časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Datová bezpečnost až na úroveň poslední větve

Jiří Vašinka | ABB, s. r. o. | abb.cz/nizke-napeti

Systém CMS (Circuit Monitoring System – Systém monitorování obvodů) je vůbec první měřicí systém, který spolupracuje se všemi typy instalačních jističů a také s přípojnicovým systémem SMISSLINE TP od společnosti ABB, a který podporuje datové šifrování typu end-to-end, tzn. koncové šifrování protokolu SNMP ve verzi 3 (SNMPv3) pro celou síť naměřených dat až na úroveň poslední větve sítě.

Zatímco v datovém centru je kvalitě dat a jejich zabezpečení věnována maximální pozornost, důležitost a kritičnost dat posílaných po síti infrastruktury bývá někdy odsunuta do pozadí. Tato data jsou pak náchylná ke kybernetickým útokům a jejich následek může mít velmi závažný dopad jak na operátora datového centra, tak na klienty.

Řídicí jednotka ABB CMS-700, kterou lze souhrnně měřit a počítat elektrické parametry hlavního vedení i větví a získat tak nejucelenější sadu informací o kvalitě napájení a údaje o spotřebě. Jednotka je schopna generovat jakékoliv požadované alarmy. Na obrázku je v kombinaci se senzory na pravé straně
Řídicí jednotka ABB CMS-700, kterou lze souhrnně měřit a počítat elektrické parametry hlavního vedení i větví a získat tak nejucelenější sadu informací o kvalitě napájení a údaje o spotřebě. Jednotka je schopna generovat jakékoliv požadované alarmy. Na obrázku je v kombinaci se senzory na pravé straně

Systém CMS od ABB chrání instalace, kam patří např. datová centra, proti kybernetickým útokům tím, že realizuje předávání infrastrukturních dat komunikačním protokolem SNMPv3 s šifrováním end-to-end (SNMP je zkratkou pro Simple Network Management Protocol). SNMPv3 zajišťuje komerční stupeň bezpečnosti dat, včetně autentizace a ochrany soukromí. Konfigurace je snadnou záležitostí. SNMPv3 vylepšuje dvě předchozí verze (SNMPv1 a SNMPv2c) z hlediska datové bezpečnosti (autentizace a šifrování) a správy dat. CMS je kompaktní, vysoce výkonný multikanálový měřicí systém, určený pro monitorování napájecích větví střídavého (AC) a stejnosměrného (DC) proudu, a dále pro měření proudu na elektrickém vedení. Systémem CMS naměřené výkonové hodnoty jsou využívány pro optimalizaci spotřeby energie, správné využívání základních investičních prostředků, a tedy ke snížení nákladů.

CMS sestává z řídicí jednotky, např. ABB CMS-700 a ze senzorů s různými měřicími rozsahy až do 160 A. U zvláště kriticky důležitých aplikací, kam patří např. datová centra, CMS typicky spolupracuje s modulárním přípojnicovým systémem SMISSLINE TP, který je bezdotykový a který umožňuje provádění údržbových činností za provozu, aniž by bylo třeba přerušit dodávku napájení. Senzory CMS jsou montovány přímo na instalační jističe systému SMISSLINE, tedy díky internímu protokolu Modbus není nutná klasická drahá a těžkopádná kabeláž.

Nová řada senzorů ABB s otevřeným jádrem umožňuje přidat do stávajících instalací monitorovací funkci odboček, aniž by bylo nutné vypnout napájení systému. Možnost jednoduchého nasunutí takového senzoru na jakýkoliv jistič pomocí univerzálního adaptéru CMS šetří čas a peníze. V porovnání s dalšími výkonovými distribučními a monitorovacími systémy dokáže CMS a SMISSLINE TP ušetřit až 50 % instalačního času.

Poněvadž data jsou přenášena komunikačním protokolem SNMPv3 s koncovým (end-to-end) šifrováním a dodávána obvykle do infrastrukturního řídicího systému datového centra (DCIM – Data Center Infrastructure Management System), je zajištěna jejich integrita a kybernetická bezpečnost.

CMS v kombinaci se systémem SMISSLINE a s využitím možností daných protokolem SNMPv3 představuje metodu sběru infrastrukturních dat, která je nejen bezpečná, ale umožňuje také optimalizovat využívání elektrické energie a tedy zjišťovat optimální využití zařízení napojených na datové centrum. Flexibilní architektura, jednoduchost instalace a údržby završují pak výhody těchto produktů a umožňují, aby operátoři datových center optimalizovali provoz investovaných základních prostředků, zajistili jejich pružnost a dostupnost.