časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Blíže k tělu si můžete pustit i multimetr

Jan Robenek | Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. | www.conrad.cz

K peru má sice daleko, zato jím lze popsat mnohem více věcí. Tužkový multimetr Extech 381676A je přístroj, se kterým budou výsledky měření vždy po ruce.

Obr. 1. Měření nn multimetrem Extech 381676A
Obr. 1. Měření nn multimetrem Extech 381676A

Měření na hraně?

Spíše na špici Představa tradičního multimetru se stojánkem není špatná, ale takový přístroj nemusí vyhovovat každému. A jestliže ano, určitě ne za všech okolností. Pracovní podmínky se totiž rychle mění a jedno univerzálně navržené zařízení nemusí stačit. Dokonce ani tehdy, bude-li oplývat spoustou skvělých funkcí.

Multimetry jsou krásné v tom, že na sebe umí vzít nejrůznější podoby. Osvědčená klasická provedení tak střídají čistě stolní přístroje a jindy příruční pomůcky na způsob sondy, které za cenu určitých kompromisů nabídnou alespoň to nejdůležitější. Podobně jako nyní. Rozmanité druhy měřicí techniky se vzájemně nevylučují, a to ani budou-li ve stejné době pracovat pro téhož uživatele. Aby však mohl Extech společně s uživatelem proniknout do bezprostřední blízkosti měřeného obvodu, musel někde slevit? A neutrpěla přitom ergonomie?

Odstup si drží hlavně napětí

Přístroj Extech tužkového typu, model 381676A, je digitální multifunkční měřidlo, které si od uživatele neudržuje zbytečný odstup. Vyčíslí stejnosměrná, ale i střídavá napětí až do 600 V (CAT III) i DC, resp. AC proudy o maximální velikosti jen 200 mA. Systém rozlišuje odpor do 20 MΩ, zatímco v řádu nízkých desítek ohmů přidává decentní, ale okamžitě reagující akustickou signalizaci. Pamatuje na polovodičové diody a vyzná se i v úrovních s logickou jedničkou mezi 3,5 a 5 V. Přidržením tlačítka NCV se kromě toho bez ohledu na polohu voliče aktivuje bezkontaktní detekce střídavého napětí s opticko-akustickým upozorněním.

Otočný přepínač pracuje s pěti pozicemi v pořadí vypnuto, měření proudu, měření odporu – test diod – prozvánění, logická sonda a měření napětí. Další podpůrné možnosti se vybírají některým ze tří tlačítek, která mohou mít více poloh. Lze jimi přepínat mezi automatickými a ručně volenými rozsahy nebo přidržet aktuální čtenou hodnotu, resp. po čtvrthodině zamezit automatickému vypínání přístroje. Jindy lze pokaždé ponechat zobrazenou jen maximální dosaženou úroveň a též odlišit oblast měření AC či DC. Funkce NCV bude ovládána samostatně. V nabídce přístroje se uživatel rychle zorientuje, je ovšem nutné počítat s tím, že k voltmetru vede cesta přes veškeré předchozí stupně otočného voliče. Z pohledu výrobce je proto napětí až na posledním místě. Běžným potřebám to ale nemusí vyhovovat.

Obr. 2. Multimetr Extech 381676A
Obr. 2. Multimetr Extech 381676A

Dojem zanechají i barvy

Lehce zapuštěný displej z kapalných krystalů nepatří k dominantě, za kterou se bude uživatel otáčet a není ani podsvícen. Svému účelu však vyhoví a navzdory menším rozměrům nabídne i relativně velké číslice s dobrou čitelností. Zprostředkovává tak převážnou většinu výstupů pružně reagujícího měřicího systému napájeného ze dvou mikrotužkových baterií typu AAA. Kontrolky nedaleko hrotu multimetru signalizují stavy H či L a také přítomnost střídavého napětí přesahujícího úroveň 110 V (NCV). Svítivé diody logické sondy, jejíž činnost bude podmíněna současným přidržením tlačítka Mode pro volbu režimu, by nemusely tolik oslňovat.

Testovaný multimetr Extech, model 381676A, s pěticí přiznaných křížových šroubů na zadní straně svědčí o solidním dílenském zpracování, které bylo patrné i v přesně lícujících spojích. Některá exponovaná místa výrobce opatřuje pryžovým povrchem, který společně s drážkováním zamezuje svévolnému pohybu přístroje a třeba i pádu na zem. Užitečná bude rovněž dutinka pro odkládání menší ze dvou bezpečnostních červených špiček vestavěného měřicího hrotu. Přívodní kabel na opačné straně těla přístroje svou délkou přesahující 80 cm naprosto vyhovuje. Třeba dodat, že výchozí černá špička chránící hrot jeho sondy vůbec nedrží.

Obr. 3. Detail přepínače funkcí a displeje multimetru
Obr. 3. Detail přepínače funkcí a displeje multimetru

K vývoji i do provozu

„Pen“ multimetry jsou nedílnou součástí vybavení mnoha pracovišť a užitečné jsou i v terénu. Zvláště tehdy, budou-li podobně jako model Extech 381676A pracovat již od bodu mrazu. Se zmenšujícími se rozměry přístroje se však objevují přijaté kompromisy, kterých se autoři návrhu museli dopustit, např. u displeje, který by mohl být vzhledem k proporcím celého těla klidně o něco větší. S LCD v této kategorii nicméně svádí boj nejeden výrobce.

Horší situace však nastává u přepínače funkcí, jehož kolečko by mělo být pohodlně ovladatelné stejnou rukou, která zároveň drží i celé zařízení. Zde to ztěžuje relativně tuhý chod voliče, takže se často stane, že uživatel při manipulaci s multimetrem používá obě ruce. Podobně na tom budou ostatní tlačítka, která jsou při ovládání palcem stejné ruky příliš blízko sebe, a když uživatel použije ukazováček, buď jej dostane do nepřirozené polohy, nebo si přinejmenším zakryje displej.

Zavedenou značku Extech s tradicí od roku 1971, spadající nyní pod FLIR Systems, však drobná výtka ohledně ergonomie zřejmě neohrozí. Mnohým technikům při rozhodování pomůže i cena přístroje, která s rostoucím počtem kusů postupně klesá až pod jeden tisíc korun. Ovládání jednou rukou může být někdy krkolomné, stejně jako označení multimetru, 381676A. Kroutit hlavou nad tím ale technik nemusí.