časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Světlovody – zařízení pro vedení světla do vnitřních částí budov

|

doc. Ing. Jiří Plch, CSc., Česká společnost pro osvětlování,
Ing. Jitka Mohelníková, Fakulta stevební VUT v Brně
 
Denní světlo je zdroj energie, který nemůže nahradit žádný umělý zdroj světla. V současné době již existují možnosti, jak přivést denní světlo do vzdálených a světlu nepřístupných míst v budově. Jednou z možností je použít duté světlovodné trubicové systémy s vnitřním zrcadlovým povrchem. Tyto systémy se začaly používat v budovách na konci minulého století a dnes mají mnoho zdařilých realizací. Jejich výhoda spočívá v úspoře energie určené na elektrické osvětlení během dne. Ze zdravotního a hygienického hlediska duté světlovody přinášejí zlepšení zrakové pohody lidí v budovách.
 

Funkce dutého světlovodu

Duté světlovody jsou zařízení, která s využitím mnohonásobných odrazů od vysoce reflexního povrchu přivádějí denní světlo do vnitřních částí budov. Tento způsob dovoluje přivést denní světlo i do míst, kde by jinak bylo nutné svítit „elektricky“, např. ve výrobních halách, podzemních částech budov nebo ve vnitřních prostorách pro denní světlo nepřístupných, popř. se používají jako doplňkový zdroj osvětlení velkých místností.
 
Tubusový světlovod se skládá z těchto hlavních částí (obr. 1):
  • nástřešní kopule,
  • světlovodný tubus,
  • stropní kryt.
Nástřešní transparentní kopule umožňuje vstup slunečního světla do světlovodu. Vstup může být veden ze střechy nebo z fasády. Fasádní instalace ale nejsou příliš obvyklé z důvodu menších světelných zisků v porovnání se střešní instalací. Kopule bývá zhotovena z pevného plastu – PC nebo PMMA, může být čirá nebo s optickou čočkou pro koncentraci slunečních paprsků. Některé druhy kopulí jsou vybaveny nástřešním parabolickým zrcadlem otočeným směrem k jihu. Toto zrcadlo odráží světelné paprsky do tubusu světlovodu. Na druhém konci světlovodu je zpravidla stropní kryt, většinou tvořený difuzérem, popř. reflexní mřížkou, který zajišťuje rozptyl světla do místnosti.
 
Světelná účinnost světlovodu závisí především na jeho rozměrech (délka, průměr) a na optických vlastnostech jednotlivých prvků – tedy na světelné propustnosti nástřešní kopule i stropního difuzéru a světelné odrazivosti vnitřního povrchu světlovodného tubusu.
 

Závěr

Využitím světlovodů se dosahuje úspor elektrické energie, která by jinak byla potřebná k umělému osvětlování interiérů. Ovšem nejen energetické hledisko, ale především umožnění přístupu denního světla, a tím i příznivý dopad na světelnou pohodu v budovách jsou hlavní výhody těchto osvětlovacích prvků. Denní světlo ve svém přirozeném spektru a s dynamickými změnami osvětlenosti představuje energetický zdroj, který je nepostradatelný – na rozdíl od umělého osvětlení denní světlo příznivě ovlivňuje fyziologický a psychický stav člověka.
 
Obr. 1. Součásti světlovodu
Obr. 2. Světlovody použité pro osvětlení Terminálu Sever Letiště Ruzyně (foto: Bitumen & Plastic, s. r. o., český výrobce světlovodů Lightway)