časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

3VA – nové deiony od OEZ

Ing. Tomáš Vencl | OEZ, s. r. o. | www.oez.cz

Firma OEZ, lídr trhu v kompaktních jističích do 1 600 A, slangově deionech, od roku 2020 postupně mění sortiment. Známé jističe Modeion nahrazuje modernějšími 3VA výhodnějšími nejen pro běžné aplikace, včetně výborné dynamické selektivity, ale i pro velmi sofistikovaná řešení, třeba také s datovou komunikací a měřením.

Jističe 3VA jsou dodávány s označením Siemens, aby byla zachována dodací lhůta jejich mnohem širšího sortimentu jističů a jejich komponent do zakázek. Je obecně známé, že OEZ je již od roku 2007 součástí koncernu Siemens. Již od roku 2007 se OEZ zapojil do výzkumu kompaktních jističů 3VA a výsledkem je, že celý proces včetně vývoje a velice sofistikované výroby jističů 3VA zůstává v Letohradě. Zaměstnanci firmy ve zkušebně, konstrukci i ve výrobních halách neustále pracují na tom, aby byly jističe 3VA kvalitní, bezpečné a spolehlivé. Další přidanou hodnotou je technická a softwarová podpora, osobní přístup obchodníků a dostupné servisní služby.

Obr. 1. Simulace funkce jističů 3VA OEZ
Obr. 1. Simulace funkce jističů 3VA

Náhrady jističů pro jednoduché aplikace

Nabídku jističů 3VA lze rozdělit do dvou základních skupin – pro jištění vedení/jednoduché aplikace, a pak pro průmyslové aplikace. Pro jištění vedení/jednoduché aplikace je vhodné nahrazovat jističe Modeion (BC160, BD250, BH630) až do 630 A jističi 3VA1 s termomagnetickými nadproudovými spouštěmi. I levnější jističe 3VA1 jsou totiž velmi dobře selektivní, mají nízké ztráty a lze je dlouhodobě používat i v obvodech s vyššími zkratovými proudy (Ics = 100 % Icu). Nad 630 A se jističe Modeion (BL1000, BL1600) nahrazují jističi s elektronickými spouštěmi 3VA2 do 1 000 A a 3VA27 do 1 600 A.

Obr. 2. Náhrady jističů Modeion pro jednoduché aplikace
Obr. 2. Náhrady jističů Modeion pro jednoduché aplikace

Náhrady jističů pro průmyslové aplikace

Pro průmyslové aplikace jsou již od velikosti 100 A určeny jističe 3VA2 do 1 000 A a 3VA27 do 1 600 A. Jističe 3VA2 až do velikosti 1 000 A jsou koncepčně stejné. Jističe 3VA27 do 1 600 A jsou robustnější a dodávají se především kompletně sestavené včetně příslušenství z výrobního závodu. Vůči jističům BL1600 však mají téměř stejnou šířku, u jističů bez motorového pohonu mají hloubku menší o cca 5 % a u jističů s motorovým pohonem dokonce menší cca o 30 %. Jističe 3VA2 i 3VA27 velmi dobře jistí vedení, vedení s motorovými zátěžemi, transformátory a motory. Vyznačují se univerzálnějšími a sofistikovanějšími nadproudovými spouštěmi, ale také mají vyšší základní vypínací schopnost 55 kA (pro jištění transformátorů až do výkonu 2 × 1 000 kVA paralelně bez omezení), úplnou dynamickou selektivitu až do 55 kA (ob jednu velikost), nižší ztráty, možnost datové komunikace a měření, možnost připojení testerů atd.

Obr. 3. Náhrady jističů Modeion pro průmyslové aplikace
Obr. 3. Náhrady jističů Modeion pro průmyslové aplikace

Další provedení a příslušenství

Toto byl pouze základní sortiment jističů. Jističe 3VA jsou nabízeny s vyššími vypínacími schopnostmi až do 150 kA, dokonce se připravuje provedení s 200 kA. Jističe 3VA1 s termomagnetickými spouštěmi jsou dodávány až do 1 000 A, což se využívá pro narůstající DC aplikace a to až do 1 000 V. Pro bezpečné odpojování slouží odpínače, vyznačující se velmi vysokou zkratovou odolností s předřazenými jističi 3VA.

Zejména výrobci rozváděčů a velkoobchody uvítali jednotný sortiment vnitřního příslušenství (spínače, pomocné spouště apod.) pro jističe 3VA1, 3VA2 až do 1 000 A. Výhodné jsou kompletní sestavy ručních pohonů, kvalitní motorové pohony, nová jsou chráničová relé až do 630 A. Při náhradách starých jističů J21U, J2UX, BA51, AMT, BD250 a BH630 zákazník ocení připravené kompletní sady pro náhrady starších jističů. Retrofity velkých jističů AR, ARV provádí profesionálně a rychle servis OEZ.

Nabídka jističů 3VA se zatím netýká rozváděčů distribučních společností, kde jsou jističe Modeion dodávány v odlišných provedeních. Po dohodě s ČEZ, E.on nebo PRE je výrobce schopen z připravených zásob dodávat jističe Modeion se speciálními nadproudovými spouštěmi DTVE minimálně do konce roku 2022. Současné prodeje jističů 3VA se realizují zejména do průmyslových aplikací. Od léta loňského roku jističe 3VA spolehlivě jistí stovky zařízení, např. ve Škodě Auto, Správě Železnic nebo České televizi.

Obr. 4. Jističe 3VA spolehlivě jistí stovky zařízení
Obr. 4. Jističe 3VA spolehlivě jistí stovky zařízení

Technická podpora

Vše obvyklé k deionům je zahrnuto v oblíbeném výpočtovém programu Sichr. K dokompletování příslušenství, ověření možných konfigurací jističů 3VA a k získání materiálů pro CAD/CAE (rozměrový výkres, obrázek, 3D model, drátěný model a schéma zapojení v různých formátech) je připraven Konfigurátor OEZ.

Pro výběr deionů do rozváděčů bývá většinou potřeba mnoho informací. Jsou obsaženy v cca 500stránkovém katalogu Kompaktní jističe 3VA. Pro většinu uživatelů je však mnohem jednodušší běžná práce v cca 80stránkovém Přehledu sortimentu kompaktních jističů 3VA. K jednoduchému seznámení s nabídkou je užívána Brožura pro výběr kompaktních jističů 3VA, která mimo jiné obsahuje přehledové i detailní položkové převody z jističů Modeion. Kromě toho existuje řada dalších podpůrných dokumentů a videí, které jsou umístěny na www.oez.cz. K seznámení je nejvhodnější část Aktuality obsahující i nabídku podle zaměření zákazníka. Podrobné technické informace k jednotlivým položkám jističů a příslušenství jsou v části Produkty, Sichr a Konfigurátor OEZ jsou v části Softwarová podpora. Dokumentace je kdykoliv k dispozici v části Ke stažení, popř. k zaslání v tištěné formě zdarma po přihlášení do části Modrá planeta.