Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 10/2019 vyšlo tiskem 2. 10. 2019. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Elektroenergetika; Zařízení pro přenos a distribuci elektřiny

Hlavní článek
Problematika a měření na invertorových svařovacích zdrojích z hlediska odebíraného proudu

Číslo 5/2019 vyšlo tiskem 16. 9. 2019. V elektronické verzi na webu ihned.

Činnost odborných organizací
Mezinárodní konference SVĚTLO 2019 – 6. oznámení
Zúčastnili sme sa kongresu Medzinárodnej komisie pre osvetlenie CIE 2019 vo Washingtone
Odborný seminár SLOVALUX 2019

Veletrhy a výstavy
Inspirujte se boho stylem i designem Dálného východu na podzimním veletrhu FOR INTERIOR

Aktuality

ENERGO SUMMIT – vrcholná událost energetického sektoru 15. listopadu 2019 se na pražském výstavišti PVA EXPO PRAHA uskuteční již 5. ročník…

Druhý ročník e-SALON bude větší a plný premiér čisté mobility Na úspěšnou premiéru e-SALON v roce 2018 naváže na výstavišti PVA v Praze Letňanech jeho…

FOR ARCH oslavil třicetiny! Největší stavební veletrh v ČR nemá konkurenci Stovky vystavovatelů napříč obory, tisíce spokojených návštěvníků, desítky novinek a…

Společnost Eaton opět partnerem projektu Machři roku Společnost Eaton Elektrotechnika, která je součástí globálního leadera v oblasti řízení…

Více aktualit

Úspěch studentské formule týmu eForce FEE Prague Formula

16.08.2018 | ČVUT - FEL | www.fel.cvut.cz

Studentská formule týmu eForce FEE Prague Formula z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze vyhrála českou “Grand Prix” Formule Student.

Se sedmou generací monopostu se týmu eForce FEE Prague Formula podařilo získat celkové vítězství na závodech Formula Student Czech Republic, čímž se zapsala do historie jako vůbec první elektroformule, která tento titul na FS Czech získala. Pražský tým tímto výsledkem porazil konkurenci z celé Evropy, mimo jiné z Německa, Belgie, Španělska, či Řecka. Závody se konaly od 1. do 4. srpna na polygonu u Autodromu Most.

Před závodem monopost týmu eForce prošel náročnými technickými přejímkami. V samotných disciplínách závodů už eForce jednoznačně dominoval – ve všech šesti se dostal na TOP3 příčky a vybojoval dvě první, tři druhá a jedno třetí místo.

V pátek 3. srpna se soutěžilo v disciplínách Akcelerace, Skidpad a Autokros. Díky testování, které probíhalo celý týden před závody, se piloti mohli perfektně připravit na dynamické disciplíny. V pátek dopoledne se tým eForce postavil na startovní čáru a zajel nejrychlejší akceleraci s pevným startem na 75 m s časem 3,55 s. Tento čas žádný z týmů s elektrickou ani spalovací formulí nepřekonal. Ve druhé dynamické disciplíně, Skid Pad (jízda v osmičce), skončil tým eForce na třetím místě se ztrátou na prvního pouze necelé 0,2 s.

Vzhledem k naprosto nepředvídatelnému počasí, které se naplno projevilo v předcházejících dnech, se musela formule Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze v závěrečném sektoru disciplíny autokros doslova probrodit několika velkými loužemi. I přesto dokázala zajet druhý nejlepší čas v kategorii elektrických formulí. Díky tomuto výsledku se tým eForce mohl zúčastnit také závodu Endurance opět mezi třemi nejlepšími týmy v elektrické kategorii. Po pěti kolech byl nicméně tento závod zrušen kvůli přívalovému dešti, který znemožnil dokončení závodu za přípustně bezpečných podmínek.

Díky celoroční neutuchající práci na stavbě monopostu tým eForce závodům od začátku do konce naprosto dominoval. V rámci statických disciplín obhájil 1. místo při prezentaci Business Planu, a dvakrát získal 2. místo v disciplínách Cost report a Engineering Design. V dynamických disciplínách se eForce podařilo utržit postupku – 1. místo v Akceleraci, 2. v Autokrosu a 3. ve Skidpadu. Ve všech vyhlašovaných disciplínách se umístil tedy na třech nejvyšších příčkách, díky čemuž se stal vítězem nejen v kategorii elektrických formulí, ale také celkovým vítězem závodů Formula Student Czech 2018, s čímž se také pojí výhra 1200 EUR od generálního sponzora závodů Škoda Auto.

Koncept vítězné formule přiblížil kapitán týmu Ing. Jan Kosina: „Vítězný monopost měl zcela nový design stojící na inovované nosné části, kterou tvoří kompozitní sendvičová struktura (monokok) z uhlíkové tkaniny a jádra. Nový tvar monokoku byl podřízen ergonomii pilota, s čímž je spojena změna konstrukce uchycení pásů a pozice volantu. V konstrukci řízení byly použity sintrované díly z hliníků, včetně ozubených kuželových kol z oceli. Pro zlepšení kontroly byl navrhnut zcela nový design palubní desky, která nyní přehledně ukazuje ty nejdůležitější informace o autě. Veškeré nastavení vozu včetně zobrazení dalších informací lze provést přes nový dotykový displej integrovaný přímo do volantu.“

Vedoucí elektrické skupiny Ondřej Šereda dodává: „Inovační řešení se v letošním modelu týkala také baterií, kde se dosáhlo na předem vytyčené cíle, tedy snížení ztrát a navýšení kapacity, a zároveň byl brán zřetel na maximální bezpečnost. Další zajímavostí vozu je více jak dvojnásobný nárůst senzorů pro detailnější analýzu monopostu, jako je například měření teplot brzd, implementace kontroly trakce spolu s elektronickým diferenciálem, která pomohla našemu monopostu na závodní trati předvést prvotřídní výkon.

eForce FEE Prague Formula je tým mezinárodní soutěže Formula Student zřízený pod Fakultou elektrotechnickou ČVUT v Praze. Od svého založení v roce 2010 zůstává jediným českým týmem soutěže Formula Student, který úspěšně staví formuli s elektrickým pohonem. Na projektu se podílejí studenti z mnoha studijních oborů, nejčastěji z Fakulty elektrotechnické a Fakulty strojní ČVUT.

Další informace o týmu eForce FEE Prague Formula jsou dispozici na týmovém webu: https://eforce.cvut.cz/