Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 7/2018 vyšlo
tiskem 27. 6. 2018. V elektronické verzi na webu od 27. 7. 2018. 

Téma: Kabely, vodiče, kabelová technika; Nářadí, nástroje a zařízení pro práci s kabely

Hlavní článek
Parametrizace obvodových modelů lithiových akumulátorů pro elektromobilitu
Smart Cities (3. část – 1. díl)

Aktuality

Energetici v Dukovanech spustili čtvrtý blok, elektřinu vyrábí všechny bloky V Jaderné elektrárně Dukovany energetici spustili čtvrtý výrobní blok. Ukončili tak…

Nejlepší studenti 2018 nalezeni Do finálového kola 8. ročníku soutěže Nejlepší student, které se konalo 20. června 2018 v…

Výběrové řízení na dodavatele pro krytí ztrát pokračuje pátým aukčním kolem Páté aukční kolo výběrového řízení na dodavatele elektřiny pro krytí ztrát v přenosové…

Sympozium o fyzice plazmatu – trendy jaderné fúze i aplikace netermálního plazmatu v medicíně Fakulta elektrotechnická Českého vysokého učení technického v Praze pořádá ve spolupráci…

Novinky z oblasti elektrotechniky, energetiky a elektroniky predstavil veľtrh ELO SYS 2018 24. ročník medzinárodného veľtrhu ELO SYS sa konal v termíne 22. až 25. mája 2018 na…

Chcete zlepšit výkon průmyslové sítě a digitalizovat vaši výrobu? Přihlaste se na odborný seminář společnosti Siemens na téma Řešení z oblasti průmyslové…

Více aktualit

Domovní elektroinstalační přístroje s bezšroubovými svorkami od firmy ABB s. r. o., Elektro-Praga

číslo 6/2003

inovace, technologie, projekty

Domovní elektroinstalační přístroje s bezšroubovými svorkami od firmy ABB s. r. o., Elektro-Praga

Společnost ABB s.r.o., Elektro-Praga Jablonec nad Nisou má za sebou slavnou tradici – v roce 2003 slaví 135 let od svého vzniku a deset let existence výrobků se značkou ABB na českém trhu. Jako významný výrobce a dodavatel domovního elektroinstalačního materiálu patří k sedmi elektroinženýrským podnikům transformované skupiny ABB v České republice. Jablonecká firma je zárukou kvality a důsledně dbá i na další kritéria, jakými jsou moderní design, funkčnost a praktičnost, vysoká spolehlivost, bezpečnost, inovační a technická úroveň výrobků.

Bezšroubové připojení – rychlá a snadná montáž

Nosným programem společnosti ABB s.r.o., Elektro-Praga jsou výrobky pro domovní elektroinstalaci, zejména spínače a zásuvky sestavené v moderních designových řadách Classic, Tango, Element®, Time®, solo®, impuls, alpha nea® a alpha exclusive®. Obecně tato zařízení prošla bouřlivým vývojem, během něhož se z celkem jednoduchého přístroje stala ve všech směrech dokonalá aparatura.

Obr. 1.

V těchto dnech přichází na náš trh nová generace domovních elektroinstalačních přístrojů z vývojové dílny jablonecké společnosti. Doslova revoluční technické řešení, schované pod krytem spínače nebo zásuvky, ocení běžní uživatelé, ale i kvalifikovaní pracovníci zabývající se odbornou montáží elektroinstalací. Změny se výrazně dotýkají většiny hlavních funkcí, kvalitativních a technických parametrů přístrojů, ať už jde o bezpečnost, odolnost, mechanickou pevnost, spolehlivost, hlučnost chodu, o vestavnou hloubku, odolnost proti zátěži, izolační vlastnosti nebo o způsob připojování vodičů. Také tyto výrobky splňují všechny evropské a české normy a požadavky technických předpisů. Jsou v souladu se zákonem č. 22/97 Sb. a jeho novelou 71/00 Sb., shodu ověřil český zkušební úřad EZÚ Praha.

Jednou z významných změn, které lze u nové generace spínačů a zásuvek z produkce společnosti ABB s.r.o., Elektro-Praga nalézt, je zcela odlišný – snadnější, rychlejší a ve své podstatě i mnohem bezpečnější způsob připojování vodičů k přístrojům bezšroubovými svorkami. Zcela tak odpadají často velmi pracné úkony, jakými jsou někdy až umělecké tvarování odizolované části vodičů před jejich založením do úzce vymezeného prostoru klasické svorky a následné dotahování šroubů, ale i nutná kontrola správnosti, bezpečnosti a dostatečné pevnosti takového uchycení vodičů.

Nový bezšroubový způsob připojení je velmi rychlý a jednoduchý. K zasunutí odizolované části vodiče do otvoru svorky přístroje postačí pouze mírný tlak, přičemž v útrobách ukrytá speciální lamela si už sama bezpečně a s dostatečnou silou vodič „přidrží“. Pro zpětné vyjmutí vodiče slouží zase boční uvolňovací tlačítko, jehož stiskem lamela své sevření uvolní. Pak se pootočením a mírným tahem vodič lehce a rychle vysune.

Dodejme, že bezšroubové svorky v nových typech spínačů a zásuvek od společnosti ABB s.r.o., Elektro-Praga jsou určeny výhradně pro montáž vodičů měděných, a to pevných i tuhých slaněných o průřezu 1 až 2,5 mm2. Délka odizolované části pro správné a bezpečné uchycení vodiče speciální lamelou se doporučuje v rozmezí 10 až 13 mm (velmi praktické přitom je názorné vyobrazení maximální a minimální délky na lícní straně třmenu). Spínače i zásuvky se montují do standardních přístrojových krabic o rozteči 60 mm.

Obr. 2.

Jedinečnost umocněná škálou designů

Výčet předností nové generace přístrojů, tj. spínačů a zásuvek, které společnost ABB s.r.o., Elektro-Praga uvádí na náš trh, nekončí u již popsaného bezšroubového připojování vodičů. Každý elektroinstalatér kromě toho jistě ocení zvýšenou tuhost přístrojů i kovových třmenů, možnost průběžné montáže (každá svorka dovoluje připojení dvou vodičů) nebo malou vestavnou hloubku přístroje, která u spínače činí 17 mm a u zásuvky 21 mm. Samozřejmostí jsou také vysoce kvalitní materiály odolné proti hoření a šíření plamene, velmi spolehlivý kontaktní systém a zvýšená bezpečnost před úrazem elektrickým proudem při montáži nebo po sejmutí krytu ze strany koncového uživatele. Nové přístroje spínače lze díky jejich zvýšené odolnosti vůči zátěži používat i pro zářivky. Výrazné změny je možné rozpoznat také u inovované mechaniky spínačů – kromě jiného spočívají v tichém a vysoce spolehlivém chodu.

Jedinečnost nových domovních elektroinstalačních přístrojů umocňuje spojení kvalitního technického řešení a technologie s moderním designem. Společnost ABB s.r.o., Elektro-Praga vyvinula škálu nových designových řad spínačů a zásuvek, které vyhoví vkusu i možnostem každého koncového uživatele. Seskupováním rámečků a krytů v různých barvách totiž lze vytvořit desítky barevných kombinací. Přístroje je možné použít v různých interiérech a prostředích, navíc i ve vícenásobných rámečcích, vodorovných nebo svislých.

Pro přístroje jsou konkrétně určeny designy Tango, Element®, Time®, solo®, alpha nea® a alpha exclusive®. Ve všech případech platí, že ojedinělé technické možnosti nové generace domovních elektroinstalačních přístrojů s bezšroubovými svorkami jsou bezpečně ukryty pod vysoce funkčním a moderním, mimořádně příjemným a dokonalým vzhledem.

Na jedenáctém mezinárodním veletrhu elektrotechniky a elektroniky AMPER 2003, který se uskutečnil letos v dubnu v Praze, získaly spínače a zásuvky s bezšroubovými svorkami první cenu v soutěži Zlatý Amper.

ABB s. r. o., Elektro-Praga
Resslova 3
466 02 Jablonec nad Nisou
tel.: 483 364 111
fax: 483 312 059
e-mail: epj.jablonec@cz.abb.com
http://www.abb-epj.cz