Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 1/2020 vyšlo tiskem 20. 1. 2020. V elektronické verzi na webu 12. 2. 2020. 

Téma: Elektrotechnologie; Materiály pro elektrotechniku; Nářadí, nástroje a pomůcky

Hlavní článek
Využití mHealth technologií pro automatizovaný sběr a přenos dat pacientů s diabetem

Číslo 6/2019 vyšlo tiskem 9. 12. 2019. V elektronické verzi na webu 9. 1. 2020.

Činnost odborných organizací
Svetelnotechnická konferencia Vyšehradských krajín LUMEN V4 2020 – 1. oznámenie
23. mezinárodní konference SVĚTLO – LIGHT 2019
56. konference Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení v Plzni
Co je nového v CIE

Osvětlení interiérů
Halla osvětlila nové kanceláře Booking.com v centru Prahy

Aktuality

Výstavba 7. bloku JE Tchien-wan s reaktorem VVER-1200 začne už letos Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom 20. ledna 2020 uvedla, že výstavbu 7. bloku…

Přístroje ABB pomáhají pěstovat chutná česká rajčata bez pesticidů Dát si v zimě čerstvá zralá rajčata, která by pocházela od lokálních pěstitelů, bylo až…

Česká komora architektů vyhlásila 5. ročník České ceny za architekturu Soutěžní přehlídka je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České…

FOR CITY 2020: Inovace pro města, obce i regiony Jaká inovativní řešení, která pomocí moderních technologií zvýší kvalitu života obyvatel…

Více aktualit

Cenu ABB za výzkum získal projekt bezbateriového senzoru

29.11.2019 | ABB s.r.o. | www.abb.com

Grant ve výši 300 000 amerických dolarů získal Ambuj Varshney, který jej využije na výzkum zaměřený na udržitelnější podobu sítí pro vestavěné systémy (Networked Embedded Systems – NES) a snadnější shromažďování průmyslových dat.

ABB vybralo již druhého vítěze ceny ABB za výzkum, udělované na počest Huberta von Grünberga. V letošním roce ji získal Dr. Ambuj Varshney za výzkum možnosti využití komunikačních systémů s velkým dosahem a nízkým vysílacím výkonem (LoRea) pro bezbateriové senzory, schopné získávat malé množství energie z prostředí. Varshney současně získal tříletý grant ve výši 300 000 USD, díky němuž by výzkum mohl otevřít cestu plošnému využití udržitelnějších bezbateriových systémů NES.


Hubertus von Grünberg (bývalý předseda představenstva ABB), Ambuj Varshney (vítěz),
Peter Voser (CEO a předseda představenstva ABB)

33letý vědecký pracovník, který v květnu 2018 završil svá doktorská studia výpočetní techniky na Uppsalské univerzitě ve Švédsku, převzal ocenění během slavnostního ceremoniálu pořádaného ve švýcarském Dättwilu, když se sebou nechal více než 60 kandidátů z prestižních institucí celého světa.

Aplikace NES zaznamenávají obrovský rozvoj. Očekává se, že počet zařízení připojených na internet dosáhne v roce 2020 neuvěřitelných 50 miliard. Jednou ze zásadních výzev výzkumu tak bude zajistit jejich nasazení ve velkém měřítku. Jak uvedla porota, Varshneyho výzkum by mohl zajistit dlouhodobou a udržitelnou podporu systémů NES, navíc bez negativního vlivu na fyzické či radiové prostředí.

„Ambuj Varshney si cenu opravdu zaslouží, protože jeho inovativní přístup by mohl dramaticky zvýšit naši schopnost shromažďovat, přenášet a analyzovat data ekologicky udržitelným způsobem, a otvírá cestu dalšímu rozvoji autonomních výrobních provozů,” uvedl Peter Voser, předseda představenstva a CEO společnosti ABB.

„Tato cena mi pomůže udělat velký krok směrem k udržitelným systémům NES, a významně tak ovlivnit řadu oblastí, na příklad továrny budoucnosti,“ prohlásil Varshney. „Současně mi toto ocenění otvírá cestu k více jak 100 letům zkušeností ABB v oblasti rozvoje inovativních technologií a nabízí možnost posunout se vpřed, směrem k úžasné bezdrátové komunikaci typu „backscatter“.

Společnost ABB uděluje tuto cenu jednou za tři roky autorovi nejlepší dizertační práce, která předkládá návrh na vynikající výzkum v oblasti elektrotechniky, strojírenství, softwarového inženýrství, elektroniky, robotiky, umělé inteligence a dalších souvisejících oborů, aplikovatelný na oblast energetiky, průmyslu, dopravy a infrastruktury.

Další cena ABB za výzkum bude udělena v roce 2022.

Tiskové materiály ABBBA Consulting