Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2020 vyšlo tiskem 12. 2. 2020. V elektronické verzi na webu 12. 3. 2020. 

Téma: Elektrické přístroje; Internet věcí; Zdravotnická technika

Hlavní článek
Monitorování obsazenosti prostor inteligentní budovy

Číslo 1/2020 vyšlo tiskem 3. 2. 2020. V elektronické verzi na webu 3. 3. 2020.

Veletrhy a výstavy
Pozvánka na Light+Building 2020 – doprovodný program
Veletrh Prolight+Sound slaví 25. narozeniny
FOR CITY 2020 se představí v souběhu s veletrhem FOR ARCH

Svítidla a světelné přístroje
Moderní trendy automobilových světlometů

Aktuality

Týmy Formula Student z ČVUT budou mít premiéru na okruhu Formule 1 Yas Marina v Abú Dhabí Týmy mezinárodní soutěže Formula Student z Českého vysokého učení technického v Praze se…

Výstavba 7. bloku JE Tchien-wan s reaktorem VVER-1200 začne už letos Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom 20. ledna 2020 uvedla, že výstavbu 7. bloku…

Přístroje ABB pomáhají pěstovat chutná česká rajčata bez pesticidů Dát si v zimě čerstvá zralá rajčata, která by pocházela od lokálních pěstitelů, bylo až…

Česká komora architektů vyhlásila 5. ročník České ceny za architekturu Soutěžní přehlídka je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České…

Více aktualit

Výstavba 7. bloku JE Tchien-wan s reaktorem VVER-1200 začne už letos

22.01.2020 | Rosatom | www.rosatom.cz

Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom 20. ledna 2020 uvedla, že výstavbu 7. bloku čínské jaderné elektrárny Tchien-wan (angl. Tianwan) zahájí koncem letošního roku, tedy v předstihu oproti harmonogramu. Jaderný ostrov třetího bloku této elektrárny byl ve stejný den předán zákazníkovi k trvalému provozu.

Generální ředitel Rosatomu, Alexej Lichačov, s předsedou čínského úřadu pro atomovou energii CAEA, Čangem Kche-ťienem, navštívil staveniště 7. a 8. bloku elektrárny, které budou používat reaktory typu VVER-1200 generace III+. V současnosti je lokalita v zásadě připravena k zahájení prací. Obě strany uvedly, že doufají v to, že se první beton podaří do základů 7. bloku nalít už v prosinci 2020, což je o 5 měsíců dříve oproti původnímu plánu.

Čínská jaderná elektrárna Tchien-wan, kde jsou v současnosti provozovány 4 bloky typu VVER-1000
Obr.: Čínská jaderná elektrárna Tchien-wan, kde jsou v současnosti provozovány 4 bloky typu VVER-1000

Pracovní návštěva Alexeje Lichačova mířila i do části elektrárny Tchien-wan, která je již v provozu. Společně s Čangem Kche-ťienem se zúčastnil slavnostního podepisování protokolu o předání jaderného ostrova 3. bloku zákazníkovi. Z ruské strany dokument podepsal Alexej Bannik, viceprezident společnosti IK ASE (Inženýringová divize Rosatomu), a z čínské Čang I, náměstek generálního ředitele Jiangsu Nuclear Power Corporation.

Bloky 3 a 4 s reaktory VVER-1000 byly uvedeny do komerčního provozu v rekordně krátké době, a podařilo se tak předstihnout harmonogramy obou staveb. V současnosti všechny čtyři stávající bloky elektrárny stabilně vyrábějí elektřinu při nominálním výkonu. „Elektrárna Tchien-wan je jasným příkladem vysoké kvality odborníků ruského a čínského jaderného průmyslu a velmi dobře ukazuje synergii profesionálního i osobního vkladu každého pracovníka,“ řekl Lichačov.

Do projektu byly zapojeny i české firmy. Například firmy Armatury Group, Modřany Power a MSA dodaly své armatury, Kabelovna Kabex dodala LOCA-kabely, Sigma Group čerpací techniku, Vítkovice vysokotlaké ohříváky a parogenerátory a ZPA Pečky servopohony. Díky Rosatomu a díky tomu, že české firmy mají s dodávkami pro bloky typu VVER rozsáhlé zkušenosti z řady zemí světa, se jim podařilo uspět i ve výběrových řízeních na dodávky pro čínský jaderný průmysl. Tento trh je přitom značně specifický a v poslední době má spíše tendenci naopak expandovat do zahraničí.

Jaderná elektrárna Tchien-wan je největším projektem rusko-čínské spolupráce v oblasti mírového využívání jaderné energie. V současnosti zde pracují čtyři bloky typu VVER-1000, které postavily společně ruské a čínské firmy. Nejstarší dvojice bloků byla uvedena do garančního provozu v roce 2007 a druhé dva bloky v roce 2018.

Tiskové materiály Essential Communication