časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Data Panel GmbH je novým členem skupiny Murrelektronik

Murrelektronik CZ, spol. s r. o. | www.murrelektronik.cz

Se založením společnosti Data Panel GmbH rozšiřuje skupina Murrelektronik portfolio svých výrobků o individuální decentralizovaná řešení pro mobilní stroje, které často pracují ve velmi drsných a náročných podmínkách.

Značné vibrace a prach při sklizni brambor, nízké teploty a sůl při úpravě sjízdnosti komunikací, stejně jako silné znečištění od bláta a špíny na staveništích jsou typickými každodenními provozními podmínkami těchto strojů. Stále široce rozšířené tradiční instalační koncepce s kabelovými svazky postrádají flexibilitu, setkáváme se dokonce i s netěsnými svorkovnicemi a díky rostoucímu technologickému rozvoji a potřebě neustále rozšiřovat a inovovat, dosahují stávající řešení svých limitů. Ve srovnání s tradičními instalačními řešeními nyní Data Panel nabízí koordinovaný, modulární a zásuvné systémové moduly pro náročné aplikace.

Řešení šitá na míru se skládají ze sběrnicových modulů a pasivních rozdělovačů od společnosti Data Panel, které společně s předmontovanými konektory od Murrelektronik perfektně splňují požadavky zákaznických aplikací. Navíc jsou robustní, odolné, 100% testované a splňují očekávání požadovaná v prostředí s extrémní zátěží.

Nový modulární systém udává cestu moderním instalačním řešením

Toto dilema je zde neustále – pokaždé narážíte na stejný problém týkající se kabelů a jejich zapojení, kdy jediné řešení, které máte k dispozici, využívá stávající výrobky a vy víte, že konečný výsledek není zdaleka ideální. Nic jiného ale k dispozici nemáte! Tomuto frustrujícímu problému dnes čelí mnoho elektrotechniků. Lepší cesta, lepší řešení však přesto existuje.

Data Panel GmbH, společnost skupiny Murrelektronik, zvedla tuto hozenou rukavici a nyní nabízí řešení elektroinstalací pro mobilní stroje, které je modulární, vysoce flexibilní a připravené na budoucnost

Pokud jde o „racionální instalační technologie“, je segment mobilních strojů stále v začátcích. Ačkoliv jsou kabelové svazky a svorkovnice stále dominantními technologiemi, v posledních letech si svoji cestu do těchto strojů nachází stále více elektronických technologií, což má pro jejich stavitele lavinovitý efekt z hlediska způsobů zapojení kabelů. Kromě toho mají v dnešní době výrobci k dispozici více variant v sortimentech svých výrobků k lepšímu pokrytí požadavků trhu. To vše znamená, že řešení kabelových svazků a svorkovnic stále častěji naráží na své limity.

V závislosti na typu stroje někteří výrobci tvrdí, že z důvodu hmotnosti je možno kabelový svazek instalovat pouze za pomoci několika pracovníků a v některých případech s nutností využití halového jeřábu. Další kritickou situací je tato: Při zapojování mnoha jednotlivých kabelů a vodičů je obtížné zajistit, aby každý jednotlivý kabel a vodič byl dobře zajištěný a nepropustný. Pokud byť jedno utěsnění selže, vlhkost nebo provozní médium může proniknout až do skříně rozvaděče, senzoru nebo pohonu a způsobit nefunkčnost celého stroje.

Obr. 1. Panely poskytují mnoho možností připojení
Obr. 1. Panely poskytují mnoho možností připojení

Jednoduchá, rychlá a bezchybná montáž

V březnu roku 2020 skupina Murrelektronik založila společnost Data Panel GmbH s cílem vyřešit, případně eliminovat výše uvedené problémy a slabiny. Portfolio této společnosti zahrnuje vysoce kvalitní decentralizovaná řešení elektrotechnických instalací pro mobilní stroje. Tento modulární systém zahrnující sběrnicové moduly, pasivní rozdělovače a předmontované kabely poskytuje vysoce koordinovaný, modulární zásuvný systém. Tento nový systém, který je vyráběný zejména pro trh mobilních strojů, vnesl revoluci do zapojení kabelů a umožnil hospodárným způsobem realizovat i menší výrobní série.

Plně zalité sběrnicové moduly CANopen z výrobkové řady xtremeDB nabízejí osm portů pro vstupy a výstupy. Typy signálů jsou digitální, analogové, kmitočtové/počitadlové a kódovací, PWM které mohou být jednotlivě konfigurovány pro vstupy. Rozsah signálů doplňují ovladače ventilů DO (4A/10A), PWM/PWM(I) a PVG na straně výstupů.

Díky technologii propojení mezi koncovými zařízeními kompatibilní s DT může být tento modul vyrobený ze zesíleného plastového materiálu použit u strojů, u kterých může konstruktér pro připojení využít předem smontované opláštěné kabely nebo alternativně jednotlivé kabely.

Použití pasivních rozdělovačů vytváří mezikrok od paralelních kabelových svazků či svorkovnic k zásuvné sběrnicové technologii a nabízí také možnost jednoduše a nákladově efektivně přinést do této oblasti vstupy a výstupy. Na rozdíl od kabelového svazku umožňuje zásuvný systém následné bezproblémové rozšíření nebo úpravu elektroniky stroje.

S kompletní řadou výrobků xtremeDB je možno provádět nastavení a uvedení stroje do provozu bez odborných znalostí s použitím předmontovaných a vyzkoušených spojovacích kabelů od Murrelektronik založených na zásuvné DT technologii. Při použití těchto spojovacích kabelů splňují aktivní a pasivní moduly požadavky na krytí IP68, IP66K a IP69K. Alternativně může být kabel sestaven s DT nebo kompatibilními konektory. Modulární systém předmontovaných a otestovaných komponent a rozsáhlý sortiment příslušenství zajišťují vysoký stupeň nezávislosti při zapojování senzorů a akčních členů. Další výhodou xtremeDB je nezávislost na výrobcích kabelů. Z důvodu snadného zacházení s komponentami tohoto nového modulárního instalačního systému nejsou stavitelé strojů závislí na svých kapacitních zdrojích.

V případě servisu je možno spojovací kabely rychle a snadno nahradit na místě nebo opravit pomocí samopřipojitelných zástrček.