Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2018 vyšlo
tiskem 14. 2. 2018. V elektronické verzi na webu od 12. 3. 2018. 

Téma: Elektrické přístroje; Přístroje pro chytré sítě;
Internet věcí

Hlavní článek
Řízení toku výkonu v síti pomocí výkonových měničů

Aktuality

SENO spol. s r. o. – 25 let s Vámi Když jsme s pány Josefem Steineggerem a Jirkou Novotným zakládali v roce 1993 firmu, byli…

15. Zákaznický den ZAT byl opět rekordní Koncem ledna proběhl už tradiční Zákaznický den společnosti ZAT, největší české firmy s…

Brněnská technika představila novou kampaň jako generační výpověď mladých Nová náborová kampaň brněnské techniky s názvem Generace VUT upozorňuje na časté…

Výroba z biomasy vzrostla o 14 %, dodala čistou elektřinu pro 230 tisíc domácností Téměř 573 milionů kWh ekologické elektřiny vyprodukovaly v loňském roce výrobny Skupiny…

Dva veletrhy úsporného, komfortního a moderního bydlení – DŘEVOSTAVBY, MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 13. ročník veletrhu DŘEVOSTAVBY se koná souběžně s veletrhem MODERNÍ VYTÁPĚNÍ. Společná…

Synergie oborů na veletrhu FOR ARCH přináší větší zájem vystavovatelů Mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH se uskuteční v PVA EXPO PRAHA v Letňanech 18.–22.…

Více aktualit

Amper 2011 v Brně

V pořadí nyní již 19. ročník mezinárodního veletrhu elektroniky a elektrotechniky Amper, který se konal v době od 29. března do 1. dubna, hostilo letos poprvé výstaviště v Brně. Tato tradiční elektrotechnická akce byla příjemným překvapením jak pro vystavovatele, tak pro návštěvníky. Výborné zázemí a prostorné výstavní plochy vytvářely dojem jarní pohody a uvolněnosti. Tato pozitivní energie se pak přenášela jak na vystavovatele, tak na návštěvníky a výsledkem byla příjemná symbióza brněnského výstaviště a veletrhu Amper a z toho plynoucí téměř „hmatatelná“ synergie.
 
Rovněž statistika Amperu 2011 vypadá velmi zajímavě: čistá výstavní plocha 13 200 m2, počet vystavovatelů 580, z toho
126 zahraničních z 24 zemí světa. Celkový počet návštěvníků přesáhl číslo 42 300.
 
Letošní veletrh Amper se také mohl pochlubit bohatým doprovodným programem, mnoha soutěžemi i nejrůznějšími předváděcími akcemi, jako byla např. výstava elektromobilů nebo roboty v akci, kterou uspořádali studenti ČVUT Praha na stánku FCC Public. Svou premiéru měla na tomto veletrhu také marketingová novinka – prezentační robot Advee, který se nenuceně „procházel“ mezi expozicemi a čekal, až ho někdo osloví, aby se mohl „blýsknout“.
 
Již tradičně hodnotila odborná komise vystavované produkty přihlášené do soutěže o nejprestižnější exponát veletrhu Zlatý
Amper 2011. Slavnostní vyhlášení výsledků této soutěže a předání prestižních ocenění proběhlo na galavečeru 29. března na brněnském výstavišti v reprezentativních prostorách nového pavilonu P. Do soutěže o Zlatý Amper 2011 bylo přihlášeno celkem 25 exponátů z 21 vystavujících společností a o vítězích v této soutěži rozhodovala jedenáctičlenná odborná komise.
 

Zlatý Amper 2011 získaly tyto společnosti:

 • ABB za stanici pro rychlé nabíjení akumulátorů elektromobilů
  Tato stanice umožní rychlé dobíjení elektrických vozidel (obr. 1 a obr. 2). V závislosti na typu akumulátorů a vozidla je snadno dosažitelný nabíjecí rozsah větší než 100 km za méně než 10 min. Řada rychlonabíječek ABB bude podporovat velmi rychlé nabíjení i pro těžká vozidla. Umožní-li příslušné typy akumulátorů tyto rychlosti nabíjení, zmizí tradiční omezení použití elektrických vozidel – tzn. jízdy na dlouhé vzdálenosti. Kompatibilita bude zajištěna standardem CHAdeMO pro rychlé stejnosměrné nabíjení – tak bude možné nabíjet všechna kompatibilní vozidla s hodnotami danými pro jednotlivá vozidla podle vlastností jejich akumulátorů. Tato norma je schválena a podporována stále se rozšiřující skupinou organizací včetně mnoha předních výrobců vozidel.
 • ČKD Elektrotechnika za měničovou sestavu Invert
  Navržené řešení pohonů těžních strojů s využitím synchronních motorů představuje novou generaci pohonů pro těžní stroje s významně zlepšenými funkčními a provozními vlastnostmi i s lepší ekonomikou provozu. Lze očekávat, že hmotnost motoru bude o ca 20 % menší než hmotnost stejně výkonného stejnosměrného motoru. Synchronní motor navíc nemá kolektor, což radikálně (asi o 60 až 80 %) snižuje náklady na povinnou údržbu motoru a současně zajišťuje i vyšší úroveň spolehlivosti jeho provozu.
 • Elko EP za bezdrátovou dotykovou ovládací jednotku RF Touch
  Ovládací dotyková jednotka bezdrátového systému RF Control umožňuje inteligentní řízení RF jednotek. Slouží k centrálnímu ovládání všech jednotek z jednoho místa, k celkovému přehledu (vizualizaci) aktuálního stavu jednotek (spotřebičů či zařízení). Vysílá povely teplotním, spínacím, stmívacím a žaluziovým aktorům, přijímá povely od vysílačů, aktorů, detektorů a snímačů teploty a zpracovává programy pro topení a regulaci.
 • Endress + Hauser Czech za Proline Promass E200
  Jde o na světě první kompaktní hmotnostní průtokoměr na principu Coriolisovy síly, který je kompatibilní s průmyslovou standardní dvouvodičovou technologií 4 až 20 mA pro měření hmotnostního průtoku a hustoty, zajišťuje vysokou úroveň bezpečnosti a spolehlivost pro spojité řízení procesů, přestavuje jednoduchou náhradu mechanických průtokoměrů, šetří náklady za kabeláž a snižuje dobu instalace, má osvědčenou robustnost senzorů Promass kombinovanou se spolehlivou dvouvodičovou technologií, jakož i kompatibilitu s průmyslovými standardy (např. Namur, Hart nebo Sil).
 • Turck za panel Poka Yoke
  Zařízení Poka Yoke umožňuje detekci a okamžitou nápravu chyb. Je součástí kontrolního systému chyby lidského faktoru při práci např. na montážních linkách. Tento systém je založen na respektu k inteligenci pracovníka a stává se nedílnou součástí technologického procesu výroby.
 
Čestné uznání komise Zlatý Amper 2011 získaly tyto exponáty:
 • Bezdrátový detekční systém Perimetrlocator společnosti ADI Global Distribution (Honeywell, spol. s r.o.),
 • nevýbušné důlní svítidlo Minex I typ 591 39 01 společnosti Elektrosvit Svatobořice,
 • Genesis64 v10.5 společnosti Iconics Europe,
 • Sinamics G150 Clean Power společnosti Siemens,
 • Rotoblok VCB společnosti ZPUE.
Letos poprvé byla udělena také cena EIA (Českomoravská elektrotechnická asociace), kterou získala společnost Elko EP za exponát RF Touch.
 
Novinkou Amperu 2011 byla soutěž o nejlepší podnikatelský nápad roku – IDEA, která byla organizována pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Vítězem této soutěže se stal pan Alexandr Šupina za manažerskou a administrativní kalkulačku BIUS, druhé místo obsadili Pavel Vojna a Milan Hrbáč za programovatelné LED-osvětlení vánočního stromku a na třetím místě skončil Tomáš Marcaník za virtuální výlohu – maturitní tablo.
 
Příští, tj. jubilejní 20. ročník mezinárodního veletrhu Amper se bude konat 2. až 5. dubna 2012 na brněnském výstavišti.
(Kl)
 
Obr. 1. Ing. Naděžda Pavelková z ABB na veletrhu Amper 2011 informovala zájemce o parametrech a možnostech použití stanice pro rychlé nabíjení elektromobilů
Obr. 2. Generální ředitel společnosti Terinvest, spol. s r. o., Ing. Jiří Šviga (vlevo) předává ocenění za nejprestižnější exponát Zlatý Amper 2011 zástupcům společnosti ABB (uprostřed)