Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 3/2018 vyšlo
tiskem 14. 3. 2018. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Amper 2018 – 26. mezinárodní elektrotechnický veletrh

Hlavní článek
Vliv magnetické bouře na transformátory elektrizační soustavy

Aktuality

3. ročník Veletrhu Věda Výzkum Inovace Tento veletrh poskytuje univerzitám, výzkumným organizacím a inovativním firmám, vědcům a…

SENO spol. s r. o. – 25 let s Vámi Když jsme s pány Josefem Steineggerem a Jirkou Novotným zakládali v roce 1993 firmu, byli…

15. Zákaznický den ZAT byl opět rekordní Koncem ledna proběhl už tradiční Zákaznický den společnosti ZAT, největší české firmy s…

Brněnská technika představila novou kampaň jako generační výpověď mladých Nová náborová kampaň brněnské techniky s názvem Generace VUT upozorňuje na časté…

Výroba z biomasy vzrostla o 14 %, dodala čistou elektřinu pro 230 tisíc domácností Téměř 573 milionů kWh ekologické elektřiny vyprodukovaly v loňském roce výrobny Skupiny…

Dva veletrhy úsporného, komfortního a moderního bydlení – DŘEVOSTAVBY, MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 13. ročník veletrhu DŘEVOSTAVBY se koná souběžně s veletrhem MODERNÍ VYTÁPĚNÍ. Společná…

Více aktualit

50. jubilejní ročník MSV

15. až 19. září 2008
 
V září roku 1959 se celé Brno připravovalo na akci, jaká neměla do té doby v tomto městě obdoby (obr. 1). „Mezinárodní veletrh Brno,“ jak zněl oficiální název akce, která se uskutečnila na Výstavišti postaveném již v roce 1927, bylo pro sto padesát tisíc obyvatel tehdejšího Brna svátkem číslo jedna. Po tři týdny bylo Brno co do počtu obyvatel dvojnásobné a titulky dobového tisku hovoří o celkovém počtu 925 tisíc prodaných vstupenek.
 
Cílem tehdejšího veletrhu bylo představit veškeré obory průmyslu a služeb. A proto například před pavilonem B stálo stotunové desetilopatové kolo Kaplanovy turbíny určené pro přehradní nádrž Orlík. Vyváženo na ocelové čočce, stačil jemný dotyk, aby se kolo dalo do pohybu. Pavilon Z představil expozici na výrobu šupinového ledu z ČKD Choceň. Pro ženy zde byla i kanadská expozice kuchyně se zabudovaným automatickým sporákem a chladničkou. Rakouští vystavovatelé měli úspěch s „šeptáčky“, rádii pod polštář. V pavilonu G si mohli návštěvníci vyzkoušet manipulační automatické ruce pro práci s radioaktivním materiálem.
 
V Brně se při příležitosti veletrhu pořádal i nespočet sportovních turnajů - od košíkové, přes fotbal až po „exotické“ umělecké plavání. Kultura byla zastoupena orchestrem Gustava Broma nebo divadelním představením nefalšované čínské opery. Pravidelně se uskutečňovaly módní přehlídky, a to přímo mezi dnešními pavilony G1a G2. Večer na Výstavišti zářil ohromující ohňostroj.
 

Jaký bude strojírenský veletrh v tomto roce?

Součástí plánovaných letošních oslav 50. výročí konání akce bude mimo jiné retrospektivní výstava a televizní dokument s námětem „Jak se vyvíjelo strojírenství v ČR z pohledu vývoje brněnského strojírenského veletrhu“, včetně ocenění firem, které jsou již 50 let věrné brněnskému výstavišti.
 
Jeden z dnů konání MSV by tak měl být vyhrazen vědě a výzkumu ve strojírenství v ČR a Evropské unii, také se bude konat tradiční Den Slovenské republiky.
 
Podrobněji bude představen například projekt České hlavy (výroční ceny za nejlepší vědecké výkony), trendy v inovačních metodách, projekty vysokých škol či grantové programy. Plánována je rovněž debata na aktuální témata s vysokým představitelem EU i s reprezentanty vlády České republiky, zejména o přístupu ČR v těchto otázkách a klíčových prioritách českého předsednictví.
 
Projekt Kariéra MSV 2008 se bude věnovat zejména problematice nedostatku pracovních příležitostí v průmyslu a souvisejících oborech, náborovým metodám, spolupráci škol s firmami a veletrhu pracovních příležitostí.
 
CzechTrade, CzechInvest a Asociace malých a středních podniků nezapomenou na malé a střední firmy. Nebudou chybět semináře, kontraktační setkání a poradenství různého druhu.
 

MSV již po padesáté! Je čas se přihlásit

Do náplně letošního MSV patří také obory, které jsou v lichých letech prezentovány na bienálním mezinárodním veletrhu Transport a Logistika. Portál MSV 2008 tvoří tyto oborové celky:
  • Důlní, hutní, slévárenská, keramická a sklářská technika;
  • Materiály a komponenty pro strojírenství;
  • Pohony, hydraulika a pneumatika, chladicí technika a klimatizace;
  • Plasty, gumárenství a chemie;
  • Nářadí, povrchové a tepelné úpravy;
  • Energetika a silnoproudá elektrotechnika;
  • Elektronika, automatizace a měřicí technika;
  • Ekotechnika;
  • Doprava, manipulace, průmyslové balení, skladování a logistika;
  • Výzkum, služby, instituce.
 

Automatizace

Hlavním tématem MSV 2008 bude pátý ročník průřezového projektu Automatizace - bienální prezentace měřicí, řídicí, automatizační a regulační techniky vystavované v rámci všech veletržních oborů. Od roku 2000 se koná vždy v sudých letech a stejně jako veletrhy MSV a IMT je největší oborovou přehlídkou v regionu střední Evropy. Čtvrtý ročník Automatizace proběhl v roce 2006 za účasti 477 firem z 18 zemí (22,4 % zahraničních) na čisté výstavní ploše 15 154 m2.
 

Mezinárodní veletrh obráběcích a tvářecích strojů IMT

Od roku 1998 se v sudých letech a s podporou Evropského výboru pro spolupráci v průmyslu obrábění a tváření CECIMO koná souběžně s MSV také Mezinárodní veletrh obráběcích a tvářecích strojů IMT. Posledního veletrhu IMT v roce 2006 se zúčastnilo 493 vystavu-. jících firem z 21 zemí (více než 49 % zahraničních) na čisté výstavní ploše 18 600 m2.
 
IMT 2008 představí celé spektrum technologií obrábění a tváření kovů od automatizace až po příslušenství.
 
Redakce Elektro
I vydavatelství odborných časopisů FCC Public s. r. o., redakce Elektro, se chystá na svou tradiční účast na MSV. Při příležitosti jeho konání bude připraveno veletržní dvojčíslo Elektro 8-9/08, v němž se prezentuje většina významných společností pohybujících se v oboru elektrotechniky. Uzávěrka tohoto čísla je 30. července 2008.
 
Nezapomeňte, s titulem Elektro můžete být na 50. MSV na Výstavišti v Brně letos i Vy.
 
Obr. 1a, b. Dobová fotografie Mezinárodního veletrhu Brno z roku 1959