Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 7/2018 vyšlo
tiskem 27. 6. 2018. V elektronické verzi na webu od 27. 7. 2018. 

Téma: Kabely, vodiče, kabelová technika; Nářadí, nástroje a zařízení pro práci s kabely

Hlavní článek
Parametrizace obvodových modelů lithiových akumulátorů pro elektromobilitu
Smart Cities (3. část – 1. díl)

Aktuality

Energetici v Dukovanech spustili čtvrtý blok, elektřinu vyrábí všechny bloky V Jaderné elektrárně Dukovany energetici spustili čtvrtý výrobní blok. Ukončili tak…

Nejlepší studenti 2018 nalezeni Do finálového kola 8. ročníku soutěže Nejlepší student, které se konalo 20. června 2018 v…

Výběrové řízení na dodavatele pro krytí ztrát pokračuje pátým aukčním kolem Páté aukční kolo výběrového řízení na dodavatele elektřiny pro krytí ztrát v přenosové…

Sympozium o fyzice plazmatu – trendy jaderné fúze i aplikace netermálního plazmatu v medicíně Fakulta elektrotechnická Českého vysokého učení technického v Praze pořádá ve spolupráci…

Novinky z oblasti elektrotechniky, energetiky a elektroniky predstavil veľtrh ELO SYS 2018 24. ročník medzinárodného veľtrhu ELO SYS sa konal v termíne 22. až 25. mája 2018 na…

Chcete zlepšit výkon průmyslové sítě a digitalizovat vaši výrobu? Přihlaste se na odborný seminář společnosti Siemens na téma Řešení z oblasti průmyslové…

Více aktualit

50. jubilejní ročník mezinárodního strojírenského veletrhu

80 let brněnského výstaviště 15. až 19. září 2008
 

Krátce z historie pisáreckého výstaviště

V roce 1923 bezpochyby členové Moravského zemského výboru v Brně, stejně jako jeho první projektanti architekti Josef Kalous a Emil Králík, při schvalování stavby nového výstaviště na bývalých loukách barona Bauera netušili, jakou slavnou kapitolu našeho výstavnictví otvírají. I američtí architekti výstavy „Century of Progress“ v Chicagu 1933 byli totiž ovlivněni tím, co bylo v roce 1927 – za jeden jediný rok - v Brně postaveno.
 
Cílem výstavy otevřené na brněnském výstavišti v květnu 1928 (obr. 1) byla přehlídka nejvyšších společenských a tvůrčích hodnot vytvořených v prvních deseti letech samostatného demokratického Československa. Od roku 1929 se zde pak každoročně kromě dalších výstav pořádaly legendární Brněnské výstavní trhy, poslední se na svratecké nivě konaly v roce 1938.
 
Vůbec první poválečné Brněnské výstavní trhy se na výstavišti uskutečnily na přelomu září a října roku 1949 a po nečekaném úspěchu této výstavy i v roce následujícím. Přesto poté až do roku 1955 převládla na výstavišti koncepce střediska lidové kultury a zábavy podle sovětského vzoru a jen některé objekty, včetně hlavního Průmyslového paláce, posloužily v roce 1954 ke konání dvou výstavek spotřebního zboží, potravin, nábytku a drobného zvířectva.
 

1955 – První výstava československého strojírenství

Československé strojírenství navázalo v polovině 50. let na svoji slavnou prvorepublikovou zkušenost. Ve snaze rozšířit strojní export přijala vláda 15. června roku 1955 usnesení o uspořádání strojírenské výstavy na výstavišti v Brně, a to ještě téhož roku v září(!). Výstava československého strojírenství, jak byla výstava po sporech nakonec nazvána, trpěla řadou technických a organizačních nedostatků, ale přesto byla v neděli dne 11. září 1955 otevřena. Během čtyř hodin od jejího otevření prošlo branou výstaviště přes 25 tisíc návštěvníků!
 
V Brně se představilo to nejlepší z československého strojírenství. K vidění byla plejáda strojů, od linky na zpracování tabáku až po vrtné soupravy naftařů. Chloubou československého strojírenství byly těžké obráběcí stroje, textilní tryskové stavy a vodní čerpadla a pumpy. Na slatinském letišti byla k vidění sportovní letadla přímo v akci. U rotundy kroužila po pionýrské úzkokolejce pro zábavu dětí důlní dieslová lokomotiva. Výstavní modely motocyklů a kol pro nejširší publikum jezdily na dráze nedalekého velodromu. Veřejnosti se tu poprvé představil i legendární motocykl Pionýr. Svoji premiéru měl v pavilonu Rangún i například prototyp Tatry 603, Škoda 440 i nový popelářský vůz z brandýských strojíren. Zemědělské stroje předváděly své schopnosti přímo na periferii výstaviště.
 
V pavilonu Brno se nacházela zdravotnická technika z brněnské Chirany a pavilon Morava soustředil nejrůznější elektropřístroje a měřicí techniku. Z domácích spotřebičů Kovotechna představila troubu s časovým vypínačem a strašnická Tesla se pochlubila svým prototypem televize Tesla 4202 A s úhlopříčkou 36 cm, která o celých 11 cm předčila dosavadní přístroje.
 
Park kultury a oddechu nabízel i mnoho zábavných programů - módní přehlídky, promenádní koncerty, zábavní estrády s taneční hudbou a ohňostroji. Plno měl dětský koutek, ale i manéž největšího československého cirkusu Humberto a lunapark.
 

1956 až 1959 – Československé strojírenství výkladní skříní hospodářství

V doznívající euforii úspěchu první strojírenské výstavy vláda již koncem roku 1955 rozhodla o konání další strojírenské výstavy v následujícím roce. Proto se začaly na jaře roku 1956 rodit tři pavilony – H, F a Surabaja.
 
Přestože dvě třetiny výstavních objektů i nadále suplovaly funkci podnikových skladů a venkovní výstavní plochy výstaviště včetně komunikací byly zpevněny jen štěrkem, došlo v sobotu 9. září 1956 ve dvě hodiny odpoledne k otevření druhé Výstavy československého strojírenství.
 
Na výstavišti se představily výrobky nových podniků, resp. značek, jako byly TOS, Meopta, Chirana nebo Tesla. Premiéru měl v Brně i legendární moped Stadion, skútr a ještě slavnější Praga V3S, kterou zde provázel i její konstruktér Miroslav Šplíchal. Mladoboleslavská automobilka přivezla Škodu Rapid v růžové a černé barvě s rolovací plátěnou střechou a také prototypovou Škodu 440 ve sklolaminátové karoserii. K vidění byly také světoznámé lodní dieselmotory z Plzně. K magnetům výstavy patřil i dvoumístný vrtulník, který se pravidelně vznášel ze svého stanoviště před rotundou pavilonu A.
 
Druhá strojírenská výstava se na rozdíl od první přehlídky pro velký úspěch neprodlužovala a skončila podle plánu po třech týdnech.
 
Také příprava konání 3. strojírenské výstavy v roce 1957 pokračovala rozšiřováním a výstavbou nových pavilonů Sigma, Y a G. Oproti předcházejícím ročníkům, kterým dominovaly stroje a technologie především pro těžký průmysl, přibyly v roce 1957 expozice spotřebního zboží, zejména nové modely praček, sporáků, typizovaná sektorová kuchyně do panelových domů, hudební skříně, tedy gramofony s rádiem, první československá napařovací žehlička či vysoušeč vlasů, ale také „zázrak současnosti“ - televize a dálnopisný stroj. V lesích nad brněnskou přehradou speciální pásové traktory dokazovaly zájemcům svoji sílu při trhání pařezů. Nebe nad výstavištěm patřilo akrobacii dvoumotorového letadla Super Aero.
 
Výstaviště v roce 1957 navštívilo 1 milion 600 tisíc návštěvníků, sice o 200 tisíc méně než v roce minulém, zato 7 tisíc zahraničních delegátů a rekordní výše uzavřených milionových strojírenských kontraktů daly jasný signál k tomu, že zkušenost brněnského výstaviště dozrála k uspořádání strojírenského veletrhu s mezinárodní účastí.
 
Již k 1. lednu 1958 vznikl vládní vyhláškou podnik Brněnské vzorkové veletrhy, který zahájil přípravy na mezinárodní strojírenskou výstavu, která se měla konat ještě v tomtéž roce. Záhy se však ukázalo, že termín je nereálný, a tak padlo rozhodnutí, že se první mezinárodní strojírenský veletrh bude konat až napřesrok, a to v termínu od 6. do 20. září 1959.
 
Cílem akce „Mezinárodní veletrh Brno“, jak zněl její oficiální název, bylo mezinárodně představit veškeré obory průmyslu a služeb. A proto například před pavilonem B stálo stotunové desetilopatové kolo Kaplanovy turbíny pro přehradní nádrž Orlík. Pavilon Z představil expozici na výrobu šupinového ledu z ČKD Choceň. Ze spotřebního zboží zde byla kanadská expozice kuchyně se zabudovaným automatickým sporákem a chladničkou, z Rakouska „šeptáčky“, rádia pod polštář. V pavilonu G si mohli návštěvníci vyzkoušet manipulační automatické ruce pro práci s radioaktivním materiálem.
 
V Brně se při příležitosti veletrhu pořádal i nespočet sportovních turnajů - od košíkové, přes fotbal až po exotické“ umělecké plavání. Kultura byla zastoupena orchestrem Gustava Broma nebo divadelním představením nefalšované čínské opery. Pravidelně se uskutečňovaly módní přehlídky, a to přímo mezi dnešními pavilony G1a G2. Večer na výstavišti zářil ohromující ohňostroj.
 
Rokem 1959 se představil první mezinárodní strojírenský veletrh na úrovni a v rozsahu, jaký do té doby neměl v Brně obdoby.
 

Jaký bude strojírenský veletrh v roce 2008?

Součástí plánovaných letošních oslav 50. výročí konání akce MSV bude mimo jiné retrospektivní výstava a televizní dokument s námětem „Jak se vyvíjelo strojírenství v ČR z pohledu vývoje brněnského strojírenského veletrhu“, včetně ocenění firem, které jsou již 50 let brněnskému výstavišti věrné.
 
Jeden z dnů konání MSV je vyhrazen vědě a výzkumu ve strojírenství v ČR a Evropské unii, také se bude konat tradiční Den Slovenské republiky.
 
Podrobněji bude představen například projekt České hlavy (výroční ceny za nejlepší vědecké výkony), trendy v inovačních metodách, projekty vysokých škol či grantové programy. Plánována je rovněž debata na aktuální témata s vysokým představitelem EU i s reprezentanty vlády ČR, zejména o přístupu ČR v těchto otázkách a klíčových prioritách českého předsednictví.
 
Projekt Kariéra MSV 2008 se bude věnovat zejména problematice nedostatku pracovních příležitostí v průmyslu a souvisejících oborech, náborovým metodám, spolupráci škol s firmami a veletrhu pracovních příležitostí.
 
CzechTrade, CzechInvest a Asociace malých a středních podniků nezapomenou na malé a střední firmy. Nebudou chybět semináře, kontraktační setkání a poradenství různého druhu.
 
MSV je také tradiční místo setkávání elektrotechniků a energetiků.
 

Portál MSV 2008 tvoří tyto oborové celky:

  • Důlní, hutní, slévárenská, keramická a sklářská technika;
  • Materiály a komponenty pro strojírenství;
  • Pohony, hydraulika a pneumatika, chladicí technika a klimatizace;
  • Plasty, gumárenství a chemie;
  • Nářadí, povrchové a tepelné úpravy;
  • Energetika a silnoproudá elektrotechnika;
  • Elektronika, automatizace a měřicí technika;
  • Ekotechnika;
  • Doprava, manipulace, průmyslové balení, skladování a logistika;
  • Výzkum, služby, instituce.

Automatizace

Hlavním tématem MSV 2008 bude pátý ročník průřezového projektu Automatizace - bienální prezentace měřicí, řídicí, automatizační a regulační techniky vystavované v rámci všech veletržních oborů. Od roku 2000 se koná vždy v sudých letech a stejně jako veletrhy MSV a IMT je největší oborovou přehlídkou v regionu střední Evropy.
 

Mezinárodní veletrh obráběcích a tvářecích strojů IMT

Od roku 1998 se v sudých letech a s podporou Evropského výboru pro spolupráci v průmyslu obrábění a tváření CECIMO koná souběžně s MSV také Mezinárodní veletrh obráběcích a tvářecích strojů IMT.
 
IMT 2008 představí celé spektrum technologií obrábění a tváření kovů od automatizace až po příslušenství.
 
Program odborných konferencí a seminářů k MSV 2008 je uveden na následující straně tohoto čísla.
 
(redakce Elektro, zpracováno podle podkladů Veletrhy Brno a. s.)
 
Obr. 1. V sobotu 26. května 1928 byla na brněnském výstavišti zahájena Výstava soudobé kultury v Československu
Obr. 2. Brněnské výstaviště slaví úspěšných 80 let od svého založení. V roce 1959 se zde konal i první Mezinárodní strojírenský veletrh
Obr. 3. Pavilon A - původně nazývaný Obchodně průmyslový palác - architektů Josefa Kalouse a Jaroslava Valenty je stále unikátní stavbou české architektury. Není tedy divu, že převážná část brněnského výstaviště je dnes kulturní památkou
Obr. 4. Architektonický koncept pavilonů výstaviště vytvořil základní koncept i pro jeho současnou podobu
Obr. 5. Také současné pavilony jsou kromě funkční dokonalosti měřítkem moderní architektury