časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

S rozváděči Rittal nevyhoříte!

|

číslo 4/2006

S rozváděči Rittal nevyhoříte!
Jedinečné systémy ochrany proti požáru

Pavel Škoch, Rittal Czech, s. r. o.

Jednou z možností včasného detekování požáru uvnitř rozváděče je použití monitorovacího systému Rittal CMC TC (Computer Multi Control Top Concept, koncepce počítačově řízeného monitorování) (obr. 1). Tento systém se skládá z řídicí (procesorové) jednotky, senzorových jednotek a vlastních čidel. Řídicí jednotka, která je jádrem systému, zajišťuje komunikaci po datové síti a může sdružit maximálně čtyři senzorové jednotky pro koncová čidla. Pro rozsáhlé sítě s monitorováním se využívá sdružovací Master jednotka, která umožňuje sledovat až 160 čidel z jednoho monitorovacího místa. Ze sledovaných parametrů lze zmínit:

  • vlhkost uvnitř rozváděče,
  • napájení,
  • činnost ventilace, resp. klimatizační jednotky,
  • oprávněný i neoprávněný vstup do rozváděče atd.
Obr. 1.

Obr. 1. Monitorovací systém Rittal CMC TC

Z hlediska požární bezpečnosti jsou však relevantní především parametry teplota a kouřové částice.

Celý systém je možné navrhnout takto:

  • řídicí jednotka napájená síťovým zdrojem a připojená na programovací kabel,
  • jedna až čtyři senzorové jednotky vstupů a výstupů připojeny kabelem RJ-45,
  • poslední člen celého systému v podobě čidla kouře nebo teploty připojený k senzorové jednotce kabelem RJ-12.

K jedné řídicí jednotce a čtyřem senzorovým jednotkám lze připojit až šestnáct různých čidel, tj. v tomto případě čidel kouře a teploty, které lze kombinovat.

Obr. 2.

Obr. 2. Signální žárovky alarmu CMC TC

Při aktivaci čidla – překročení zadaných parametrů – se tento stav okamžitě zobrazí na vzdáleném monitorovacím místě (PC) a řídicí jednotka spustí akustický alarm. Jako další alarmový signál je možné využít současné připojení signální žárovky (obr. 2) alarmu CMC TC, umístěné přímo na monitorovaném rozváděči.

Za ochranu proti požáru uvnitř datového rozváděče lze zvolit zařízení od firmy Lampertz (náleží do skupiny Friedhelm Loh Group, stejně jako Rittal Czech). Jde o detekční a zároveň hasicí zařízení (obr. 3) v podobě modulu velikosti 19"ém rozváděči. Pomocí nasávacího kanálu a čidla je kontinuálně prověřována přítomnost kouřových zplodin (aerosolů) v rozváděči. Při aktivaci čidla vyhlašuje zařízení alarm a hasicí zařízení vhání do prostoru uvnitř skříně zhášecí plyn (FM 200).

Obr. 3. Detekční a hasicí zařízení
Obr. 4. Modulsafes LMS 9.3
Obr. 5. Rozváděč s protipožární odolností

Obr. 3. Obr. 4. Obr. 5.

Další variantou přímé ochrany proti požáru jsou Modulsafes LMS 9.3 (obr. 4), rovněž od firmy Lampertz. Tímto modulárním zařízením lze obestavět současný datový rozváděč (i za provozu) a zajistit ochranu nejen před požárem, ale také proti agresivním plynům a hasicí vodě! Moduly Modulsafes LMS 9.3 jsou vybaveny klimatizační jednotkou a lze je řadově spojovat a vybavit zmíněným monitorovacím systémem CMC TC.

V průmyslovém prostředí jistě najdou široké uplatnění nástěnné a stojanové rozváděče s protipožární odolností (obr. 5) od téže firmy. Sendvičová konstrukce z nehořlavých materiálů utěsněná proti kouři a plynům zajišťuje minutovou odolnost 30/90.

Další informace lze získat na:
Ing. Ondřej Vosyka
tel.: 234 099 099
mobil: 602 282 799

Pavel Škoch
tel.: 234 099 074
e-mail: skoch.p@rittal.cz