovních a průmyslových rozvodů. Lze se s nimi setkat v každodenním životě doslova na každém kroku. Vedou k zásuvkám a vypínačům a umožňují tak používání všech domácích i kancelářských přístrojů a osvětlení.

Prakab je ale hlavně špičkou v oblasti požárně bezpečnostních kabelů využívaných v nejrůznějších stavbách, kde je zásadním tématem požární bezpečnost. Jako příklady lze uvést Národní Muzeum, pražské metro, Obchodní centrum Chodov, Tunel Blanka nebo Letiště Václava Havla. Vedoucím výrobcem je ale také v oblasti železničních zabezpečovacích kabelů využívaných při modernizaci železničních tratí a kabelů s využitím v energetice. Veškeré výrobky Prakab nesou již od roku 2010 označení certifikátu Česká kvalita.

[Tiskové materiály Prakab.]