časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Dimenzování zásuvkových obvodů

|

Dimenzování zásuvkových obvodů

Vážená redakce,
v číslech Elektro 11 a 12 jste uveřejnili články na téma dimenzování zásuvkových obvodů, k čemuž zasílám následující příspěvek. Pracoval jsem patnáct let jako elektrikář při údržbě bytového fondu se starou zástavbou a rozvody pocházejícími z počátku elektrifikace města. Setkal jsem se například s několik desítek metrů dlouhým vedením zhotoveným z Al vodičů o průřezu 1 mm2 s izolací v olejem impregnovaném papíru v asfaltové trubce pod omítkou. Jištěné bylo pojistkou se zadními vývody na dřevěné desce, v krabicích bylo spojované „motálovými“ svorkami. Na tomto vedení po mnoho let bez problémů a kromě jiných spotřebičů fungovala vařidlová deska o příkonu 4 kW. V bytě bydlela vícegenerační početná rodina a vařilo se od rána do večera. Dodnes jsou v naší zemi provozovány stovky instalací s vodiči CG o průřezu 1 nebo 1,5 mm2 v plášťových trubkách na omítce nebo pod ní. Na ně jsou připojeny všecky současné vymoženosti, včetně varných konvic a napařovacích žehliček.

A tak se ptám, nehledáme zbytečné problémy tam, kde nemusíme? Nevnutí nám prodejci elektromateriálu za čas pro zásuvky Cu vodiče o průřezu 6 mm2?

Případné kritiky předem upozorňuji – jsem bývalý revizní technik a vím, co je impedanční smyčka a úbytek napětí.

Na závěr nabízím sběrateli elektrické instalační přístroje z dvacátých až šedesátých let minulého století.

S pozdravem Ladislav Kriegler, Jaroměř
krieg.lada@tiscali.cz