časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 3/2020 vyšlo
tiskem 13. 3. 2020. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Trendy v elektrotechnice a souvisejících oborech

Hlavní článek
Využití měniče frekvence pro experimentální zařízení

Amper 2011 v Brně

V pořadí nyní již 19. ročník mezinárodního veletrhu elektroniky a elektrotechniky Amper, který se konal v době od 29. března do 1. dubna, hostilo letos poprvé výstaviště v Brně. Tato tradiční elektrotechnická akce byla příjemným překvapením jak pro vystavovatele, tak pro návštěvníky. Výborné zázemí a prostorné výstavní plochy vytvářely dojem jarní pohody a uvolněnosti. Tato pozitivní energie se pak přenášela jak na vystavovatele, tak na návštěvníky a výsledkem byla příjemná symbióza brněnského výstaviště a veletrhu Amper a z toho plynoucí téměř „hmatatelná“ synergie.
 
Rovněž statistika Amperu 2011 vypadá velmi zajímavě: čistá výstavní plocha 13 200 m2, počet vystavovatelů 580, z toho
126 zahraničních z 24 zemí světa. Celkový počet návštěvníků přesáhl číslo 42 300.
 
Letošní veletrh Amper se také mohl pochlubit bohatým doprovodným programem, mnoha soutěžemi i nejrůznějšími předváděcími akcemi, jako byla např. výstava elektromobilů nebo roboty v akci, kterou uspořádali studenti ČVUT Praha na stánku FCC Public. Svou premiéru měla na tomto veletrhu také marketingová novinka – prezentační robot Advee, který se nenuceně „procházel“ mezi expozicemi a čekal, až ho někdo osloví, aby se mohl „blýsknout“.
 
Již tradičně hodnotila odborná komise vystavované produkty přihlášené do soutěže o nejprestižnější exponát veletrhu Zlatý
Amper 2011. Slavnostní vyhlášení výsledků této soutěže a předání prestižních ocenění proběhlo na galavečeru 29. března na brněnském výstavišti v reprezentativních prostorách nového pavilonu P. Do soutěže o Zlatý Amper 2011 bylo přihlášeno celkem 25 exponátů z 21 vystavujících společností a o vítězích v této soutěži rozhodovala jedenáctičlenná odborná komise.
 

Zlatý Amper 2011 získaly tyto společnosti:

 • ABB za stanici pro rychlé nabíjení akumulátorů elektromobilů
  Tato stanice umožní rychlé dobíjení elektrických vozidel (obr. 1 a obr. 2). V závislosti na typu akumulátorů a vozidla je snadno dosažitelný nabíjecí rozsah větší než 100 km za méně než 10 min. Řada rychlonabíječek ABB bude podporovat velmi rychlé nabíjení i pro těžká vozidla. Umožní-li příslušné typy akumulátorů tyto rychlosti nabíjení, zmizí tradiční omezení použití elektrických vozidel – tzn. jízdy na dlouhé vzdálenosti. Kompatibilita bude zajištěna standardem CHAdeMO pro rychlé stejnosměrné nabíjení – tak bude možné nabíjet všechna kompatibilní vozidla s hodnotami danými pro jednotlivá vozidla podle vlastností jejich akumulátorů. Tato norma je schválena a podporována stále se rozšiřující skupinou organizací včetně mnoha předních výrobců vozidel.
 • ČKD Elektrotechnika za měničovou sestavu Invert
  Navržené řešení pohonů těžních strojů s využitím synchronních motorů představuje novou generaci pohonů pro těžní stroje s významně zlepšenými funkčními a provozními vlastnostmi i s lepší ekonomikou provozu. Lze očekávat, že hmotnost motoru bude o ca 20 % menší než hmotnost stejně výkonného stejnosměrného motoru. Synchronní motor navíc nemá kolektor, což radikálně (asi o 60 až 80 %) snižuje náklady na povinnou údržbu motoru a současně zajišťuje i vyšší úroveň spolehlivosti jeho provozu.
 • Elko EP za bezdrátovou dotykovou ovládací jednotku RF Touch
  Ovládací dotyková jednotka bezdrátového systému RF Control umožňuje inteligentní řízení RF jednotek. Slouží k centrálnímu ovládání všech jednotek z jednoho místa, k celkovému přehledu (vizualizaci) aktuálního stavu jednotek (spotřebičů či zařízení). Vysílá povely teplotním, spínacím, stmívacím a žaluziovým aktorům, přijímá povely od vysílačů, aktorů, detektorů a snímačů teploty a zpracovává programy pro topení a regulaci.
 • Endress + Hauser Czech za Proline Promass E200
  Jde o na světě první kompaktní hmotnostní průtokoměr na principu Coriolisovy síly, který je kompatibilní s průmyslovou standardní dvouvodičovou technologií 4 až 20 mA pro měření hmotnostního průtoku a hustoty, zajišťuje vysokou úroveň bezpečnosti a spolehlivost pro spojité řízení procesů, přestavuje jednoduchou náhradu mechanických průtokoměrů, šetří náklady za kabeláž a snižuje dobu instalace, má osvědčenou robustnost senzorů Promass kombinovanou se spolehlivou dvouvodičovou technologií, jakož i kompatibilitu s průmyslovými standardy (např. Namur, Hart nebo Sil).
 • Turck za panel Poka Yoke
  Zařízení Poka Yoke umožňuje detekci a okamžitou nápravu chyb. Je součástí kontrolního systému chyby lidského faktoru při práci např. na montážních linkách. Tento systém je založen na respektu k inteligenci pracovníka a stává se nedílnou součástí technologického procesu výroby.
 
Čestné uznání komise Zlatý Amper 2011 získaly tyto exponáty:
 • Bezdrátový detekční systém Perimetrlocator společnosti ADI Global Distribution (Honeywell, spol. s r.o.),
 • nevýbušné důlní svítidlo Minex I typ 591 39 01 společnosti Elektrosvit Svatobořice,
 • Genesis64 v10.5 společnosti Iconics Europe,
 • Sinamics G150 Clean Power společnosti Siemens,
 • Rotoblok VCB společnosti ZPUE.
Letos poprvé byla udělena také cena EIA (Českomoravská elektrotechnická asociace), kterou získala společnost Elko EP za exponát RF Touch.
 
Novinkou Amperu 2011 byla soutěž o nejlepší podnikatelský nápad roku – IDEA, která byla organizována pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Vítězem této soutěže se stal pan Alexandr Šupina za manažerskou a administrativní kalkulačku BIUS, druhé místo obsadili Pavel Vojna a Milan Hrbáč za programovatelné LED-osvětlení vánočního stromku a na třetím místě skončil Tomáš Marcaník za virtuální výlohu – maturitní tablo.
 
Příští, tj. jubilejní 20. ročník mezinárodního veletrhu Amper se bude konat 2. až 5. dubna 2012 na brněnském výstavišti.
(Kl)
 
Obr. 1. Ing. Naděžda Pavelková z ABB na veletrhu Amper 2011 informovala zájemce o parametrech a možnostech použití stanice pro rychlé nabíjení elektromobilů
Obr. 2. Generální ředitel společnosti Terinvest, spol. s r. o., Ing. Jiří Šviga (vlevo) předává ocenění za nejprestižnější exponát Zlatý Amper 2011 zástupcům společnosti ABB (uprostřed)