Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2019 vyšlo tiskem
15. 3. 2019. V elektronické verzi na webu ihned.

Architekturní a scénické osvětlení
Architekturní osvětlení hradu Bečov nad Teplou
Světelný design v kostce – Část 41
Analýza světelného obrazu trochu více teoreticky

Denní světlo
Největší chyby v návrhu denního osvětlení budov

Aktuality

E.ON postavil novou rozvodnu v Boršicích za 100 milionů korun Společnost E.ON Distribuce dnes slavnostně otevřela novou rozvodnu v Boršicích u Blatnice…

Veletrh FOR ARCH 2019 poradí jaké dotace lze čerpat Jubilejní 30. ročník veletrhu FOR ARCH přinese kromě novinek a trendů z oblasti…

Digitální továrna, cirkulární ekonomika - nová témata na 61. mezinárodním strojírenském veletrhu Od 7. do 11. října se uskuteční na brněnském výstavišti další ročník Mezinárodního…

Svítící motocyklistické oblečení pro zvýšenou bezpečnost na silnicích Výrobce motorkářského oblečení Held se spojil s firmou Osram s cílem zlepšit viditelnost…

Více aktualit

Světelné umění rozzáří české regiony

15.04.2014

Startuje projekt CZECH THE LIGHT, který vyvrcholí festivalem světla Signal v Praze

V dubnu letošního roku odstartuje v České republice jedinečný kulturní projekt s názvem CZECH THE LIGHT. Jedná se o sérii kulturních akcí v regionech inspirovanou konceptem festivalů světla. Projekt oživí veřejný prostor významných českých měst jako jsou Kutná Hora, Brno, Olomouc nebo Český Krumlov, a to prostřednictvím uměleckých světelných instalací, velkoformátových videomappingů na ikonické objekty české architektury nebo workshopů na téma malování světlem.

Hlavní program CZECH THE LIGHT začíná 25. dubna v Kutné Hoře, kde odstartuje velkolepým videomappingem na chrám sv. Barbory. Projekci s názvem „Spektrum“ zde představí české uskupení The Macula, které se proslavilo videomappingem promítaným na Staroměstský orloj nebo kostel sv. Ludmily v Praze. Projekt CZECH THE LIGHT bude po Kutné Hoře pokračovat v Brně, Olomouci a Českém Krumlově, kde se návštěvníci mohou těšit na světelná díla českých umělců, jako jsou Jakub Nepraš, Rony Plesl, Vladimír 518, František Skála, Prokop Bartoníček a další. CZECH THE LIGHT přiveze do regionů dokonce interaktivní světelný Mrak od kanadské dvojice umělců Caitlind Brown a Wayne Garrett, který sklidil na prvním ročníku festivalu světla Signal v Praze ohromný úspěch. Menší doprovodné akce nebo workshopy malování světlem pak míří také do Hradce Králové, Plzně, Ostravy nebo Berlína. Série regionálních akcí CZECH THE LIGHT vyvrcholí v říjnu největší českou kulturní akcí, druhým ročníkem festivalu světla Signal v Praze, který vloni navštívilo téměř 250 000 diváků.

CZECH THE LIGHT

Kutná Hora / 25. – 26. 4.
Brno / 15. – 17. 5.
Olomouc / 11. – 14. 6.
Český Krumlov / 5. – 6. 9.
Praha / SIGNAL festival / 16. – 19. 10

Jednotlivé akce CZECH THE LIGHT chtějí přinést ukázky moderního audiovizuálního umění do českých regionů, a nabídnout tak návštěvníkům ojedinělý kulturní zážitek na netradičních místech. CZECH THE LIHGT promění po setmění známé kulisy českých měst i památek UNESCO v živoucí světelnou galerii. Nejenže představí město v úplně jiném světle místním obyvatelům, ale přiláká do regionu také pozornost turistů z celé České republiky i sousedních zemí.
Do projektu CHZECH THE LIGHT se zapojila řada českých umělců, kteří v jednotlivých regionech uvedou své původní světelné instalace, z nichž některé byly premiérově předvedeny v říjnu 2013 v Praze na festivalu světla Signal. Diváci se mohou těšit na Dům stínů Františka Skály, Můru Jakuba Nepraše, plastiku z uranového skla Ronyho Plesla, Slunce Josefa Šafaříka, Phosphor 360 ver. B Prokopa Bartoníčka nebo instalaci Vladimira 518 a Davida Vrbíka, videomapping Andreje Boleslavského nebo Mrak z tisíců žárovek umělců Caitlind Brown a Wayna Garretta.

Projekt CZECH THE LIGHT je zdarma a jeho program je vhodný pro všechny věkové kategorie od rodin s dětmi až po seniory!

CZECH THE LIGHT začíná v Kutné Hoře 25. dubna!

První zastávkou CZECH THE LIGHT je Kutná Hora, kde projekt přispěje svým programem k již tradiční akci Probouzení Kutné Hory. Hlavnímu programu předchází akce „malování světlem v ulicích“ s umělcem Andrejem Boleslavským, která se odehraje 5. dubna od 21:00 do 24:00 před domem č. 79 na Palackého náměstí. O hlavní dění se pak postará české umělecké uskupení The Macula, které se proslavilo např. videomappingem na Staroměstský orloj, kostel sv. Ludmily v Praze nebo budovu muzea v Liverpoolu. V Kutné Hoře představí 25. a 26. dubna originální videomapping s názvem „Spektrum“, který promítnou na chrám sv. Barbory vždy od 21:00 do 24:00 hodin v intervalu po 15 minutách.


Rony Plesl (foto: Alexandr Dobrovodský)

The Macula představí videomapping s názvem „Spectrum“ na chrám sv. Barbory
pátek 25. 4. a sobota 26. 4. 2014 (od 21:00 do 24:00 každých 15 min.)

Spectrum (z latiny, obraz, jako instance něčeho viděného) alegoricky analyzuje senzaci samotného obrazu a okamžik, který umožňuje proces inovace. Zaměřuje se na projev virtuálního světa v určeném fyzickém prostoru. Stříbro, jeden ze symbolů Kutné Hory, jehož základní vlastností je odrážet světlo a ve vyleštěném stavu zrcadlit skutečnost, nám poskytuje ideální možnost propojení s chrámem Svaté Barbory, dalším symbolem tohoto města. Výsledkem této syntézy je abstraktní grafické pojetí stříbra, jeho forem i jeho cesta časem.


Caitlind Brown a Wayne Garrett - instalace Mrak (foto Luboš Wišniewski)

CZECH THE LIGHT v Kutné Hoře zakončí svůj program tematicky. Pro ty, kteří mají zájem nahlédnout pod pokličku moderního videomappingu a zkusit vytvořit vlastní projekt, proběhne v Kutné Hoře workshop „Videomapping – začínáme!“ pod vedením Amara Mulabegoviče, člena The Macula.
Workshop „Videomapping – začínáme!“
sobota 26. 4. 2014, GASK (15:00 – 18:00)

Co je to a jak se dělá videomapping? Spoluautor nejvýraznějších velkoformátových projekcí v ČR, Amar Mulabegevič, člen uměleckého uskupení The Macula, představí svůj tvůrčí přístup v kontextu současné světové produkce. 3hodinový workshop nabídne přehled 2-3D animačních technik a jejich použití v galerijním i veřejném prostoru. Dílna je určena začátečníkům a mírně pokročilým adeptům videomappingu. Nechte se inspirovat umělcem, který má v portfoliu mj. videomapping na Staroměstský orloj, kostel sv. Ludmily na pražských Vinohradech nebo muzeum města Liverpool.


Fosfor (foto: Alexandr Dobrovodský)

Harmonogram CZECH THE LIGHT v dalších městech

Brno
3. 5. / Malování světlem s hudbou
15. – 17. 5. / Světelné umělecké instalace v ulicích Brna od umělců: Tomislav Arnaudov, Prokop Bartoníček, Andrej Boleslavský, Martin Búřil, Caitlind Brown a Wayne Garrett, Jakub Nepraš, Rony Plesl, Pavol Rusnák, František Skála, Josef Šafařík, Jan Šrámek, Vladimír 518 a David Vrbík. CZECH THE LIGHT navazuje na brněnskou Muzejní noc.
16. 5. / Light design/hudba workshop
17. 5. / Workshop malování světlem

Hradec Králové
30. 5. / Malování světlem s hudbou

Olomouc
31. 5. / Malování světlem s hudbou
11. – 14. 6. / Světelné umělecké instalace v ulicích Brna od umělců: Andrej Boleslavský, Caitlind Brown a Wayne Garrett, Martin Búřil, Jakub Nepraš, Rony Plesl, František Skála, Josef Šafařík, Jan Šrámek, Vladimír 518 a David Vrbík. CZECH THE LIGHT v Olomouci navazuje na svátky města.
14. 6. / Workshop malování světlem


Vladimir 518 - Interpretace čb struktur Zd Sýkory (foto Luboš Wišniewski)

Plzeň
21. 6. / Malování světlem s hudbou

Ostrava
19. 7. / Malování světlem s hudbou

Český Krumlov
30. 8. / Malování světlem s hudbou
5. – 6. 9. / Světelné umělecké instalace v ulicích Brna od umělců: Andrej Boleslavský, Caitlind Brown a Wayne Garrett, Martin Búřil, Jakub Nepraš, Rony Plesl, František Skála, Josef Šafařík, Jan Šrámek, Vladimír 518 a David Vrbík. CZECH THE LIGHT navazuje na konec sezony otáčivého hlediště.
5. 9. / Workshop malování světlem

Berlín
13. 9. / Malování světlem s tancem

Praha
20. 9. / Malování světlem s tancem
16. – 19. 10. / Festival světla Signal

Užijte si letošní rok plný nevšedních kulturních zážitků s CZECH THE LIGHT! Pro více informací sledujte www.czechthelight.cz nebo náš Facebook. Používáme hashtag #czechthelight


František Skála - Dům stínů (foto_Luboš Wišniewski)